Téma

Šílenější než Esmeralda

Příběhy, o kterých by si televizní stanice mohly nechat zdát, bohužel nenapsal žádný pološílený scenárista, ale život sám. V Latinské Americe. Tohle je výběr toho nejlepšího, co se v Latinské Americe skutečně děje.

AddThis

Jiří Holubec

Volby pro kočku

Mezi kandidáty na starostu Xalapy, hlavního města mexického státu Veracruz, se vyskytují stále dokola stejné tváře. Až na Morrise. To je totiž kočka. Za její kandidaturou stojí dva místní aktivisté, kteří chtěli poukázat na nesmyslnost a vyprázdněnost celého volebního kolotoče. Morris se stal téměř okamžitě internetovým fenoménem a na Facebooku posbíral víc „lajků“ než všichni ostatní kandidáti dohromady. Jeho úspěch pak inspiroval další občany, aby nechali kandidovat osla nebo psa, snad v naději vytvoření zoologické koalice. Největší bomba ovšem přišla v den voleb, kdy 12 000 lidí dalo přednost kočce před jejími lidskými rivaly. Morris tak předběhl mnohé z oficiálních kandidátů a favorita největší levicové mexické strany odsunul na ponižující páté místo.

Děti chtějí práci

Většina z nás se asi shodne na tom, že dětská práce by se měla potírat. Časy, kdy pětileté děti chodily do fabrik, jsou v civilizovaném světě minulostí. Takže když se bolivijský prezident Evo Morales letos rozhodl dětskou práci zakázat i ve své zemi, věřil, že se mu dostane uznání. Jenže nepočítal s jednou nečekanou skupinou odpůrců – dětmi. Je to tak, podnikatelský duch bolivijských dětí je natolik silný, že je vedl k demonstracím proti zákonu, který je měl chránit. Zákon o dětech a adolescentech měl zakazovat práci dětí ve věku 5–14 let, zajistit jim vzdělání a přístup ke zdravotní péči. Místo toho spustil násilné demonstrace dětí, které bychom my považovali za vykořisťované, dožadujících se svého práva pracovat. V současné době je schválení problematického zákona odloženo. Ať už to s ním dopadne jakkoliv, rozhodně se zapíše do historie jakožto příčina jednoho z nejpodivnějších protestů v dějinách Bolívie.

Kocour předstihl řadu oficiálních kandidátů a umístil se jako čtvrtý

Lidská práva pro přírodu

I když pro většinu z nás je matka příroda jenom metaforou, existuje minimálně jedna země, kde tato bytost skutečně existuje. V Ekvádoru je díky ústavnímu dodatku z roku 2008 matka příroda legální entitou. A nejen to, má i práva. Konkrétně právo na existenci, právo na „obnovu“ a ochranu. Tento krok byl sice plošně zesměšňován nejen obyvateli Ekvádoru, přesto má jakýsi kulturní základ. Jedno z božstev původních obyvatel And se jmenuje Pachamama, bohyně přírody. Zakotvením jejích práv v ústavě navazují představitelé státu na staletí kulturní tradice, kterou předchozí vlády úspěšně ignorovaly. Ekvádorský příklad následovala v roce 2011 Bolívie.

Klauna na hrad!

V Brazílii mají směšní volební kandidáti snad ještě větší tradici než v Mexiku. Jen tady měli kandidáta na senátora, který se oblékal jako Wolverine z X-menů, ale oproti případu Oliveiry Silvy to je ještě drobná výstřednost. Ten v převleku za klauna jménem Tiririca a se sloganem „horší už to být nemůže“ získal v roce 2010 větší počet hlasů než kterýkoliv z dalších kandidátů. Tento téměř negramotný cirkusový umělec se tedy stal senátorem za São Paulo, největší město v zemi. Ale to zdaleka není všechno. Podle deníku L. A. Times byl ve své nové práci tak dobrý, že mu vláda udělila titul Nejlepší senátor. Chápete? Chlapík, co pobíhá v oranžové paruce a slibuje zvýšit míru korupce, se ve své nové práci ukáže být tak dobrým, že zostudí skutečné politiky. Ve finále Silva v roce 2013 politiku opustil s tvrzením, že senát je pro něj příliš „nekompetentní“.

Zákon proti dětské práci spustil demonstrace dětí, které chtěly pracovat.

Ukřižujme se!

Představte si, že by vás z ničeho nic bezdůvodně vyhodili z práce. Co byste dělali? Seděli venku a protestovali? Plivli svému šéfovi do tváře? V Paraguayi jsou ochotní zajít ještě mnohem dál. Když v loňském roce přišlo osm řidičů autobusů o práci, nechali se veřejně křižovat. Zcela logicky jim tento akt přinesl celostátní popularitu. Poté, co osm mužů plus jedna manželka bývalého řidiče autobusu strávilo 20 dní s rukama přibitýma k dřevěným trámům, už je nemohla ignorovat přepravní společnost ani vláda. Paraguayská senátorka Olga Ferreira de Lopez se vložila do situace a celá kauza pronikla do mezinárodního tisku. A způsobila tlak, který přepravní společnost prostě nesnesla. Řidiči byli buď znovu přijati do zaměstnání, nebo odškodněni slušným odstupným. Jejich dlaně nesou sice permanentní vzpomínku, ale nakonec dosáhli svého.

AddThis
0 comments

Téma

Caballeros del fútbol

V Latinské Americe je fotbal víc než čutaná. Na hřišti se tvoří a mění dějiny.

Téma

To se bude řešit, až to přijde

Michal je Čech a vzal si Mary, která je z Kostariky. Když jsme se ptali proč, řekl, že nám to vysvětlí při osobním setkání s nimi oběma. Ve chvíli, kdy Mary přišla, už nic vysvětlovat nemusel. Ptali jsme se Mary.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+