Téma

Radši se kousne

Teoretizovat o mateřství je snadné. Ale jak to vidí ty, které v něm plavou právě teď? Vychovávají svoje děti jinak než jejich mámy je? A co na to ty jejich mámy, teda vlastně babičky? Našli jsme čtyři dcery s matkami a položili jim otázky, o kterých se ve spoustě rodin radši nemluví.
AddThis

Veronika

V čem se podle vás dneska vychovávají děti jinak, než když jste byly malé vy?
Svět je nebezpečnější. A my mámy jsme ustaranější a o své děti se víc bojíme. V mém pražském dětství jsme po škole vyběhli ven a až do večeře lítali po zahradě, přilehlém městském lese nebo prostě plandali po sídlišti. Nikdo nám nevymýšlel program, alespoň ne tak přehnaně, jak to dnes děláme my. Dneska bych do toho lesa svoje děti nepustila ani za dne. Možná, že právě z toho důvodu jsme dneska se svými dětmi víc – plánujeme, podnikáme, tvoříme, něco spolu zažíváme. Primárně vymýšlíme aktivity, které budou bavit nás i naše děti. Možná je tím jen podvědomě chráníme před světem venku a oddalujeme okamžik, kdy už se ochraňovat nenechají.

JSME JAKO RODIČE HRAVĚJŠÍ. DOVEDEME SE PONOŘIT DO DĚTSKÉ HRY A POCHOPIT JI. 

Co jste ve výchově přebrala od své mámy? 
Něhu a pocit bezpečí. Snažím se být útočištěm, ať se děje cokoli. Někdy možná až moc. Podle mě je právě tohle úloha mámy – otevřená náruč, umění se vcítit a pochopit. Dát dítěti sílu a sebedůvěru do bitev, které si nakonec musí vybojovat samo. Naše máma taková byla a dodnes je. Máma by měla vytvářet domov, udržovat rituály, rodinné tradice, vztahy. Nedávno jsem si třeba uvědomila, že je čistě na mně, jakou si bude můj syn pamatovat z dětství atmosféru Vánoc. Je to zatraceně zodpovědná role.

Petra / Jana

Mnohem víc děti trénujeme. ve třech měsících chodí plavat a cvičit, ve dvou letech musí umět anglicky. 


Věnuje dětem víc času, než jsem jim věnovala já, i když jsem se snažila, jak jsem mohla. Některé věci jsem nechávala na pozdější věk. Její děti už umí to, co dřív nezvládaly ani děti v první třídě. Až se bojím, aby se ve škole pak nenudily.


Mamka učila ve školce a všechny děti ji tam milovaly. Jen mě to nebavilo, protože jsem musela být vzorná.


Kdo dnes děti učí zdravit nebo poděkovat?

V čem byla podle vás vaše máma lepší a v čem jste naopak lepší vy? 
Obětovala pro nás až moc. Toho já bych schopná nebyla. V téhle době se přeci jenom klade důraz na to, aby si každý našel čas a prostor pro sebe. Zní to možná sobecky, ale já věřím, že není. Naše děti určitě poznají a uchovají si v sobě pocit, že máma s tátou byli šťastní, podnikali spoustu věcí, vedli svůj život a přitom se měli rádi a drželi pohromadě. Životní nastavení je podle mě přenosné.

Mluví vám máma do výchovy? 
Nemluví. Je to moudrá ženská, která i kdyby stokrát chtěla, radši se snad kousne do jazyka. Možná si potom u lahve bílýho postěžuje kamarádce, ale nám ani slovo. 

Petra / Ludmila

Když jsem neměla chuť dojíst oběd, tak jsem nad ním musela sedět, dokud jsem ho opravdu nedojedla. Já své děti do dojídání  nenutím. Když nechce jíst, nabídnu mu něco jiného, když nechce ani to, pak nic jiného nedostane. 


Moje dcery měly přísnější denní rozvrh. Nenechávala jsem je dlouho do noci koukat na televizi či do počítače.  Ale když k nám mladí přijdou a vidím, že vnoučata jsou šťastná, vím, že je vše v pořádku.


Nikdy neříkám: „dej mu to, jsi starší a rozumnější.“

Alena

V čem se podle vás dneska vychovávají děti jinak než v době, kdy jste měla děti vy?
První věc: dnes je všechno k dostání a rodiče svým dětem kupují moc věcí. Děti mají spoustu hraček, se kterými si ani nehrají a neumí z nich mít radost. Dřív bylo věcí daleko míň a děti je ani tolik nevyžadovaly. Dnešní děti žijí ve velkém blahobytu. 

NEŠLO DÁT DĚTEM PŘESNÍDÁVKU ZE SKLENIČKY.

Je to dobře?
Možná kvůli tomu dětem uniká fakt, že je potřeba občas myslet na zadní kolečka. Že člověk všechno nemusí mít hned a že někdy může být hůř.

Co po vás vaše dcera ve výchově zdědila? 
Asi to, že je k synovi upřímná. Že mu všechno vysvětluje, nejedná s ním jako s malým děckem.

Markéta / Oldřiška

Máme víc možností a peněz. já jsem své první kolo neměla ve dvou letech. 


Dnešní děti mají víc prostoru na prosazení vlastní osobnosti. Víc se respektují jejich přání, pocity. Buduje jim to silnější osobnost. Jsou ale zároveň hůř zvladatelné.


Mám třeba možnost sejít se s ředitelkou školy a domluvit s ní pro učitelky kurz. Můžu si vybrat dětskou doktorku, co mi vyhovuje. Mám nepřebernou nabídku kroužků. 


Dej jim tílko, ať jim nenastydnou záda.

A co myslíte, že naopak dělá jinak?
My jsme na děti měly méně času, protože jsme nemohly jít jednoduše nakoupit. Musely jsme věci shánět. Musely jsme prát v ruce, vyvařovat pleny a dělat spoustu dalších maličkostí, které dnešní matky dělat nemusí a mohou ušetřený čas věnovat dětem. A to je určitě dobře. 

Řekla byste tedy, že to mají dnešní maminky lehčí?
To je strašně těžké porovnat. Já si nepamatuji, že bych svým dětem mohla dát přesnídávku ze skleničky, protože prostě nic takového nebylo. Na druhou stranu dnešní matky žijí ve strašně zrychlené době. Je ovšem jedna věc, ve které mají obrovskou výhodu – dnešní otcové. Když já jsem vychovávala děti, tak chlapi neuměli vařit, učit se s dětmi, neuměli se o děti postarat. Současní tátové to považují za něco samozřejmého. 

Co podle vás tu změnu otců zapříčinilo?
Jeden důvod může být přítomnost otců u porodu, kde si k dítěti vytvoří hlubší vztah. Jsou ale určitě i další. Jsou k dispozici jiné informace, jiné hodnoty. Nemyslím si, že bychom k tomu dnešní tatínky vychovaly my, protože my jsme to u svých tátů a jejich tátů také neviděly. Já si vzpomínám, že dědeček si pomalu ani sám nepodal příbor. Ať dnešní chlapy změnilo cokoliv, je to změna k lepšímu. 

Mluvíte dceři do výchovy?
Já si myslím, že ne, ale ona vám možná řekne něco jiného. Snažím se jí do výchovy nezasahovat, protože jsem s tím, jak děti vychovávají, spokojená. Když je mám na hlídání, tak k nim ale přistupuju po svém.

AddThis
0 comments

Téma

Matky slavných

Schválně, jestli je správně určíte?

Téma

Mámy a jejich mámy

Dnešní matky mají na všechno robota, namísto necek a valchy automatickou pračku a místo vyvařování látkových plen si vybírají z dvaceti druhů pampersek napuštěných aloe vera. Ta pravá Matka bývala jejich matka. Žena, která stihla chodit do práce, vařit, mýt nádobí, uklízet, šít, plést, háčkovat a s neutuchající láskou ze svých dětí vychovávat dobré a spořádané bytosti. Je to ale opravdu tak?

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+