Kojení, věc veřejná
Začíná to už v těhotenství. Moderní matky s podporou porodních asistentek sepisují porodní plány a vybírají porodnici. Případně rodí doma, v lese nebo plánovaným císařským řezem. Pak přichází na řadu alfa a omega dnešního mateřství, kojení. Moderní doba stvořila zcela novou profesi – laktační poradkyně. A ty mají plné ruce práce. Devět z deseti dětí narozených v ČR odchází z porodnice kojených. Oproti našim maminkám a babičkám se ovšem moderní matky odmítají s kojením zavírat mezi čtyři stěny a kojí veřejně. Když v roce 2009 smazal Facebook fotografie kojících žen s odůvodněním, že jsou obscénní, ženy po celém světě (včetně Česka) se zvedly a protestovaly. V roce 2012 vyšla na obálce časopisu Time fotografie, na které americká maminka Jamie Lynn Grumetová kojí svého téměř čtyřletého syna. Protože dnešní matky jsou v průměru starší než dříve a často se nechtějí kvůli mateřství vzdát rozjeté kariéry, kojí v kancelářích, na schůzkách s klienty či s mobilem u ucha. A svět si na to začíná zvykat.
Maminky, poraďte!
Moderní doba volá po návratu k přírodě. Čím dál více maminek zavrhuje kočárky a volí nošení dětí na těle, spaní ve společné posteli (i za cenu toho, že se tisíce otců celého světa ocitají na gaučích), odmítají prefabrikované příkrmy ve skleničkách i očkovací kalendáře a školky jako zdroj budoucích traumat. A především se díky sociálním sítím snáz sdružují a jsou víc vidět. Podle průzkumu společnosti Experian jsou nejaktivnějšími uživateli Facebooku i Twitteru matky s dětmi pod pět let. Skrz internet se můžou o čemkoliv poradit s tisícovkami jiných, zkušenějších matek, stíhat demonstrace za přirozený porod, novinky ze světa pediatrie i vlastní kariéru. Je to sice hoňka, ale jde to. Na druhou stranu některé matky zapomněly, že lidské bytosti vyrůstaly jednoduše a úspěšně celá staletí před nimi. Že se děti vychovávaly tak nějak za pochodu, s minimálním úsilím a žádnou panikou. Oddělení v knihkupectvích věnovaná výchově kojenců, batolat a puberťáků se nafukují každý den do hrůznějších a hrůznějších rozměrů a zároveň se s každým narozeným dítětem prodlužuje seznam toho, co mu musíte koupit a co by mělo v kterém věku umět. A dnešní matky z toho hrůzou nespí a zaplňují čekárny u dětských psychologů a psychiatrů, kdykoliv se jejich dítě nevleze do té či oné tabulky.
Tlak vytvářený umělým mýtem o dokonalé matce je nesnesitelný.
Strašidelný ideál
V moderním světě je toho hodně, co je může trápit, od biopotravin přes správné hračky a kroužky pro rozvoj dětské osobnosti až po plně respektující výchovu. Podle průzkumu, který provedla společnost NUK mezi britskými matkami, trpí 87 % z nich v tom či onom ohledu pocity viny a 21 % se takto cítí „většinu času“ nebo „stále“. Mezi nejčastější příčiny těchto pocitů patří únava, nedostatek času a trpělivosti, neschopnost pořídit dětem vše, co by chtěly, a kritické reakce okolí, především ostatních matek. Slovy Joanne Evensové, šéfky týmu, který průzkum prováděl, je tlak vytvářený umělým mýtem o perfektní, vždy usměvavé, chápavé a finančně zabezpečené matce zkrátka nesnesitelný. A tak se nikdo nemůže divit, když to moderním maminkám trochu ujede do extrémů. Ať už svým dětem dávají divná jména, vyprávějí cizím lidem o poporodní inkontinenci, chodí v poblinkaných tričkách, kontrolují starostlivě složení rýžových bio chlebíčků či objíždějí se svým terénním vozem všechny baletní přípravky ve městě, aby pro svou dcerku vybraly tu nejlepší.