Téma

El Muzika

V Latinské Americe žije kolem půl miliardy lidí a doslova každý z nich má hudbu na velmi vysoké šprušli svého hodnotového žebříčku.

AddThis

Hudební průmysl nadbíhá Latinos, jak může. Ve španělštině své hity halekají pophvězdy (Madonna – La Isla Bonita) i pophvězdičky ('N Sync – Yo Te Voy A Amar). Na druhou stranu oblažuje mezinárodní obecenstvo spousta muzikantů, kteří mají latino kořeny, nebo dokonce začínali svou kariéru na lokálních kolech soutěží El Superstar. Christina Aguilera, Linda Perry, Shakira, Mariah Carey i Bruno Mars jsou napůl nebo úplně Latinoameričané. A hlavně, na kontinentu je spousta superhvězd a superhitů, o kterých my v Evropě nemáme tušení.

Carlos Gardel 

V Argentině se těší stejné popularitě jako Elvis Presley v USA nebo Karel Gott v NDR. Začínal jako barový zpěvák v Buenos Aires, odkud prorazil díky snad prvnímu latinskoamerickému megašlágru Mi Noche Triste. Desetitisíce prodaných desek následovalo turné po Jižní Americe, USA a Evropě, díky kterému se tango stalo hitem módních tanečních salónů. Gardelovu hudební i filmovou kariéru ukončilo letecké neštěstí, díky kterému se ovšem stal nesmrtelným archetypem tragického hrdiny.

Gilberto Gil

„Brazilský Bono“ vždycky brilantně zvládal a kombinoval všechny brazilské moderní i tradiční styly od samby po bossa novu. Gil vždy využíval svou popularitu pro zlepšování světa – zasazoval se hlavně za ochranu životního prostředí a zlepšování života nejchudších Brazilců. Když v roce 1964 převzala v Brazílii moc junta, byl zatčen a donucen k exilu. Žil v Británii, Spojených státech, nahrával se Steviem Wonderem, Rolling Stones i Bobem Marleym. Po pádu diktatury se vrátil do Brazílie, kde se stal ministrem kultury. V Jižní Americe požívá takové vážnosti, že když mu při návštěvě Salvadoru ukradli automobil, boss místního podsvětí mu ho s omluvným dopisem osobně vrátil.

Mafiánský boss mu auto s omluvným dopisem vrátil.

Orquesta del Caribe

Kolumbijská kumbie je ze všech latinskoamerických stylů asi nejtěsněji spjatá se západoafrickými kořeny a její pionýři pocházeli většinou z venkova. Do měst a dále do světa ji rozšířili až populární bigbandy, jako byl slavný Orquesta del Caribe Lucho Bermúdeze a nahrávky dodnes fungujícího labelu Discos Fuentes Antonia Estrady.

Celia Cruz

To, co si dnes představujeme jako kubánskou hudbu, vzniklo až spojením hudby španělských muzikantů s hudbou africkou. Jedním z prvních propagátorů afro-cuban stylu byl geniální klavírista a skladatel Ernesto Lecuona. Největší hvězdou kubánské hudby je ale pravděpodobně královna salsy, La Guarachera de Cuba Celia Cruz, která ovšem žila a nahrávala v USA. Když umřela, v Miami brečely v ulicích davy lidí.

El Son De La Negra

I v Mexiku vznikla „klasická mexická hudba“ spojením domorodé muziky s evropskými vlivy. Kytary, housle, harfa a dechové nástroje se sem dostaly až díky španělským kolonizátorům. Místní muzikanti je začali používat jako doprovod do té doby čistě perkusivní hudby son. Ve městě Cocula ve státě Jalisco se z míchanice vyloupl dodnes nejpopulárnější hit El Son De La Negra, který je často označovaný za druhou mexickou hymnu. Do světa se dostal v roce 1940 na desce skladatele Blase Galinda Sones de mariachi.

Compadre Pedro Juan

Tradiční dominikánský styl prohlásil za národní hudbu nechvalně proslulý diktátor Rafael „El Jefe“ Trujillo. Za jeho vlády se z lidové písničky Compadre Pedro Juan stal celosvětový hit, který zpopularizovaly dominikánské bigbandy v New Yorku – hlavně orchestr Angel Viloria y su Conjunto Típico Cibaeño.

AddThis
0 comments

Téma

Čtení pro silné žaludky aneb Co všechno jedí Latinos

Kdepak chilli con carne a steaky. To je jen špička ledovce. Jídlo v zemích, kde národní kuchyně stojí na směsi jídelníčků otroků, osadníků a indiánů, vás nejspíš překvapí. Nejsou tu zvyklí plýtvat. Pokud právě obědváte, rozmyslete si, jestli budete číst dál.

Téma

Murals

Graffiti ve velkých mexických či brazilských městech to naše moc nepřipomíná. Zdi domů tu bývají pomalované vším možným, od lyrických komentářů k písním přes amatérskou reklamu po politickou propagandu a revoluční hesla.

Podobné články: Téma

2017 | 3 | e-Bitka

Nafoťte si babiččin oběd

Když fotil venkovský fotbálek, dostal málem nafackováno. Zahradní verzi Karlštejna, která zdobila kdejakou českou zahrádku, mu skoro nacpali do auta, a ve středním věku zjistil, že vepřo knedlo zelo naaranžované na kostkovaném ubrusu může mít i jinou než kulinářskou hodnotu. Tomáš Pospěch se jako fotograf snaží zachytit prchavý fenomén češství.

2017 | 3 | e-Bitka

Jak e-vyhrát v e-bitce

Na příštích stránkách si řekneme, jak v internetové diskusi roznést soupeře na kopytech, rozšlapat ho na kaši a zadupat do země. Předtím ale musíme zjistit, proč do facebookových a komentářových válek vůbec vstupujeme. Co nás na tom tak láká?

2017 | 3 | e-Bitka

How to vyhrát na internetu

Kdo se pohybuje v prostředí opravdových webových diskusí, ten ví, že lidi, co se drží argumentů a logiky, by v nich nevydrželi ani tři příspěvky. Pravidla virtuální džungle zní úplně jinak.
COOKIES
Google+