Remix

Bez dud

Nová deska od Black Keys, Vobezdud, Aj Wej-Wej v Berlíně i festival huzdby ze všech koutů světa od ledového severu až po africký cirkus. To vše v červnovém přehledu Čilichili.

  • Klubový zpravodaj: Michal Pařízek
  • Text: Magdalena Schlindenbuchová
  • Foto: Lucius Fontenot, Parlaphone, archiv
AddThis

Aj Wej-wej v Berlíně 

Na letošním ročníku filmového festivalu Jeden svět se promítal dokumentární snímek Případ Aj Wej-wej, který přibližuje současné osudy výjimečného čínského umělce. Jeho tvorbu si teď můžete prohlédnout na výstavě Evidence, která je až do 7. července k vidění v berlínské galerii Martin Gropius Bau. Výstava se rozprostírá v osmnácti místnostech. Valná většina exponátů vznikla v době po uvěznění umělce před třemi lety a téměř polovina z nich je určená přímo pro tuto expozici. Autor svoji největší výstavu dosud neviděl, nedostal povolení k opuštění země. Vy ale cestovat můžete. 

www.gropiusbau.de

Bluesové klíče 

Pamatujete na klip s tancujícím vrátným? Hit Lonely Boy katapultoval The Black Keys přímo do první ligy. Album El Camino bylo ohromně úspěšné a slavnou halu Madison Square Garden vyprodali oba kamarádi ze střední v Akronu v Ohiu před dvěma lety za necelou čtvrthodinu. El Camino získalo stejně jako jeho předchůdce Brothers rovnou tři ceny Grammy a Dan Auerbach s Patrickem Carneyem se od té doby hřejí na výsluní. The Black Keys se od pravověrného blues možná čím dál více vzdalují, ale jednoznačně tvoří novou americkou klasiku. Platí to i pro zbrusu nové album Turn Blue, dvojice se vůbec nenechala rozhodit tlakem a očekáváním a natočila výtečné album, které se posledním dvěma kolekcím směle vyrovná. Turn Blue je jiné, zdaleka ne tak hitové, ale o to sevřenější, s krásně uvolněnou náladou. Novinka působí téměř euforicky, snad až zamilovaně. Každopádně bluesové klíče to znovu dokázaly, album Turn Blue jednoznačně patří k zatím nejlepším nahrávkám letošního roku.

www.theblackkeys.com 

www.emimusic.cz

Bez dud  

Jedna hraje na žluté housle, na ruce vytetovaný smyčec a na hlavě černé hnízdo z dredů. Další se pere s akordeonem a třetí křehule také tahá za housle. Říkají si Vobez-dud. Když v refrénu spojí své hlasy, tak už rozhodně tak křehce nezní, i když to taky umějí, a to je potom krásně nečekaná změna. Většinou zpívají, jako by se z celého srdce snažily lidem říct spoustu důležitých věcí, a potom je zase chvíli klid, jako když vyprávějí pohádku. Pro oživení koncertů, jako kdyby to bylo potřeba při jejich energickém podání, na sebe občas navlečou srandovní kroje, ve kterých se musí určitě skvěle hrát. Úspěšně vydaly jedno demo a dvě cédéčka, to poslední, loňské, se jmenuje Wo bist du? a je na něm třeba kousavě roztomilá písnička Vlček. Nebo Amerika, ve které holky křičí na Bruce Willise, že jsou ještě k mání. Nenechte je čekat.

www.vobezdud.cz

Africký cirkus a severští démoni 

Oblíbený Respect festival loni vyhnala z tradičního místa na pražském ostrově Štvanice velká voda. Náhradní varianta v parku Ladronka se ale nakonec ukázala možná ještě lepší. Pro svou pravidelnou dávku batiky tedy musíte o víkendu 14. a 15. června vylézt zase nahoru na kopec. Respect festival v letošním roce asi nemá vyloženou hlavní hvězdu, jako byli v minulosti Staff Benda Bilili nebo jazzman Mulatu Astatke, o to je ale program přehlídky vyrovnanější. Z Afriky přijede nigerská skupina Mamar Kassey, psychedelický gnawa funk z Maroka představí šestice Electric Jalaba a Etiopii zastupuje transovní underground Fendika a Circus Debre Berhan. Severské démony přijede vymítat Pekka Köppi, který autentický finský folk mixuje s punkovým přístupem, syrovou podobu hudby Kapverdských ostrovů představí jedna z největších místních hvězd písničkář Tcheka a thajskou pop music šedesátých let zase The Paradise Bangkok Molam International Band. Přímo do louisianských bažin zavede návštěvníky harmonikář Cedric Watson se svojí kapelou a úplně všechny roztančí Yiddish Twist Orchestra, kteří představí zapomenutý žánr shvitz, kterým se bavili lidé v imigrantských čtvrtích Londýna před nástupem rock’n’rollu. 

www.respectfestival.cz

AddThis

Sporák

Když nemáte limety...tak nic

Většina z nás zná limetky leda z mojita. Nebo ze slavného Babicova: „Když nemáte limety, tak tam dejte citron.“ Na to zapomeňte. Z limetek se dá udělat super dezert, který je lehký, osvěžující a ne moc sladký. Hotový je za pár minut. Akorát ho od vás už budou všichni chtít zas a znova. Naštěstí je tak snadný, že jim to klidně splníte.

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+