Téma

Laktační panika

Názory na nejlepší způsob výchovy dětí a ideální matku se mění každých třicet až čtyřicet let. Na základě nejnovějších vědeckých objevů je veřejnosti přednáší celá armáda rodičovských guruů – lékařů, psychologů, porodních asistentek, dětských psychiatrů a dalších odborníků, kteří vědí přesně, jak by matka měla vypadat a co dělat.
AddThis

Kojení, věc veřejná

Začíná to už v těhotenství. Moderní matky s podporou porodních asistentek sepisují porodní plány a vybírají porodnici. Případně rodí doma, v lese nebo plánovaným císařským řezem. Pak přichází na řadu alfa a omega dnešního mateřství, kojení. Moderní doba stvořila zcela novou profesi – laktační poradkyně. A ty mají plné ruce práce. Devět z deseti dětí narozených v ČR odchází z porodnice kojených. Oproti našim maminkám a babičkám se ovšem moderní matky odmítají s kojením zavírat mezi čtyři stěny a kojí veřejně. Když v roce 2009 smazal Facebook fotografie kojících žen s odůvodněním, že jsou obscénní, ženy po celém světě (včetně Česka) se zvedly a protestovaly. V roce 2012 vyšla na obálce časopisu Time fotografie, na které americká maminka Jamie Lynn Grumetová kojí svého téměř čtyřletého syna. Protože dnešní matky jsou v průměru starší než dříve a často se nechtějí kvůli mateřství vzdát rozjeté kariéry, kojí v kancelářích, na schůzkách s klienty či s mobilem u ucha. A svět si na to začíná zvykat. 

Maminky, poraďte!

Moderní doba volá po návratu k přírodě. Čím dál více maminek zavrhuje kočárky a volí nošení dětí na těle, spaní ve společné posteli (i za cenu toho, že se tisíce otců celého světa ocitají na gaučích), odmítají prefabrikované příkrmy ve skleničkách i očkovací kalendáře a školky jako zdroj budoucích traumat. A především se díky sociálním sítím snáz sdružují a jsou víc vidět. Podle průzkumu společnosti Experian jsou nejaktivnějšími uživateli Facebooku i Twitteru matky s dětmi pod pět let. Skrz internet se můžou o čemkoliv poradit s tisícovkami jiných, zkušenějších matek, stíhat demonstrace za přirozený porod, novinky ze světa pediatrie i vlastní kariéru. Je to sice hoňka, ale jde to. Na druhou stranu některé matky zapomněly, že lidské bytosti vyrůstaly jednoduše a úspěšně celá staletí před nimi. Že se děti vychovávaly tak nějak za pochodu, s minimálním úsilím a žádnou panikou. Oddělení v knihkupectvích věnovaná výchově kojenců, batolat a puberťáků se nafukují každý den do hrůznějších a hrůznějších rozměrů a zároveň se s každým narozeným dítětem  prodlužuje seznam toho, co mu musíte koupit a co by mělo v kterém věku umět. A dnešní matky z toho hrůzou nespí a zaplňují čekárny u dětských psychologů a psychiatrů, kdykoliv se jejich dítě nevleze do té či oné tabulky. 

Tlak vytvářený umělým mýtem o dokonalé matce je nesnesitelný.

Strašidelný ideál

V moderním světě je toho hodně, co je může trápit, od biopotravin přes správné hračky a kroužky pro rozvoj dětské osobnosti až po plně respektující výchovu. Podle průzkumu, který provedla společnost NUK mezi britskými matkami, trpí 87 % z nich v tom či onom ohledu pocity viny a 21 % se takto cítí „většinu času“ nebo „stále“. Mezi nejčastější příčiny těchto pocitů patří únava, nedostatek času a trpělivosti, neschopnost pořídit dětem vše, co by chtěly, a kritické reakce okolí, především ostatních matek. Slovy Joanne Evensové, šéfky týmu, který průzkum prováděl, je tlak vytvářený umělým mýtem o perfektní, vždy usměvavé, chápavé a finančně zabezpečené matce zkrátka nesnesitelný. A tak se nikdo nemůže divit, když to moderním maminkám trochu ujede do extrémů. Ať už svým dětem dávají divná jména, vyprávějí cizím lidem o poporodní inkontinenci, chodí v poblinkaných tričkách, kontrolují starostlivě složení rýžových bio chlebíčků či objíždějí se svým terénním vozem všechny baletní přípravky ve městě, aby pro svou dcerku vybraly tu nejlepší.

AddThis

Téma

Mamánci

Synů, kteří i po třicítce odmítají opustit pohodlí maminčiny péče, je dnes tolik, že se jim dávají přezdívky.

Téma

Povinná četba

Žena dneska jen těžko může vychovávat dítě, aniž by si přečetla knihu. Jakou? Jednu z miliardy. Nebo dvě z miliardy. Nebo milión z miliardy. A pořád bude frustrovaná, že nepřečetla celou miliardu. Přinášíme vám výběr z nejkontroverznějších spisů pro matky.

Podobné články: Téma

2017 | 6 | Atlas braků

Večery byly podaná ruka

I spisovatelka Hana Marie Körnerová, jejíž knihy na některých školách patří do doporučené literatury, v 90. letech vydala knihu v edici Večery pod lampou. Jak k tomu došlo a jak na to autorka seriózní beletrie dnes vzpomíná?

2017 | 6 | Atlas braků

Romantice škodí realita

Renčina červená knihovna je místo na internetu, kam chodí pro tipy, recenze a doporučení fanynky romantické literatury. Fanoušci vlastně taky. Málokdo ví o tomhle žánru víc než Renča.

2017 | 6 | Atlas braků

Atlas braků

Vedle knížek, co do nás ve škole hustila češtinářka, existuje ještě jiná literatura. Literatura mimo čítanky. A už v té škole se čte mnohem víc a s úplně jiným nadšením. Krváky, slaďáky, westerny a sci-fi nás zvou do světů, ve kterých chceme být.
COOKIES
Google+