Téma

Šílenější než Esmeralda

Příběhy, o kterých by si televizní stanice mohly nechat zdát, bohužel nenapsal žádný pološílený scenárista, ale život sám. V Latinské Americe. Tohle je výběr toho nejlepšího, co se v Latinské Americe skutečně děje.

AddThis

Jiří Holubec

Volby pro kočku

Mezi kandidáty na starostu Xalapy, hlavního města mexického státu Veracruz, se vyskytují stále dokola stejné tváře. Až na Morrise. To je totiž kočka. Za její kandidaturou stojí dva místní aktivisté, kteří chtěli poukázat na nesmyslnost a vyprázdněnost celého volebního kolotoče. Morris se stal téměř okamžitě internetovým fenoménem a na Facebooku posbíral víc „lajků“ než všichni ostatní kandidáti dohromady. Jeho úspěch pak inspiroval další občany, aby nechali kandidovat osla nebo psa, snad v naději vytvoření zoologické koalice. Největší bomba ovšem přišla v den voleb, kdy 12 000 lidí dalo přednost kočce před jejími lidskými rivaly. Morris tak předběhl mnohé z oficiálních kandidátů a favorita největší levicové mexické strany odsunul na ponižující páté místo.

Děti chtějí práci

Většina z nás se asi shodne na tom, že dětská práce by se měla potírat. Časy, kdy pětileté děti chodily do fabrik, jsou v civilizovaném světě minulostí. Takže když se bolivijský prezident Evo Morales letos rozhodl dětskou práci zakázat i ve své zemi, věřil, že se mu dostane uznání. Jenže nepočítal s jednou nečekanou skupinou odpůrců – dětmi. Je to tak, podnikatelský duch bolivijských dětí je natolik silný, že je vedl k demonstracím proti zákonu, který je měl chránit. Zákon o dětech a adolescentech měl zakazovat práci dětí ve věku 5–14 let, zajistit jim vzdělání a přístup ke zdravotní péči. Místo toho spustil násilné demonstrace dětí, které bychom my považovali za vykořisťované, dožadujících se svého práva pracovat. V současné době je schválení problematického zákona odloženo. Ať už to s ním dopadne jakkoliv, rozhodně se zapíše do historie jakožto příčina jednoho z nejpodivnějších protestů v dějinách Bolívie.

Kocour předstihl řadu oficiálních kandidátů a umístil se jako čtvrtý

Lidská práva pro přírodu

I když pro většinu z nás je matka příroda jenom metaforou, existuje minimálně jedna země, kde tato bytost skutečně existuje. V Ekvádoru je díky ústavnímu dodatku z roku 2008 matka příroda legální entitou. A nejen to, má i práva. Konkrétně právo na existenci, právo na „obnovu“ a ochranu. Tento krok byl sice plošně zesměšňován nejen obyvateli Ekvádoru, přesto má jakýsi kulturní základ. Jedno z božstev původních obyvatel And se jmenuje Pachamama, bohyně přírody. Zakotvením jejích práv v ústavě navazují představitelé státu na staletí kulturní tradice, kterou předchozí vlády úspěšně ignorovaly. Ekvádorský příklad následovala v roce 2011 Bolívie.

Klauna na hrad!

V Brazílii mají směšní volební kandidáti snad ještě větší tradici než v Mexiku. Jen tady měli kandidáta na senátora, který se oblékal jako Wolverine z X-menů, ale oproti případu Oliveiry Silvy to je ještě drobná výstřednost. Ten v převleku za klauna jménem Tiririca a se sloganem „horší už to být nemůže“ získal v roce 2010 větší počet hlasů než kterýkoliv z dalších kandidátů. Tento téměř negramotný cirkusový umělec se tedy stal senátorem za São Paulo, největší město v zemi. Ale to zdaleka není všechno. Podle deníku L. A. Times byl ve své nové práci tak dobrý, že mu vláda udělila titul Nejlepší senátor. Chápete? Chlapík, co pobíhá v oranžové paruce a slibuje zvýšit míru korupce, se ve své nové práci ukáže být tak dobrým, že zostudí skutečné politiky. Ve finále Silva v roce 2013 politiku opustil s tvrzením, že senát je pro něj příliš „nekompetentní“.

Zákon proti dětské práci spustil demonstrace dětí, které chtěly pracovat.

Ukřižujme se!

Představte si, že by vás z ničeho nic bezdůvodně vyhodili z práce. Co byste dělali? Seděli venku a protestovali? Plivli svému šéfovi do tváře? V Paraguayi jsou ochotní zajít ještě mnohem dál. Když v loňském roce přišlo osm řidičů autobusů o práci, nechali se veřejně křižovat. Zcela logicky jim tento akt přinesl celostátní popularitu. Poté, co osm mužů plus jedna manželka bývalého řidiče autobusu strávilo 20 dní s rukama přibitýma k dřevěným trámům, už je nemohla ignorovat přepravní společnost ani vláda. Paraguayská senátorka Olga Ferreira de Lopez se vložila do situace a celá kauza pronikla do mezinárodního tisku. A způsobila tlak, který přepravní společnost prostě nesnesla. Řidiči byli buď znovu přijati do zaměstnání, nebo odškodněni slušným odstupným. Jejich dlaně nesou sice permanentní vzpomínku, ale nakonec dosáhli svého.

AddThis
0 comments

Téma

Caballeros del fútbol

V Latinské Americe je fotbal víc než čutaná. Na hřišti se tvoří a mění dějiny.

Téma

To se bude řešit, až to přijde

Michal je Čech a vzal si Mary, která je z Kostariky. Když jsme se ptali proč, řekl, že nám to vysvětlí při osobním setkání s nimi oběma. Ve chvíli, kdy Mary přišla, už nic vysvětlovat nemusel. Ptali jsme se Mary.

Podobné články: Téma

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Kdo nerýpe, není Čech

Když byl v Parlamentu České republiky v roce 2001 projednáván „zahrádkářský zákon“, vystoupil v rozpravě Jiří Payne a zavzpomínal, jak provázel po republice návštěvu z USA a cestou projížděli kolem zahrádkářské kolonie. Hosta to zaujalo a ptal se, zda u nás mnoho lidí žije v takových slumech. Nedovedl prý pochopit, že pidipozemky se sflikovanými boudami nejsou sídliště živořících chuďasů, ale výsledek národní posedlosti stěhovat se o víkendech do zahrádkářských kolonií, rýpat se v zemi a na pěti čtverečních metrech pěstovat zeleninu.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Osobní ráj na dvaceti metrech čtverečních

David Macháč si zahrádky a zahrádkáře zvolil za téma svých fotografií náhodou. Nakonec se z jednorázového cyklu stalo dlouhodobé téma, které mu vloni vyneslo nominaci na Czech Press Photo.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Druhy zahrádkářů

Zahrádka je obrazem duše svého majitele, a protože je každý zahrádkář unikát, nenajdete dvě stejné ani v té největší kolonii. Pár základních druhů zahrádek a zahrádkářů se ale vysledovat dá.
COOKIES
Google+