Téma

Povinná četba

Žena dneska jen těžko může vychovávat dítě, aniž by si přečetla knihu. Jakou? Jednu z miliardy. Nebo dvě z miliardy. Nebo milión z miliardy. A pořád bude frustrovaná, že nepřečetla celou miliardu. Přinášíme vám výběr z nejkontroverznějších spisů pro matky.

AddThis

Michel Odent: Znovuzrozený porod

Francouzský porodník kritizuje současnou medicínu, v níž se prý porod stal „noční můrou nemocnic složenou z chemických a technologických intervencí“. S pomocí své porodnické praxe z Afriky vytváří obraz „ideálního“ porodu v příjemném, co nejméně medicínském prostředí s důrazem na intuici a instinkt rodičky. Intuitivní a instinktivní rodičky díky téhle knize vytáčejí neintuitivní porodníky po celém světě.

Lucie Groverová – Suchá, Radek Suchý: Aby porod nebolel

Matka pěti dětí, básnířka a publicistka napsala se svým manželem knihu o tom, že porodní bolesti nejsou u porodu nutné. Jak dosáhnout bezbolestného rození? „Holistický, celostní přístup. Respekt ke komplexnosti celého procesu. Nezasahování. V porodu samotném se odráží nejen předchozích devět měsíců těhotenství, ale také početí, vzorce chování rodiny, ze které žena pochází, partnerské vztahy, způsob vlastního zrození ženy...“, odpovídá autorka. Takže už víte, ne?

Michaela Mrowetz, Gauri Chrastilová, Ivana Antalová: Bonding – porodní radost

Kniha, psaná formou rozhovoru autorek, zdůrazňuje význam bondingu pro budoucí vztahy dětí a rodičů. Slovo „bonding“ není nic o sexu v řetězech, dá se z angličtiny přeložit jako „lepení“ nebo „připoutání“. Označuje proces, kdy se ihned po porodu utváří vztah mezi maminkou a miminkem díky přímému fyzickému kontaktu obou. Jakože hned jak je venku, šup mazlit.

Jean Lliedloffová: Koncept kontinua 

Světově proslulá kniha, v níž autorka prostřednictvím zkušeností, posbíraných mezi jihoamerickými Indiány, předkládá svou teorii o tom, proč „západní“ děti neposlouchají, vztekají se a utíkají. Prý je to proto, že se o ně příliš bojíme, chráníme je a odřezáváme od jejich vlastních instinktů. Má své horlivé stoupence i odpůrce. Ty první poznáte většinou podle absence kočárku a toho, že nechávají svá batolata lézt do výšek i hloubek.

Jiřina Prekopová: Malý tyran

Proslulá českoněmecká psycholožka zvedá ve své knize mandle všem superobětavým rodičům, kteří v dobré víře kolem svých dětí neustále poskakují a podle slov Prekopové se tak podílejí na výrobě protivních malých neurotiků, co terorizují své okolí. 

Tom Hodgkinson: Líný rodič

Britský novinář a otec nechtěl skončit jako otrok svých vlastních dětí. Sám na sobě si odzkoušel, že pokud svým dětem neustále něco plánujete a vyplňujete jejich čas, samy to nedokáží a nudí se a otravují. Autor zdůrazňuje, že je zcela v pořádku nechat malé děti luxovat byt, vybírat si zájmové kroužky dle vlastních rozhodnutí a s klidem jim oznamovat, že pokud neuklidí pokoj, nepůjde se v neděli do kina.

Terezie Vasilovčik Šustová: Jak se domluvit s kojencem a batoletem

Jak se domluvit s miminem, co nemluví? Snadno, naučte ho znakovou řeč. Dětská psycholožka a specialistka na alternativní komunikaci nabízí jednoduchý návod, jak z mimina dostat, proč ve tři ráno řve. Slovník základních znaků je samozřejmě přiložen.

Pavel Kopřiva, Jana Nováčková a kol.: Respektovat a být respektován

Autoři dalšího komunikačního bestselleru vyvracejí zaběhnuté zvyklosti ve výchově (třeba že je třeba mluvit s dítětem jako s dítětem) a poukazují na nepříjemnosti, co tyhle ustálené vzorce můžou napáchat. Ukazují, že respekt je něco zcela jiného než poslušnost a nabízejí vzorové modely respektující komunikace s dětmi. 

Vladimíra Strnadelová, Jan Zerzán: Radost ze zdravých dětí

Kuchařka pro děti od dvojice nadšených makrobiotiků poskytuje úvod do „preventivně léčebné stravy“. Dává v souvislost dětskou stravu a dětské chování, napovídá, jak vyživovat či pročišťovat problematické orgány a zdůrazňuje „důležité drobnosti“ jako je správný způsob krájení, právě probíhající roční období či hrnec z nezávadného materiálu.

Martin Gregora: Výživa malých dětí

Zkušený dětský lékař a endokrinolog nabízí rodičům střízlivé, odborně podložené informace o vhodných a nevhodných potravinách v dětské výživě, uvádí příklady jídelníčku, radí, jak předcházet dětské obezitě, a informuje o nových možnostech výživy snižující výskyt alergií.

Eduard Estivill: Dětská nespavost

Španělský lékař a specialista na spánkovou medicínu vyvinul metodu, která prý stejně efektivně uspí kojence čtyřleté dítě. Tzv. Estivillova metoda stojí na hypotéze, že základem spokojeného spánkového režimu vašeho dítě je řád a pečlivě měřený čas. Dítě ukládáte do postýlky vždy ve stejný čas a se stejnými rituály a slovy, pečlivě dodržujete časový plán a pak už jen postupně prodlužujete intervaly, ve kterých ho chodíte utěšovat. Spací bible se prodaly více než tři milióny kopií ve dvaadvaceti jazycích.

Harvey Karp: Nejšťastnější miminko v okolí

Americký pediatr Harvey Karp je přesvědčen, že problémy usínání miminek vyplývají z jejich nezralosti. Podle jeho „tišící terapie“ je tedy potřeba pokud možno co nejvěrněji dítěte simulovat prostředí, které zná z matčiny dělohy, aby usnulo. Bílý šum, pevné zavinutí a houpání jsou stavebními kameny teorie, která prý zachránila mnohé novopečené matky před sebevraždou. Na knihu volně navazuje další autorovo dílo: Nejšťastnější batole v okolí, která řeší zejména otázku, jak se efektivně domluvit se vzdorovitým dvouletým bezmozkem. 

AddThis
0 comments

Téma

Laktační panika

Názory na nejlepší způsob výchovy dětí a ideální matku se mění každých třicet až čtyřicet let. Na základě nejnovějších vědeckých objevů je veřejnosti přednáší celá armáda rodičovských guruů – lékařů, psychologů, porodních asistentek, dětských psychiatrů a dalších odborníků, kteří vědí přesně, jak by matka měla vypadat a co dělat.

Čumenda

Děti ze smeťáku

V Ghaně mají obří skládku elektronického odpadu z celého světa. A na ní žijí lovci a sběrači. Děti. Kevin McElvaney je fotil.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+