Téma

Laktační panika

Názory na nejlepší způsob výchovy dětí a ideální matku se mění každých třicet až čtyřicet let. Na základě nejnovějších vědeckých objevů je veřejnosti přednáší celá armáda rodičovských guruů – lékařů, psychologů, porodních asistentek, dětských psychiatrů a dalších odborníků, kteří vědí přesně, jak by matka měla vypadat a co dělat.
AddThis

Kojení, věc veřejná

Začíná to už v těhotenství. Moderní matky s podporou porodních asistentek sepisují porodní plány a vybírají porodnici. Případně rodí doma, v lese nebo plánovaným císařským řezem. Pak přichází na řadu alfa a omega dnešního mateřství, kojení. Moderní doba stvořila zcela novou profesi – laktační poradkyně. A ty mají plné ruce práce. Devět z deseti dětí narozených v ČR odchází z porodnice kojených. Oproti našim maminkám a babičkám se ovšem moderní matky odmítají s kojením zavírat mezi čtyři stěny a kojí veřejně. Když v roce 2009 smazal Facebook fotografie kojících žen s odůvodněním, že jsou obscénní, ženy po celém světě (včetně Česka) se zvedly a protestovaly. V roce 2012 vyšla na obálce časopisu Time fotografie, na které americká maminka Jamie Lynn Grumetová kojí svého téměř čtyřletého syna. Protože dnešní matky jsou v průměru starší než dříve a často se nechtějí kvůli mateřství vzdát rozjeté kariéry, kojí v kancelářích, na schůzkách s klienty či s mobilem u ucha. A svět si na to začíná zvykat. 

Maminky, poraďte!

Moderní doba volá po návratu k přírodě. Čím dál více maminek zavrhuje kočárky a volí nošení dětí na těle, spaní ve společné posteli (i za cenu toho, že se tisíce otců celého světa ocitají na gaučích), odmítají prefabrikované příkrmy ve skleničkách i očkovací kalendáře a školky jako zdroj budoucích traumat. A především se díky sociálním sítím snáz sdružují a jsou víc vidět. Podle průzkumu společnosti Experian jsou nejaktivnějšími uživateli Facebooku i Twitteru matky s dětmi pod pět let. Skrz internet se můžou o čemkoliv poradit s tisícovkami jiných, zkušenějších matek, stíhat demonstrace za přirozený porod, novinky ze světa pediatrie i vlastní kariéru. Je to sice hoňka, ale jde to. Na druhou stranu některé matky zapomněly, že lidské bytosti vyrůstaly jednoduše a úspěšně celá staletí před nimi. Že se děti vychovávaly tak nějak za pochodu, s minimálním úsilím a žádnou panikou. Oddělení v knihkupectvích věnovaná výchově kojenců, batolat a puberťáků se nafukují každý den do hrůznějších a hrůznějších rozměrů a zároveň se s každým narozeným dítětem  prodlužuje seznam toho, co mu musíte koupit a co by mělo v kterém věku umět. A dnešní matky z toho hrůzou nespí a zaplňují čekárny u dětských psychologů a psychiatrů, kdykoliv se jejich dítě nevleze do té či oné tabulky. 

Tlak vytvářený umělým mýtem o dokonalé matce je nesnesitelný.

Strašidelný ideál

V moderním světě je toho hodně, co je může trápit, od biopotravin přes správné hračky a kroužky pro rozvoj dětské osobnosti až po plně respektující výchovu. Podle průzkumu, který provedla společnost NUK mezi britskými matkami, trpí 87 % z nich v tom či onom ohledu pocity viny a 21 % se takto cítí „většinu času“ nebo „stále“. Mezi nejčastější příčiny těchto pocitů patří únava, nedostatek času a trpělivosti, neschopnost pořídit dětem vše, co by chtěly, a kritické reakce okolí, především ostatních matek. Slovy Joanne Evensové, šéfky týmu, který průzkum prováděl, je tlak vytvářený umělým mýtem o perfektní, vždy usměvavé, chápavé a finančně zabezpečené matce zkrátka nesnesitelný. A tak se nikdo nemůže divit, když to moderním maminkám trochu ujede do extrémů. Ať už svým dětem dávají divná jména, vyprávějí cizím lidem o poporodní inkontinenci, chodí v poblinkaných tričkách, kontrolují starostlivě složení rýžových bio chlebíčků či objíždějí se svým terénním vozem všechny baletní přípravky ve městě, aby pro svou dcerku vybraly tu nejlepší.

AddThis

Téma

Mamánci

Synů, kteří i po třicítce odmítají opustit pohodlí maminčiny péče, je dnes tolik, že se jim dávají přezdívky.

Téma

Povinná četba

Žena dneska jen těžko může vychovávat dítě, aniž by si přečetla knihu. Jakou? Jednu z miliardy. Nebo dvě z miliardy. Nebo milión z miliardy. A pořád bude frustrovaná, že nepřečetla celou miliardu. Přinášíme vám výběr z nejkontroverznějších spisů pro matky.

Podobné články: Téma

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Kdo nerýpe, není Čech

Když byl v Parlamentu České republiky v roce 2001 projednáván „zahrádkářský zákon“, vystoupil v rozpravě Jiří Payne a zavzpomínal, jak provázel po republice návštěvu z USA a cestou projížděli kolem zahrádkářské kolonie. Hosta to zaujalo a ptal se, zda u nás mnoho lidí žije v takových slumech. Nedovedl prý pochopit, že pidipozemky se sflikovanými boudami nejsou sídliště živořících chuďasů, ale výsledek národní posedlosti stěhovat se o víkendech do zahrádkářských kolonií, rýpat se v zemi a na pěti čtverečních metrech pěstovat zeleninu.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Osobní ráj na dvaceti metrech čtverečních

David Macháč si zahrádky a zahrádkáře zvolil za téma svých fotografií náhodou. Nakonec se z jednorázového cyklu stalo dlouhodobé téma, které mu vloni vyneslo nominaci na Czech Press Photo.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Druhy zahrádkářů

Zahrádka je obrazem duše svého majitele, a protože je každý zahrádkář unikát, nenajdete dvě stejné ani v té největší kolonii. Pár základních druhů zahrádek a zahrádkářů se ale vysledovat dá.
COOKIES
Google+