Ža Čarou

Máme šanci přežít v interiérech budoucnosti?

V čem budeme bydlet za dvacet třicet let? Dokážeme přežít v éře panovačných kyberbaráků a mikrobytů naplněných zmutovaným nábytkem? Sežere nás jednoho dne naše lednička?

  • Text: Eva Grochová
  • Foto: archiv, Claus Bach
AddThis
Katerina Gabrielová

Katerina Gabrielová

Kam dát lidi

Přiznejme si to, krásný a luxusní život budeme mít brzo za sebou. OSN předpokládá, že do roku 2050 nás bude na planetě 9 miliard, takže moc dobré vyhlídky na pohodlné bydlení nemáme. A proto vznikají čím dál střelenější architektonické koncepty, kam lidstvo uklidit.

Stefan Eberstadt

Stefan Eberstadt

Kancl a psírna

Nejzásadnější průšvih se rýsuje v ubývajícím prostoru. Můžeme se pomalu rozloučit s realitou vzdušných bytů poskytujících neomezené množství soukromí, zanedlouho se všechno začne smrskávat a garsonkovitět. Třeba obývák s funkcí válení se u televize, požírání křupek a opíjení s kamarády se stane jen výstředností bytů zlaté mládeže. Stejně nemá šanci na přežití ani samostatná jídelna. Už dnes bývá v architektonických kruzích kuchyně oddělená od obýváku zdrojem těch nejpodlejších drbů a posměchu. Trapnější už je snad jen koupelna bez záchoda. Zajímavější a slibnější se ale zdá multifunkce v případě ložnice, kde se předpovídá kombinace spánkového centra s multimediálním centrem a tělocvičnou. Máme tedy naději, že aspoň kolem postele trochu prostoru pro skotačení zbude. Jediný háček vězí v tom, že výzkumy taktně zamlčují, kolik generací bude v takové ložnici spát. Dá se předpokládat, že u jedné nezůstane. 

Dan Hisel Architect

Dan Hisel Architect

Lednička zkontroluje vajíčka a pak se do vás naveze, že se vám zas kazí máslo.

Nendo

Nendo

Jídelna ve zdi 

Infiltrace a křížení různých účelů se bude projevovat nejen mizející podlahovou plochou, ale také novým designem zařizovacích předmětů. Boom nejrůznějších polohovacích, rostoucích, vyklápěcích, vysouvacích, rolovacích, rozkládacích, nasazovacích a přitahovacích systémů, které by ve výsledku měly především šetřit prostor a energii, je patrný u celé mladé generace produktových designérů. Každý rok se můžeme těšit, co dalšího nám zmutuje. Kam až může situace dojít a v co všechno se tyhle transformers budou umět časem proměnit, nás může dost znepokojovat. Vezměte si třeba kuchyně, které se už dneska umí tvářit jako kompaktní stěna. Jen co se o ně ale omylem opřete, otevřou chřtán dokořán. Nebo ledničky s androidem, co vám nakazují, kolik vajíček chybí do vypuknutí bílkovinové krize v domácnosti, a navezou se do vás, že už se zase kazí máslo. Takže by se taky jednou mohlo stát, že se po návratu z nočního tahu nevyřádíte vy na ledničce, ale lednička na vás.

Warendorfer Küchen

Warendorfer Küchen

Vypni to

Trend high-tech domácností bude pokračovat. Éra tvrdohlavých domů se sakra vysokou inteligencí teprve přichází a zatím jsou jí všichni nadšení. Kdo by taky nechtěl, aby za něj jeho dům zhasínal, stahoval rolety, řešil optimální teplotu v pokojích nebo se sám hlídal. Když se s ním dohodnete, bude klidně mást zloděje rozsvícením a zhasínáním, až budete na dovolené. Komunikovat s ním můžete třeba přes mobilní aplikaci. Jenže tyhle vztahy s umělou inteligencí přece jen nebývají úplně harmonické. Občas se zkrátka řídicí systém péče, lásky a porozumění taky urazí a vygeneruje nějaký ten problém. Vzpomínáte si, jak vám počítač smazal poslední verzi diplomky? Zkuste si pak představit vyjednávání s naštvaným barákem. 

Máš mě rád, stole?

Užívejme si tedy svobodu pohybu, vlastní volbu teploty v interiéru a soukromí, dokud můžeme. Žádný med to do budoucna nebude. Naději nám ale dává snad jen ČVUT, které otevřelo magisterský program Inteligentní budovy. Jeho absolventi mají za úkol právě zlepšování komunikace mezi domy a jejich majiteli. Něco mezi high-tech feng-šuej a manželskou poradnou. Máme tak určitou šanci, že si budeme topit v červenci nebo svítit v poledne, i když se to našemu domu třeba nebude tak úplně pozdávat.

*SIM karta je šéf


Abyste si mohli v technologicky vyspělém baráku dupnout, to zařídí SIM karty. Naládujete je do pračky, ledničky, televize atd. a všechno bude fungovat jak na povel. Nebo se samo ozve, že má problém, a vy ho můžete na dálku řešit. Přes smartphone nebo jinou mašinku, která v sobě má taky SIMku. Říká se tomu machine to machine (M2M) a už dneska tyhle legrácky běžně fungují v alarmech. Ale objevují se i první automaty na pití, výtahy nebo lékařské přístroje. SIMku do ledničky budete potřebovat cobydup.

AddThis
0 comments

Fenomén

Freddie přestal šumět, babi

Vinyly, kazety, kompakty, MP3, stream... Hudební média se posledních třicet let objevují a mizí jako svatí na orloji. V jejich střídání ale zatím rozhodně nešlo o kvalitu poslechu a zvuku. Blýská se na lepší časy?

Sporák

A je z něj tvaroháč

Sušenky BeBe má někdo rád a jinému přijdou bez chuti a bez zápachu. Vsadím ale boty, že tohle dortové pojetí BeBeček dostane do transu každého. Dole křupe, nahoře je krémové, chutě jdou od sladka přes kyselo do skořice. Prostě pecka, kterou uděláte raz dva a budete mistři přes dorty.

Podobné články: Ža Čarou

2015 | 4 | Zklidni hormon

54 názvů pražského krtka in ingliš

Mluvit anglicky v Praze, to může být setsakra zatrápená bolest. A jelikož je transkripce nejednotná mrcha, máme pro expaty zastávky krtka plné známých slovíček. Aby jim to šlo alespoň trochu přes pysky, když už budou po té naší matičce stověžaté bloumat. Anglisti, překladatelé a jiní angličtí experti ať nás berou s res-ehr-woe, díky.

2015 | 2 | Mazlíčci

Film versus život

Spousta svateb ve filmech končí roztržkou a útěkem ženicha nebo nevěsty. A ve skutečnosti? Pche, skoro každý pár je nudně oddán a neodradí ho od toho ani pád tchýně do dortu. Našli jsme pro vás i další příklady, kde filmy lžou.
Google+