Fenomén

Když nechcete furt to samý

Máte pocit, že dramaturgové letních hudebních festivalů sází jen na osvědčená jména a málokdy nás opravdu překvapí? Prošli jsme zveřejněné programy a objevili pro vás osm neokoukaných kapel a interpretů, kteří letos v létě stojí za objevení.

  • Text: Karel Veselý
AddThis

Julia Holterová 

(Creepy Teepee, 12.–14. srpna)

Kutnohorské „Krýpko“ si hýčká pověst hipsterského festivalu bez hvězd – jedna tam ale letos do pivovaru přece jen dorazí. Losangeleská hudebnice Julia Holterová píše a zpívá křehké písničky inspirované řeckými dramaty i životem v hlučném velkoměstě. Její loňské album Loud City Songs vyhrálo několik výročních anket kritiků. 

www.creepyteepee.org

Action Bronson 

(Hip hop Kemp, 21.–23. srpna)

Tenhle zarostlý tlouštík z New Yorku s albánskými předky patří mezi největší rapové komety posledních let. Než se chopil mikrofonu, byl prý celkem slavným šéfkuchařem, ale srdci neporučíš a přednost dostal hip hop, byť aktuálně rozjel na webu kuchařskou show. Má za sebou sérii skvělých mixtapes a na turné si ho pozval i sám Eminem. 

www.hiphopkemp.cz

Tall Ships 

(Beseda u Bigbítu, Veselí nad Moravou, 1.–2. srpna)

Sympatický festiválek u vesničky Tasov nedaleko Veselí nad Moravou má program plný skvělých českých kapel z nezávislé scény a jako bonus i tenhle kvartet z anglického Cornwallu. Tall Ships plují na koktejlu z post- a math-rocku, taneční hudby a klenutých hymnických refrénů, až je někdy zázrak, že jim to všechno drží pohromadě. Vloni vydali vcelku dobře přijatý debut Everything Touching, na živo jsou prý ještě o třídu lepší. 

www.besedaubigbitu.cz

Childhood  

(United Islands of Prague, 19.–21. června)

Pokud pro vás spojení „britská kytarovka“ samo o sobě neznamená stopku, pak si na United Islands of Prague rozhodně vychytejte mladíky Childhood. Navazují na anglické kapely z přelomu osmdesátých a devadesátých let jako The Stone Roses nebo House of Love a britský hudební tisk si je zamiloval. V létě vydávají s napětím očekávaný debut. 

www.unitedislands.cz

Tricot

(Rock For People, 3.–5. července)

Japonská dívčí kapela na velkém festivalu trochu zavání lacinou exotikou. Jenže kvarteto Tricot z Kjóta rozhodně nejsou jen pěkné tvářičky. Tyhle holky (a  bubeník) hrají explozivní a technicky vybroušený experimentální math-rock, který přes spletité rytmy a riffy zní pořád tak nějak typicky japonsky.

www.rockforpeople.cz

Ólafur Arnalds 

(Colours of Ostrava, 17.–20. července)

Z metalového bubeníka ke klavíru a smyčcům, to byla neobvyklá cesta islandského skladatele Ólafura Arnaldse, který je jedním z průkopníků míchání vážné hudby a náladového ambientu. Jeho skladby zněly v hollywoodských bijácích Looper nebo The Hunger Games, pořád je to ale spíš hudba na zasněné klimbání se zavřenýma očima. 

www.colours.cz

John Grant  

(Colours of Ostrava, 17.–20. července)

Vousatý písničkář, který se do euforických tanečních beatů vyzpívává ze svého temného příběhu drogově závislého gaye s HIV. To přesně je John Grant, kterého v české premiéře přiváží Colours of Ostrava. Roky zpíval v kultovní (rozuměj: zoufale komerčně neúspěšné) rockové kapele The Czars, ale v sólové kariéře teď slaví podstatně větší úspěchy. Nás nadchl loňskou sólovkou Pale Green ghosts natočenou na Islandu, kde teď žije. 

www.colours.cz

Shining 

(Brutal Assault, Jaroměř, 6.–9. srpna)

Pokud nejste ortodoxní metalisté, nejspíše budete na návštěvu bývalé vojenské pevnosti v Jaroměři potřebovat dost odvahy. Ale vyplatí se to třeba kvůli norským Shining, kteří se během patnácti let transformovali z krotkého akustického kvartetu do zběsilé naspeedované smečky, jež si musela pro svoji hudbu vymyslet vlastní škatulku – deathjazz. 

www.brutalassault.cz

AddThis

Zoom

Koncert v obyváku

„Upozornění, tyto záběry jsou pirátské!“ vítá nás malovaný nápis na dveřích jednoho z podkrovních bytů žižkovského činžáku. Pod nápisem je pohled z brněnského bienále a fotka nahatého kluka, jak skáče do vody. Dalších vodítek není třeba. Bohatě to stačí, abychom měli jistotu, na které z dveří zazvonit. Jdeme na bytový koncert.

Sporák

Když nemáte limety...tak nic

Většina z nás zná limetky leda z mojita. Nebo ze slavného Babicova: „Když nemáte limety, tak tam dejte citron.“ Na to zapomeňte. Z limetek se dá udělat super dezert, který je lehký, osvěžující a ne moc sladký. Hotový je za pár minut. Akorát ho od vás už budou všichni chtít zas a znova. Naštěstí je tak snadný, že jim to klidně splníte.

Podobné články: Fenomén

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Nejnudnější hry na světě

Když se řekne videohra, nejspíš si většina z vás představí magické souboje s obřími draky, vrcholové fotbalové zápasy, vysokooktanové závody, stavby gigantických měst, řízení epických bitev nebo střílení po zombies, nacistech, zombie nacistech a vůbec po všem, co se hýbe. Všechny tyhle videohry spojuje jedna věc. Vzrušení. Jsou ale i videohry, které mají ke vzrušení stejně blízko jako Danielle Steelová k dobré literatuře.

2018 | 5 | Ti druzí

Budete žasnout! Vystupuje tisíc slonů!

Na YouTube existuje speciální disciplína nazvaná „trailer reactions“. Spočívá v tom, že si uživatelé pustí trailer na dlouho očekávaný biják a natáčí se, jak roní slzy, jásají a upadají do vzrušených mdlob. Legrační je, že filmy samotné takto nadšené reakce často nesklidí. Na tom ale nesejde. Žijeme totiž v době, kdy o úspěchu a tržbách filmu rozhoduje právě veličenstvo trailer.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Abbey Road: studio všech studií

„Nahrávací studia budou postupně zanikat, ale kdyby mělo zůstat jen jedno, tak je to Abbey Road,“ prohlásil kdysi Fatboy Slim. Tohle studio proslavili Beatles. Je ale unikátní opravdu jen díky nim?
Google+