Téma

La Vida Latina

Přes 600 miliónů lidí ve více než 20 státech rozlezlých po obrovské ploše, kde se taví kulturní dědictví Evropanů, předkolumbovských kultur a tradice afrických národů. Přes všechny odlišnosti ale můžeme vysledovat určitý životní styl a způsob vidění světa, které většina tohoto území sdílí. A které se fakt liší od našeho.

AddThis

Michal Kopřiva

Si, commandante!


Jak to máme my
Evropa je posedlá rovnými příležitostmi. Rovnost před zákonem a důstojnost jedince se tu cení velmi vysoko. Nebojíme se kritizovat šéfy, ale nestřílíme je, abychom se dostali na jejich místo. 


Jak to mají Latinos
Dějiny Latinské Ameriky jsou plné mužů, kteří urvali moc a následně vládli železnou pěstí, i revolucionářů, kteří se proti nim bouřili. Castro, Pinochet, Chávez, byl by to poměrně dlouhý seznam. Zdejší země se vyznačují centralizovanou mocí, stabilní a přesně definovanou hierarchií a vysokým respektem k vůdcům.

Hlavně nevybočovat


My
Evropané, stejně jako lidé z USA, si cení osobního úspěchu. Jsme zvyklí přemýšlet o sobě nejdřív jako o jedinci, a pak teprve jako o součásti kolektivu.


Latinos
Konformita a loajalita ke skupině se obecně v této části světa počítá za vyšší hodnotu než vyjadřování osobní individuality. Což by vysvětlovalo, proč všechny královny krásy z latinskoamerických zemí vypadají navlas stejně.

Bratrance nezazdíš


My
Rodina je sice podmínka štěstí, ale že bychom nutně museli denně navštěvovat babičku, to ne. Klidně se odstěhujeme daleko od rodičů jenom kvůli práci.


Latinos
Pokud to není otázka přežití, Latinoameričané se od rodiny nestěhují. Rodinu považuje  většina z nich za svou nejdůležitější sociální skupinu, která má přednost i před prací a dalšími povinnostmi. Zatímco u nás se přesnost považuje za vlastnost králů a přijít kamkoliv včas za projev slušnosti, pokud Latinoameričan narazí na ulici na bratrance či starého kamaráda, vždy se s ním na pár minut až několik hodin zdrží, i když to znamená totální odklon od plánu.

Mañana


My
Evropan vidí latinskoamerický přístup k práci jako značně uvolněný a sám maká, jak mu to jen síly dovolí.


Latinos
Latinoameričan vnímá obyvatele starého kontinentu nebo Spojených států jako uhoněného šílence, co neustále hekticky skáče z místa na místo. Klíč najdeme v definici úspěchu. Pro obyvatele Latinské Ameriky je spojen víc s dobrými vztahy a časem, který tráví se svou rodinou, než s materiálními statky.

Mlč, mučačíto


My
Už zmíněná rovnost vede k tomu, že i v dravém a agresivním podnikatelském prostředí Západu se ženy můžou uplatnit, jak chtějí. Nikdo jim jejich pohlaví nepředhazuje, a pokud ano, je za blba.


Latinos
Role pohlaví jsou tu definovány mnohem pevněji. Muži se těší většímu respektu, ženy patří na přehlídkové molo nebo k plotně. Nicméně pokud pocházíte z bohaté rodiny, máte šanci se uplatnit třeba v byznysu i jako žena.

Habemus papam!


My
Evropská historie je sice na náboženství postavena, ale dneska už se kvůli němu nestřílí. Ať už věřící nebo nevěřící, všichni jsme tak nějak přirozeně sekulární.


Latinos
Ve většině hispánských zemí je 90 % i více obyvatel katolického vyznání a náboženství hraje v mnoha domácnostech hlavní roli. Mexiko a Brazílie jsou domovem dvou největších katolických populací na světě. Náboženské svátky a tradice jsou i ve veřejném životě daleko významnější, než jsme zvyklí u nás. V Latinské Americe se celá společnost připravuje na veřejné mše a různé ceremonie související s vírou.

AddThis

Téma

Obsluhoval jsem chilského prezidenta

Jan K. strávil v osm let v Chile, kam se dostal poté, co těsně před sametovou revolucí emigroval do Rakouska. Ve Vídni potkal obchodníka s textilem, původem chilského Žida, a následně do Chile odjel na dovolenou. Líbilo se mu tam, a tak zůstal.

Téma

Caballeros del fútbol

V Latinské Americe je fotbal víc než čutaná. Na hřišti se tvoří a mění dějiny.

Podobné články: Téma

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Kdo nerýpe, není Čech

Když byl v Parlamentu České republiky v roce 2001 projednáván „zahrádkářský zákon“, vystoupil v rozpravě Jiří Payne a zavzpomínal, jak provázel po republice návštěvu z USA a cestou projížděli kolem zahrádkářské kolonie. Hosta to zaujalo a ptal se, zda u nás mnoho lidí žije v takových slumech. Nedovedl prý pochopit, že pidipozemky se sflikovanými boudami nejsou sídliště živořících chuďasů, ale výsledek národní posedlosti stěhovat se o víkendech do zahrádkářských kolonií, rýpat se v zemi a na pěti čtverečních metrech pěstovat zeleninu.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Osobní ráj na dvaceti metrech čtverečních

David Macháč si zahrádky a zahrádkáře zvolil za téma svých fotografií náhodou. Nakonec se z jednorázového cyklu stalo dlouhodobé téma, které mu vloni vyneslo nominaci na Czech Press Photo.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Druhy zahrádkářů

Zahrádka je obrazem duše svého majitele, a protože je každý zahrádkář unikát, nenajdete dvě stejné ani v té největší kolonii. Pár základních druhů zahrádek a zahrádkářů se ale vysledovat dá.
COOKIES
Google+