Trendbox

Bitka fixou a stylusem

Souboje, soutěže, klání a battly jsou dneska v módě. Dokonce tak, že se šíří i do dřív individuálních a nesoutěžních disciplín. Hiphopeři se šermují mikrofony, graffiti writeři bombí jeden druhému písy a zpěváci se hromadně ztrapňují v talentových soutěžích. Ilustrátoři na to jdou sofistikovaněji. Scházejí se u Secret Walls.
AddThis

Secret Walls 

Bojiště – dva bílé panely

Zbraně – černá fixa nebo štětec a barva

Doba – 90 minut

Rozhodování – dvoučlenná porota + hlas publika měřený v decibelech

Letos proběhne – nebude se soutěžit, proběhne ale několik exhibičních soubojů

Kontaktfacebook.com/secretwars.cz


RAW 

Bojiště – velkoplošná projekce

Zbraně – tablet, stylus, grafický software, internet

Doba – 2 hodiny 

Rozhodování – čtyřčlenná porota + publikum hlasuje pomocí lístků

Letos probíhá – v červnu bude finále prvního ročníku. Od září zahajuje druhý ročník, který bude digitální i analogový. 

Kontaktfacebook.com/pages/RAW, www.r-a-w.cz

První kreslířská bitva vypukla před osmi lety v malém baru v londýnské hip čtvrti Shoreditch. Tehdy se sem stěhovala místní kreativní komunita, kterou lákala spousta volných prostor s levnými nájmy. Bylo otázkou času, kdo natlakovanému kotli tvořivosti upustí ventil a něco z něj udělá. Výzvy se chopil chlapík jménem Terry Guy. Jako majitel kreativní agentury a firmy, která na zakázku maluje velkoplošné reklamy, měl nejblíže k výtvarníkům, kreslířům, ilustrátorům a graffiti scéně. Pořádat výstavy a vernisáže mu ale připadalo nudné. Jak prohlásil: „Chtěl jsem udělat vernisáž, ale nechtěl jsem, aby se při ní lidi jen tak procházeli po galerii.“ Ze zdánlivě neřešitelného zadání vypadl Terrymu koncept, který dnes funguje ve 35 zemích světa a propojuje tisíce ilustrátorů napříč věkem i kontinenty. Postavil vedle sebe dva bílé panely, k nim nahnal dva kreslíře a dal jim černou fixu a hodinu a půl na to, aby bez skicování a pomocných náčrtků vytvořili něco. 

Sledovat devadesát minut dva týpky, jak černou fixou przní bílou zeď, se může zdát jako nuda. Jenže z vernisáže se stal kotel, který hecoval dva borce k čím dál tím bizarnějším výtvorům, a Terryho napadlo, že by podobné akce mohl rovnou pojmout jako bitvu. 

Tajné zdi české

„Během prvních pár let byly Secret Walls opravdu secret,“ říká Viktor Rosinský, který ilustrátorské bitvy přenesl před třemi lety do Česka a na Slovensko. „Dnes se sice k osobním pozvánkám přidaly sociální sítě, videozáznamy proběhlých bitev a ilustrované plakáty, ale stejně si celý podnik drží image tak trochu tajné společnosti. Právo pořádat Secret Walls v Česku jsem dostal až asi po půl roce a musel jsem si ho vyjednat osobně. Na e‑maily se v téhle komunitě zásadně neodpovídá,“ směje se. 

2014_06-Latinos-Trendbox_Bitky-fixou-a-stylusem_2aÚplní gladiátoři

Když Viktor srovnává české a zahraniční akce, vybavují se mu dva rozdíly. Za prvé, že u nás chybí jedna generace ilustrátorů. Ve světě je prý běžné, že proti sobě nastoupí pětačtyřicetiletí fousatí chlápci, u nás ilustrátorskou scénu ovládají mladí. Ta chybějící generace ale zároveň znamená, že máme úplně jiné inspirační vzory než zbytek světa, který vyrůstal na klasických komiksech. „Já v tom vidím naši výhodu,“ tvrdí. „Čeští ilustrátoři jsou díky tomu rozpoznatelní, originální.“ 

Secret Walls mohou být stále polotajné, ale o to pozorněji je sledují kreativní ředitelé reklamek, editoři časopisů, animátorská studia a módní značky. Šampióni Secret Walls dnes pracují pro firmy jako Carhartt, Casio, Mambo nebo Reebok.

Dravčí klony

Díky uzavřené komunitě organizátorů a přísně stanoveným pravidlům si Secret Walls drží prestiž a značku. Poptávka po ilustrátorských bitvách, kterou nastartovaly, ale zákonitě dala vzniknout mnoha klonům a odnožím. V Německu je například populární Paint Club, kde se kreslí barvou, hodinu a na dané téma. V Londýně vznikl Cut&Paste, který používá k tvorbě grafický software a místo plátna tablet a velkoplošnou projekci. V Česku tento směr razí Raw Art Wrestling. 

RAW, tedy Raw Art Wrestling, nahradil fixu stylusem, plátno tabletem a velkoplošnou projekcí a otevřel kreslířům inspirační možnosti dokořán. Mohou stahovat podklady z internetu, používat šablony, fonty, vyřezávat, obtahovat a skládat, co se jim líbí. Na soutěž dohlížejí její tvůrci z největšího českého ilustrátorského studia DRAWetc (čteno „dravec“). Už během prvních kreslířských battlů se jim v hlavě rýsoval plán posunout čistě analogové souboje do digitální podoby. „Naše studio zastupuje kolem stovky ilustrátorů a 95 % z nich tvoří digitálně,“ vysvětluje šéf DRAWetc Vladimír Strejček. „Já sám jsem se účastnil jako soutěžící Secret Walls a cítil jsem, že mě černá fixa a bílý panel trochu omezuje. Neříkám, že to je špatně, ale digitál dává umělci daleko víc možností se vyjádřit. Druhá změna, kterou jsme zavedli, bylo téma zadávané porotou. Jednak to odstranilo občas trochu vyhrocenou atmosféru a pak mi na Secret Walls občas připadalo, že soutěžící přišli s předem připraveným kusem. Téma, které vymyslí porota těsně před začátkem, tomu zabrání.“ 

Stejně jako Secret Walls i RAW vynesl nad hladinu pár zajímavých jmen, Trieu Phi Long nebo Karla Cettla. Tenhle vystudovaný paleontolog třeba dokázal vytvořil vizualizace dinosauřího sexu. Kromě toho se digitálnímu RAWu podařilo propojit online generaci v offline režimu, naživo. RAW je kromě soutěže i večírek, kde se osobně potkají lidi, kteří se do té doby znají jen pod přezdívkou z internetu. A to je super.

2014_06-Latinos-Trendbox_Bitky-fixou-a-stylusem_3a
AddThis

Kácíme modly

Vinní podvodníci

Říká se, že ve víně je pravda. Co když je ale samotné víno lež a podvod? Ti z vás, kdo mají v domácí vinotéce dražší kousky, by měli číst pozorně.

Zoom

Koncert v obyváku

„Upozornění, tyto záběry jsou pirátské!“ vítá nás malovaný nápis na dveřích jednoho z podkrovních bytů žižkovského činžáku. Pod nápisem je pohled z brněnského bienále a fotka nahatého kluka, jak skáče do vody. Dalších vodítek není třeba. Bohatě to stačí, abychom měli jistotu, na které z dveří zazvonit. Jdeme na bytový koncert.

Podobné články: Trendbox

2018 | 10 | Holky & koně

Bestiář pravých oblud

Jak člověk táhl světem, osídloval i místa, která se do té doby vyvíjela jako uzavřený ekosystém. Byly to zejména ostrovy, do té doby izolované, ale třeba také obě Ameriky. A během své pouti na nich vybil tvory, kteří nám dnes můžou připadat fantastičtí.

2017 | 4 | Soumrak missek

Když se Harry Potter zamiluje do Voldemorta

Představte si, že by existovalo místo, kde byste našli odpovědi na zásadní otázky života. Třeba co by bylo, kdyby Jack přežil havárii Titaniku. Nebo jak by vypadaly nové epizody Star Wars, kdyby Kylo Ren žil s generálem Huxem v harmonickém, leč submisivně-dominantním vztahu. Nebyla by to krása? Tak jásejte. Míst s takovými světy existuje spousta. Najdete je na internetu, v oblastech, kde se schází autoři fan fiction.

2016 | 6 | Všechno, co jsme milovali

Snapchat - aplikace, co žere vaše fotky

Nevíte, co je Snapchat? Pak jste starý. Odchyťte nějakého teenagera v dosahu, koukněte mu do mobilu a bude tam. Je to něco mezi sociální sítí a chatovací mobilní aplikací. A stovky milionů teenagerů mu propadly jen proto, že nechá zmizet jejich obrázky...
Google+