Trendbox

Až vás sporák pozdraví

Dneska se možná chodíte podívat na internet přes mobil. Zanedlouho se váš mobil bude chodit dívat na internet sám. Kam? Na svůj vlastní Facebook.
AddThis

Ten nápad měl mladík jménem Joe Einhorn. Rozhodl se projít web a vytvořit databázi všech věcí, které existují. Od diabolek po boeingy. Pokud vám myšlenka sociální sítě pro věci připadá ujetá, tak vězte, že do Einhornovy společnosti ThinkD už investoři vložili 44 milionů dolarů. A to jsou peníze, které nedostanete jen tak. Mezi těmi, kdo ThinkD věří, nechybí Jack Dorsey (tvůrce Twitteru), Bob Pittman (guru MTV) nebo Maynard Webb (bývalý ředitel aukčního webu eBay).

Hledám cvoček v kupce 

Možná přemýšlíte, k čemu by databáze všech věcí na světě vůbec mohla být. Představte si, že se vám na lustru rozbije jedno ze čtyř stejných stínítek. Nebo jeden talíř v soupravě, kterou už v obchodě vyprodali. Nebo ztratíte knoflík. Pokud za danou věc chcete náhradu a vydáte se hledat na vlastní pěst, je to jako se známou jehlou v kupce sena. Moc vám nepomůže ani možnost procházet různé obchody online. Jenže co kdyby stačilo vyfotit jeden ze zbylých knoflíků a internetová aplikace by vám totožnou věc našla, a to i s jejím profilem, historií a odkazy, kde se dá koupit?

Intenzivně se pracuje na projektech planetární kůže a inteligentní prach.

Databáze, kterou Einhorn plánuje, má umět poznávat věci podle fotek, podobně jako Google rozezná tváře na fotografiích nebo mobilní aplikace Shazam z pár tónů určí písničku, co zrovna hraje z rádia. No a ve chvíli, kdy máte přesný typ věci, kterou potřebujete, včetně popisu, rozměrů a barvy, můžete si ji třeba taky sami doma „vytisknout“ na trojrozměrné tiskárně. Což je další trend, který nás v příštích letech potká. 

A co ten telefon, který sám chodí na internet?

Jasně že od katalogu všech věcí je k sociální síti, ke které se věci připojují samy, ještě dlouhá cesta. Jenže jsme na ní už pěkně daleko. Na projektu Internet věcí už pár let intenzivně makají největší technologické firmy světa. Čína ho vyhlásila za celonárodní prioritu a v Koreji má do pěti let stát první propojené město. 

Idea vynechat v mezipřístrojové komunikaci nespolehlivý lidský mezičlánek není nijak nová. Mašinek, které shromažďují data a jsou schopny je sdílet, máme už dnes kolem sebe víc, než si chceme přiznat. Kamery, kterými je prošpikována každá křižovatka, plastový hrbol u nájezdu na parkoviště, nenápadná skříňka na kandelábru. To všechno jsou přístroje, které neustále shromažďují informace a někam je přenášejí. Zatím ale každý jednotlivý přístroj komunikuje s jedním nebo jen několika málo shromaždišti dat. Kamery na křižovatce vedou do ústředí dopravní policie, bezpečnostní systémy budov odesílají data do správcovských firem, meteorologické stanice komunikují s královnou rosniček. V éře Internetu věcí se ale všechna shromaždiště propojí do sítě, která bude data vyhodnocovat a dávat je do souvislostí. A hlavně, vysílačů bude daleko, daleko víc.

Inteligentní smetí

David Evans, šéffuturista firmy CISCO (to je údajně nejkůlovější pracovní pozice na světě), píše ve svém pojednání Internet of Things – How the Next Evolution of Internet is Changing Everything, že o Internetu věcí lze mluvit od okamžiku, kdy bude na Síť napojeno víc přístrojů než lidí. Zatímco v roce 2003 bylo online „jen“ 500 milionů přístrojů, v roce 2010 (poté, co zlevnily smartphony) už to bylo 12,5 miliardy. Za dva roky jich bude 50 miliard, a i tohle astronomické číslo může být silně podhodnocené. V laboratořích technologických novátorů, jako je HP nebo CISCO, se totiž intenzivně pracuje na projektech se jmény jako Planetární kůže nebo Inteligentní prach. Ty počítají s vývojem mikroskopických senzorů, které budou v budoucnu doslova pokrývat zemský povrch a rychlostí světla sdílet údaje o svém okolí. Pilotní projekty už jsou v testovací fázi, a pokud dostanou zelenou, přibude na netu tolik mikroskopických očiček a oušek, že se před nimi neschová prostě nic. 

Co z toho?

Když začnete pátrat po tom, jak se Internet věcí promítne do našeho života, zjistíte, že možnosti jsou obrovské. Auto budoucnosti bude zaznamenávat váš pohyb, navrhne vám ideální trasu podle sdílené aktuální dopravní situace a v budoucnu možná i převezme samotné řízení (to až se budou silnice stavět z inteligentního asfaltu protkaného miniaturními čipy). Čtyřkolého miláčka budete samozřejmě moci pořád monitorovat, nechat si před vyjetím rozmrazit okna a vyhřát sedačky, anebo třeba omezit rychlostní limit v případě, že si káru půjčí váš potomek. Navíc se bude auto samo dobíjet ve chvílích, kdy bude nejméně zatěžovat elektrickou síť a vaši peněženku. 

Stejně inteligentní jako auťák bude celá domácnost. Překopat se má hlavně její dopad na životní prostředí. Všechny domácí spotřebiče od klimatizace přes kávovar až po vyhřívané prkénko na toaletě budou napájeny tak, aby ideálně využily aktuální stav energetické soustavy. Automatizovaný systém zavlažování se sepne v okamžiku, kdy půda na zahrádce vyschne pod stanovenou hranici, ovšem až poté, co si ověří na meteo-serveru, že se neblíží dešťové mračno. Informace o spotřebovaných kaloriích se nasdílí do čipů ve vašich běžeckých botách, které se zesynchronizují s iPodem, a dokud neuběhnete dostatečnou vzdálenost, bude vám do uší pouštět soundtrack z Rockyho. 

Jestli vám to přijde málo…

HP vyvíjí několik typů miniaturních detektorů založených na nanotechnologiích. Rozeznávají přítomnost chemikálií v koncentracích až jedna k bilionu. Detektory jsou velké jen jeden krychlový milimetr a jejich masová výroba je levná. Mluví se o varování před zemětřeseními, ale i o přesných předpovědích počasí a modelování klimatických změn. Jo a o nacházení ropy, proto to financuje Shell Oil. K velkým fanouškům Internetu věcí patří firma GE, která ho cpe, kam může. V projektu pro společnost First Wind vyvinula systém automatických senzorů určených pro řízení větrných elektráren. Když se třeba blíží silný vítr, dokáže systém analyzovat jeho rychlost a směr a automaticky odstavit přesný počet turbín, aby se zachoval výkon soustavy. Zrovna tak dokážou senzory zaznamenat vznik námrazy na turbínách, upravit náklony listů vrtulí a zvýšit jejich rychlost, aby led odtál. Díky tomu vyrábí každá turbína ročně o 120 megawattů víc. 

Newyorská nemocnice Mount Sinai Medical Center koordinuje přes Internet věcí celý svůj provoz. Senzory najdete v postelích, na chodbách, v sanitkách a veškerém zařízení a příslušenství. Každý pacient dostane plastový náramek, do kterého se ukládají informace o jeho stavu. Díky tomu může centrální mozek nemocnice ještě před jeho příjezdem rozpoznat, jestli má připravit pokoj, nebo operační sál. Dalším sdílením informací o léčbě a pohybu dokáže systém přesně sledovat, kolik lůžek je k dispozici, plánovat harmonogramy operací a nákup léků, modelovat v předstihu krizové situace a scénáře, jak je zvládat. Díky tomu ošetří ročně o 10 000 pacientů více a ušetří 120 milionů dolarů. Firma CISCO (zase ona!) už dnes pracuje na modelu inteligentního města budoucnosti zvaného U.Life. V něm bude propojené úplně všechno. V Jižní Koreji ho staví developerský konglomerát Sondgo. Zatím je hotová část s hotely a konferenčními centry, ale v roce 2017 už v něm má bydlet 65 000 stálých obyvatel.

AddThis
1 comments
mychaelka
mychaelka

proč se investuje do takových píčovin, lepší kdyby se v Africe rozvedla čistá voda

Reportáž

Když to uděláš blbě, někdo jako umře

„Paní, paní, pojďte rychle! Tam se asi stala bouračka, pojďte rychle,“ zalyká se černovlasá holka a tahá mě za rukáv. Zapadající jarní sluníčko se odráží od čelního skla stříbrného osobáku. Betonové zdi paneláků s nepříjemnou ozvěnou vrací troubení klaksonu. A já se rozeběhnu k místu nehody.

Osobnost

Miluju a demoluju

"My na Slovensku se taky hádáme o hipstry. Hipster je každý, kdo nemá nadváhu," říká Katarzia – punková písničkářka z Blavy, která hraje folk. A taky písňový objev česko-slovenského území posledních měsíců. Rozhodně vám doporučujeme, ať ji objevíte dřív než hlavní vysílací časy.

Podobné články: Trendbox

2018 | 10 | Holky & koně

Bestiář pravých oblud

Jak člověk táhl světem, osídloval i místa, která se do té doby vyvíjela jako uzavřený ekosystém. Byly to zejména ostrovy, do té doby izolované, ale třeba také obě Ameriky. A během své pouti na nich vybil tvory, kteří nám dnes můžou připadat fantastičtí.

2017 | 4 | Soumrak missek

Když se Harry Potter zamiluje do Voldemorta

Představte si, že by existovalo místo, kde byste našli odpovědi na zásadní otázky života. Třeba co by bylo, kdyby Jack přežil havárii Titaniku. Nebo jak by vypadaly nové epizody Star Wars, kdyby Kylo Ren žil s generálem Huxem v harmonickém, leč submisivně-dominantním vztahu. Nebyla by to krása? Tak jásejte. Míst s takovými světy existuje spousta. Najdete je na internetu, v oblastech, kde se schází autoři fan fiction.

2016 | 6 | Všechno, co jsme milovali

Snapchat - aplikace, co žere vaše fotky

Nevíte, co je Snapchat? Pak jste starý. Odchyťte nějakého teenagera v dosahu, koukněte mu do mobilu a bude tam. Je to něco mezi sociální sítí a chatovací mobilní aplikací. A stovky milionů teenagerů mu propadly jen proto, že nechá zmizet jejich obrázky...
Google+