Téma

La Vida Latina

Přes 600 miliónů lidí ve více než 20 státech rozlezlých po obrovské ploše, kde se taví kulturní dědictví Evropanů, předkolumbovských kultur a tradice afrických národů. Přes všechny odlišnosti ale můžeme vysledovat určitý životní styl a způsob vidění světa, které většina tohoto území sdílí. A které se fakt liší od našeho.

AddThis

Michal Kopřiva

Si, commandante!


Jak to máme my
Evropa je posedlá rovnými příležitostmi. Rovnost před zákonem a důstojnost jedince se tu cení velmi vysoko. Nebojíme se kritizovat šéfy, ale nestřílíme je, abychom se dostali na jejich místo. 


Jak to mají Latinos
Dějiny Latinské Ameriky jsou plné mužů, kteří urvali moc a následně vládli železnou pěstí, i revolucionářů, kteří se proti nim bouřili. Castro, Pinochet, Chávez, byl by to poměrně dlouhý seznam. Zdejší země se vyznačují centralizovanou mocí, stabilní a přesně definovanou hierarchií a vysokým respektem k vůdcům.

Hlavně nevybočovat


My
Evropané, stejně jako lidé z USA, si cení osobního úspěchu. Jsme zvyklí přemýšlet o sobě nejdřív jako o jedinci, a pak teprve jako o součásti kolektivu.


Latinos
Konformita a loajalita ke skupině se obecně v této části světa počítá za vyšší hodnotu než vyjadřování osobní individuality. Což by vysvětlovalo, proč všechny královny krásy z latinskoamerických zemí vypadají navlas stejně.

Bratrance nezazdíš


My
Rodina je sice podmínka štěstí, ale že bychom nutně museli denně navštěvovat babičku, to ne. Klidně se odstěhujeme daleko od rodičů jenom kvůli práci.


Latinos
Pokud to není otázka přežití, Latinoameričané se od rodiny nestěhují. Rodinu považuje  většina z nich za svou nejdůležitější sociální skupinu, která má přednost i před prací a dalšími povinnostmi. Zatímco u nás se přesnost považuje za vlastnost králů a přijít kamkoliv včas za projev slušnosti, pokud Latinoameričan narazí na ulici na bratrance či starého kamaráda, vždy se s ním na pár minut až několik hodin zdrží, i když to znamená totální odklon od plánu.

Mañana


My
Evropan vidí latinskoamerický přístup k práci jako značně uvolněný a sám maká, jak mu to jen síly dovolí.


Latinos
Latinoameričan vnímá obyvatele starého kontinentu nebo Spojených států jako uhoněného šílence, co neustále hekticky skáče z místa na místo. Klíč najdeme v definici úspěchu. Pro obyvatele Latinské Ameriky je spojen víc s dobrými vztahy a časem, který tráví se svou rodinou, než s materiálními statky.

Mlč, mučačíto


My
Už zmíněná rovnost vede k tomu, že i v dravém a agresivním podnikatelském prostředí Západu se ženy můžou uplatnit, jak chtějí. Nikdo jim jejich pohlaví nepředhazuje, a pokud ano, je za blba.


Latinos
Role pohlaví jsou tu definovány mnohem pevněji. Muži se těší většímu respektu, ženy patří na přehlídkové molo nebo k plotně. Nicméně pokud pocházíte z bohaté rodiny, máte šanci se uplatnit třeba v byznysu i jako žena.

Habemus papam!


My
Evropská historie je sice na náboženství postavena, ale dneska už se kvůli němu nestřílí. Ať už věřící nebo nevěřící, všichni jsme tak nějak přirozeně sekulární.


Latinos
Ve většině hispánských zemí je 90 % i více obyvatel katolického vyznání a náboženství hraje v mnoha domácnostech hlavní roli. Mexiko a Brazílie jsou domovem dvou největších katolických populací na světě. Náboženské svátky a tradice jsou i ve veřejném životě daleko významnější, než jsme zvyklí u nás. V Latinské Americe se celá společnost připravuje na veřejné mše a různé ceremonie související s vírou.

AddThis

Téma

Obsluhoval jsem chilského prezidenta

Jan K. strávil v osm let v Chile, kam se dostal poté, co těsně před sametovou revolucí emigroval do Rakouska. Ve Vídni potkal obchodníka s textilem, původem chilského Žida, a následně do Chile odjel na dovolenou. Líbilo se mu tam, a tak zůstal.

Téma

Caballeros del fútbol

V Latinské Americe je fotbal víc než čutaná. Na hřišti se tvoří a mění dějiny.

Podobné články: Téma

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Strč hlavu mezi kolena

Příčin, proč se létání bojíme, je spousta. Od strachu z výšek přes klaustrofobii až po nepříjemné asociace pilně krmené médii, která se po létání vozí už od doby, co spadla vzducholoď Hindenburg.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Co vám reálně hrozí

I když jsou dnešní letadla plná bezpečnostních fíčur a vychytávek, tak v nich stejně číhá nebezpečí. Často od věcí, na které byste si ani nevzpomněli.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Jak vybrat sedadlo

Ještě než se vrhnete na sedačky, je dobré vědět, že existuje ideální doba k nákupu letenky. Vyhledávač levných letenek CheapAir si dal tu práci, že zanalyzoval vývoj cen u skoro tří milionů letů a zjistil, že nejlevněji se letenky prodávají 54 dní před startem. No a když už je budete kupovat takhle hezky s předstihem, tak si můžete rovnou vybrat nejlepší místo. Podle toho, co chcete nejvíc.
COOKIES
Google+