Pavlač Emila Hakla

AddThis

Vstup do sezóny

bývá spojen s nákupem sportovních potřeb. Moje se jmenuje nové kolo, a tak volám pánovi, který je montuje za dvě třetiny ceny při mírně lepší kvalitě. Jedu k němu. Beze slov na mě mrkne, naťuká cosi do laptopu. „Trek?“ řekne. „Ano,“ odpovím. „Brzdy?“ zeptá se. „Kotoučovky.“ „Převody?“ „Silnice, stezky, občas kopeček.“ Hra mě začíná bavit, jenže už končí. „Barva?“ zní předposlední otázka. „To je fuk.“ „Telefon?“ Napíšu mu číslo a jsem zpátky na ulici.

Za čtrnáct dní otevírám dveře krámku. Muž ukazuje do kouta: „Tamhle je.“ Pokračuje výčtem technických dat, která mě míjejí, neb moje smysly okupuje lesklá zelená dvoukolka. Můj nový koník. Zelený snad až moc jedovatě. Nevadí, budu reflexní. Muž hrčí něco, jako že u pevně uložené brzdové destičky lze na zadní straně třmenu pomocí imbusu nastavit její pozici. Mám dojem, že se říká inbus, ale mlčím. Jsem vyzván, abych usedl, usedám. Muž nastavuje sedlo. Skoro jako u doktora. Vrklá mi pod zadkem kusem plastu a ptá se, zda mi to vyhovuje. „Dokonale,“ říkám, „já si ho případně došteluju.“ Dokoupím helmu, platím a jedu. Deset ráno – jediná chvilka, kdy není chodník zaplněn spěchači, svačinkáři, inlinery, nakupovači, cyklisty a jinými flákači. Rozjedu se – radost. Přehazovačka jemně cvrká. A! napadá mě – helma a účtenka! Nechal jsem je tam. Brzdím, opouštím sedlo, letím přes řídítka. Padat mě život naučil – stačí se uvolnit a něčím chránit hlavu. Tentokrát to vyšlo na paty. Když nasedám na bajk, zjišťuji, že nemůžu šlapat. Pravá Achilleho šlacha není v provozu. Sesedám, vedu stroj, belhám se ku krámku. Muž stojí za pultem. Ani trochu se neusměje. Má jasno. Neulehčí mi to – jde se mnou ven. Dívá se, jak odjíždím. Odjíždím tedy. Při každém šlápnutí pravou huba sama řekne „Aa!“ Šlapu nicméně. Jinak to nejde – sezóna teprve začíná.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Televize natáčí o gay vojácích, průvodčí budou chodit v plavkách a mimozemšťané si povídají s hmyzem. To vše a mnohem víc v našem Rozjezdu.

Téma

Karneval, bikiny, fotbal a rum

Schválně jestli uhádnete, o které části světa je řeč. Nápovědy jsou následující: Najdete tu největší počet lidí žijících ve městech. Nejširší a nejdelší ulici. Obchod s největším počtem druhů zmrzliny. Největší japonské město mimo Japonsko. Druhé největší pohoří, největší zalesněnou plochu a nejvyšší vodopád na planetě. Největšího ptáka na světě (kondora, vy puberťáci). Pochází odsud vynálezce antikoncepční pilulky a kriminalista, který začal používat otisky prstů v boji proti kriminalitě.

Podobné články: Pavlač

2016 | 10 | Instantní strach

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 9 | Teenageři 2.0

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 7 | Dovolená na kanapi

Pro většinu lidí je domov

Emil Hakl se má. Na dovolené je totiž pořád...
Google+