Téma

Obsluhoval jsem chilského prezidenta

Jan K. strávil v osm let v Chile, kam se dostal poté, co těsně před sametovou revolucí emigroval do Rakouska. Ve Vídni potkal obchodníka s textilem, původem chilského Žida, a následně do Chile odjel na dovolenou. Líbilo se mu tam, a tak zůstal.
AddThis

Říká se, že všichni Latinoameričané milují fotbal. Je to tak?
Když mě známá vezla jednou v neděli odpoledne přes město autem, ptala se mě, jestli se dneska hraje. A brzy jsem pochopil, proč se ptala. Všechny ulice kolem stadionu byly ucpány davy. Někdo zpíval, někdo řval. A my najednou stáli v tom autě, do kterého všichni strkali a pohupovali s ním. A ta dáma mi říká: „Nekoukej se doprava, doleva, nedělej žádné posunky, nevystupuj. Teď kdybys vylezl z auta a řekl jim, ať do něj přestanou šťouchat, tak jsou schopný ho rozmlátit.“ Tak jsme tam seděli, koukali se dopředu a čekali, až to přes nás přeteče.

Nikdy jsem nebyl dlouho bez práce. Jako barman a číšník z evropy jsem byl poměrně atraktivní zaměstnanec-exot.

Zdá se, že takhle to tam mají se vším. Že vášeň a emoce tam hrají mnohem větší roli než u nás…
V televizi jsem třeba viděl zasedání vlády. Tam mluvila žena s rukou v sádře, komunistická politička, kterou zbili v senátu, když se tam moc rozmluvila. Když jsem měl narozeniny, přišlo mě navštívit 40 lidí, plno jsem jich vůbec neznal. Dům byl vyzdobený až ke stropu a slavilo se. O půlnoci se všichni, ať už je jim šestnáct nebo sedmdesát, seberou a jdou na diskotéku. A všichni tančit. Navíc oni nejsou takoví egoisti jako my, byl jsem na návštěvě, kde byl kluk, co dva roky neměl práci. Takovou, která by ho bavila a byla v oboru. A jeho rodina se o něj bez reptání starala. Potkal jsem i matku, která sama živila osm dětí a všechny nechala minimálně vyučit nebo vystudovat. Měla takovou malou večerku a z toho táhla všechno pro těch osm dětí. Ta na ty moje narozeniny taky přijela, upravená, v zádech rovná flamencová tanečnice. A vydržela taky do rána. 

V Chile neskrývají obdiv k Němcům a ke všemu německému. Protože jsou přesně opační než oni. 

Jak se na vás jako na Evropana v Chile dívali? Ví se tam něco o České republice? 
Když přijedete, tak jste pro všechny gringo, amík. Když jsem se ohradil, že jsem Evropan a z České republiky, tak to bylo dobré. Fotbal, pivo, sklo, naftové motory, ČKD a „Skoda“. Takže prima. Třeba v Rakousku jsem neříkal moc rád, že jsem z Česka, trochu jsem se styděl, v té době po revoluci, kdy Češi jezdili do Vídně krást. Tenhle komplex jsem si přivezl s sebou, ale vůbec jsem nemusel. Nikdy jsem tam nebyl dlouhodobě bez práce. Dokonce jakožto barman a číšník z Evropy jsem byl poměrně atraktivní zaměstnanec-exot. Obsluhoval jsem i prezidenta Ricarda Lagose. Většinou jsem také nedostával moc tringeltů, protože si všichni mysleli, že jsem určitě  majitel, když jsem Evropan. A se španělštinou jsem se popral už za tři měsíce, protože vás každý rád něco naučí nebo vás aspoň opraví. Zároveň se samozřejmě Evropanovi může stát, že ho někdo bude chtít nějak okrást nebo podvést.

Jak se na sebe dívají jednotlivé latinskoamerické národy navzájem? Mají se některé nerady? Existují vtipy o Bolivijcích například? 
Existuje určitá rivalita mezi Chile a Peru kvůli územním sporům na severu, to samé je i s Bolívií, které Chile odřízlo přístup k moři. Dlouho mi to trvalo, ale po čase jsem byl schopen poznat Argentince od Chilana i já. Podle přízvuku. Jinak ne. Mimochodem v Chile neskrývají obdiv k Němcům a ke všemu německému. Ono jim Německo hodně pomohlo, ale Němci je fascinují i proto, že jsou přesně opační než oni.

AddThis
0 comments

Téma

Karneval, bikiny, fotbal a rum

Schválně jestli uhádnete, o které části světa je řeč. Nápovědy jsou následující: Najdete tu největší počet lidí žijících ve městech. Nejširší a nejdelší ulici. Obchod s největším počtem druhů zmrzliny. Největší japonské město mimo Japonsko. Druhé největší pohoří, největší zalesněnou plochu a nejvyšší vodopád na planetě. Největšího ptáka na světě (kondora, vy puberťáci). Pochází odsud vynálezce antikoncepční pilulky a kriminalista, který začal používat otisky prstů v boji proti kriminalitě.

Téma

La Vida Latina

Přes 600 miliónů lidí ve více než 20 státech rozlezlých po obrovské ploše, kde se taví kulturní dědictví Evropanů, předkolumbovských kultur a tradice afrických národů. Přes všechny odlišnosti ale můžeme vysledovat určitý životní styl a způsob vidění světa, které většina tohoto území sdílí. A které se fakt liší od našeho.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+