Téma

Krajinky jsou dnes biopalivo

Největším pořadatelem českých táborů jsou Junáci neboli skauti, kteří letos slaví stoleté výročí založení. Vojta Petr, se kterým jsme si povídali, navíc pochází ze staré tábornické rodiny a křestní jméno prý dostal po Vojtěchu Vontovi.
AddThis

Jak dlouho jezdíte na tábory?

Poprvé jsem tábořil, když mi byl jeden měsíc. Mí rodiče vedli turistický oddíl, tábor měli v srpnu a já se narodil v červenci. Tak mě rovnou vzali s sebou. Z následujících 23 let jsem tábor vynechal snad jen jednou. 

Liší se tehdejší tábory od těch dnešních? 

Obecně je hlavní rozdíl asi v tom, kolik druhů táborů dnes existuje. Jsou šachové, počítačové, příměstské… Skautská definice sice tábory omezuje na opravdové táboření ve stanech s podsadami a bez elektriky, ale i naše tábory se od těch před patnácti lety liší. Například tím, že jsou kratší. Jednak mají děti méně volného času. My jsme si odpoledne chodili jen tak hrát ven. Dnešní děti mají volný čas rozplánovaný do kroužků a oddílů a i přes léto pro ně není jednoduché vyhradit si tři týdny jen na tábor. Stejně mají méně času vedoucí. Mám dojem, že před revolucí měli vedoucí dětských táborů nárok na zvláštní pracovní volno, kdežto dnes jezdí během své dovolené. Tím pádem pořádání tří- nebo čtyřtýdenního tábora není dost dobře možné. Skautské vedení se mimochodem zasazuje o to, aby vedoucím nárok na zvláštní pracovní volno zase náležel.  

1. oddíl Junáka v Teplicích1. oddíl Junáka v Teplicích

 

A co táborníci? Jsou jiní? 

Mají problém s autoritami nebo obecně s poslušností. Děti, které hrají individuální sporty, třeba golf, jsou trochu na štíru s týmovým duchem. Na druhou stranu, pokud jim dá člověk prostor, jsou schopny samy přemýšlet.

Stan s podsadou je vynález českých skautůStan s podsadou je vynález českých skautů

Rodiče do toho zapadají?

V porovnání s normálními tábory jsme trochu specifičtí, protože pro skautský oddíl je tábor vyvrcholením celého roku. Málokdy se stává, že bychom na něj brali dítě, které k nám chodí méně než tři měsíce. S rodiči se tím pádem známe. Mám občas pocit, že k nám děti dávají proto, že cítí, že dítěti trochu řádu a pravidelného režimu prospěje. Pořád máme nástupy, denní práce a rituály, které děti v normálním životě nezažijí, a zvlášť ty malé po nich doslova prahnou. My jsme například každý večer před spaním postáli u kamenné mohyly osvětlené svíčkami, povídali si o uplynulém dnu a zpívali večerku. Každý si z tábora odnese něco jiného, ale na tenhle jednoduchý rituál vzpomínají všichni. 

2014_07-Tabory-tema-krajinky-jsou-dnes-biopalivo

Když jsme u těch rituálů, jak jsou na tom dnešní skauti a jejich předobraz z foglarovek? Nosíte třeba kroj? 

Zrovna na kroji je asi nejlíp vidět posun. Původně bylo samozřejmostí, že skaut má šortky, podkolenky, klobouk, šátek a hůl. Dnes je spousta oddílů, které kroj nenosí a je pravidlem už snad jen šátek. My jsme si odhlasovali, že kroj na výpravy budeme nosit, ale stejně se vždycky najde pár kluků, kteří přijdou v civilu. Nijak to neřešíme. Dnes se dá daleko víc na to, co děti samy chtějí. Když nechtějí nosit kroj, tak proč bych je do toho nutil? 

Berou vás lidé v okolí táborů? 

V tom je veliký rozdíl. Dřív se skautským táborem žila i sousedící vesnice. Ne, že by se lidé nějak přímo zapojovali, ale věděli o nás, pomáhali nám, dovolovali nám třeba nakopat si zadarmo brambory a podobně. Dnes už je pomalu problém pronajmout si louku, protože ji koupila nějaká firma nebo spekulant s půdou, kterému jsou nějací skauti jedno. Nebo si vezměte obyčejné krajinky na podsady. To býval odpad po řezání prken, který jsme dostávali na pile zadarmo. Dnes je to biopalivo, které se pro nás kvůli ceně pomalu stává nedostupným. 

888 I 999 I 7777 I 666 I 55 I 999 II 5 I 2 I 7 I 666 I 66 I 33 I 222 II 888 I 999 I 7777 I 666 I 55 I 999 II 5 I 2 I 55 I 666 II 5 I 2 II 

Když jsem prohlížel programy dnešních táborů, připadá mi, že každý musí mít velkolepou celotáborovou hru s kostýmy, tajnými mapami a bůhvíčím. Nemá být táboření spíš život v přírodě? 

Etapovky jsou pro tábor fajn, protože baví jak děti, tak dospělé. Je ale pravda, že všeho moc škodí. Tomáš Řehák, ředitel pražské Městské knihovny a zasloužilý junák, mi vyprávěl, že se jednou ocitl ve skautské táborové kuchyni, kde se vařila bramboračka z pytlíku. Ptal se služby, proč ji nevaří z brambor a hub. Dozvěděl se, že děti nemají čas pomáhat v kuchyni, protože mají náročnou etapovou hru a právě někde v lese zabíjí ufony. Mně naštěstí připadá, že trend velkých her právě vrcholí a začínáme se vracet k čistému tábornictví. Hry se určitě budou hrát i dál, ale budou se vybírat takové, které jdou přirozeně spojit s pobytem v přírodě. Aby les byl pro táborníka životním prostředím, ne překážkou, kterou musí obejít, aby si mohl něco zahrát.

AddThis
1 comments
soldy
soldy

Vysoky jaPonec, vysoky jako ja? Co?

Rozjezd

Rozjezd

Situace na Středním Východě je dost podělaná, budova České televize se roztekla dobrem a objevil se beznohý muž, kterému se potí ruce. A to zdaleka není všechno z našeho Rozjezdu.

Téma

Škrábání brambor je pro ně bomba

Zajímalo nás, kam se poslední roky posunula táborová kultura. Co to dneska znamená zabavit desítky děcek a postarat se, aby si přitom neusekala nohy. Zeptali jsme se těch nejpovolanějších – dlouholetých táborových vedoucích.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+