Téma

Není vhodné posílat bezruké na plavecký výcvik

Žádný tábor nemůže existovat bez her. Ty celotáborové jsou většinou o hledání pokladů, dobývání kontinentů nebo o Harry Potterovi (jediná kniha, co aspoň někdo přečetl). Krátkodobé hry jsou ovšem jiný kalibr. Projeli jsme pár inspiračních fór a objevili perly:

AddThis

MOŘSKÁ PANNA

Hra je založená na pohádce o mořské víle Ariel, která žila v podvodním království, a jakmile ho opustila, ztratila hlas. Soutěžící mořské víly se potopí pod vodu a užívají si podvodního království. Která víla si vydrží nejdéle užívat, vyhrává. Když se vynoří, dostává se do světa lidí a nesmí až do druhého dne promluvit. 

Poznámka:

Je záhodno určit jednoho vedoucího (zdatného plavce), aby v roli podmořského krále hlídal, zda soutěžící víly ještě soutěží.

národní park simalipur

Na území indického národního parku se nachází místa výskytu vzácných brouků. Hráči se stávají sběrači – pomocníky vědců – a snaží se jich nalézt co nejvíce. Má to ale jeden háček, v národním parku jsou strážci, kterým není radno přijít do cesty. Když totiž sběrače chytí, tak se musí sběrač pokusit jej podplatit (brouky). Pokud se mu to nepovede (špatná argumentace, málo brouků na podplácení), tak mu prostě strážce sebere všechno. Pokud je strážce úspěšně podplacen (ne pokud mu jsou pouze brouci odevzdáni), tak sběrač dostane kartičku a tenhle konkrétní strážce ho již nebude do konce hry chytat.

slepí, němí a bezrucí

Vinou vážné infekční choroby se svět proměnil v jednu velkou invalidovnu. Na ranním nástupu se tábor (včetně vedoucích) rozdělí na tři skupiny – třetina je slepá, třetina bezruká a třetina němá. Slepým se zavážou oči, bezrukým se ruce přivážou k tělu, němí nesmí mluvit. Celý den potom probíhá normální program, se kterým se každý musí vyrovnat. 

Poznámka:

Při rozdělování služeb není vhodné posílat bezruké na plavecký výcvik a slepé štípat dřevo.

seznamovací toaleťák

První večer vedoucí oznámí, že v zásobách chybí toaletní papír a zbývá jen jedna rulička. Tu pošle kolem, ať si každý utrhne, kolik za den spotřebuje. Když je natrháno, oznámí, že každý musí říct o sobě tolik vět, kolik má čtverečků papíru.

MOTÝLEK

Hra se inspiruje knihou Henriho Charrièra o životě trestance na Ďábelských ostrovech. Vězeň Motýlek byl neprávem odsouzen k doživotním nuceným pracím za vraždu pasáka, kterou však nikdy nespáchal, a celou dobu se snaží utéct. K útěku potřebuje hlavně peníze, které však vězni u sebe mít nesmí. Proto tento problém řešili tím, že si před odjezdem do kolonie opatřili tenké pouzdro, do kterého dali peníze a nacpali si ho přes konečník do střev... 

Poznámka:

Dál jsme to nedočetli.

Demonstranti a policajti

Vybereme vhodné hrací území, na kterém vyznačíme „budovu MMF“ (či jiného představitele globalizačního zla). Hráče rozdělíme na policisty a demonstranty. Policisté se vybaví štíty a cedulkami s nápisy „Policie“, demonstranti si připraví transparenty a natrénují vyřvávání hesel. Obě strany vybavíme „dlažebními kostkami“ (papírovými koulemi) a demonstranti dostanou tři vajíčka. Demonstranti se usadí před budovou MMF, policisté začínají na druhém konci hracího území. Úkolem policistů je dopravit zástupce MMF bezpečně do budovy. Úkolem demonstrantů je tohoto zástupce „ztrapnit“ to znamená strefit se do něj vajíčkem.

milenci a vrazi

Naši civilizaci postihla katastrofální neplodnost a lidstvo se rozdělilo na dva tábory. První vyhledává a chrání plodné páry. Druhá skupina objala chaos a tu první chce vyvraždit.
První skupina mezi sebou vybere několik párů (chlapec a dívka – jinak by to nefungovalo). Druhá skupina – tedy vrahouni – vyfasují vražednou zbraň. Ideálně rukavici. Cílem vraha je zabít ženu ze zamilované dvojice soupeřů dotykem nasazené rukavice. V té chvíli je oběť zabita a její milovaný umírá steskem s ní. Muž může svou ženu chránit tím, že ji vezme do náručí, a žena může na vrahy útočit házením papírových koulí.

šáteček přátelství

Děti vytvoří dva kruhy. Vnitřní menší je vybaven šátky a ručníky, přičemž oba kruhy za zuřivého zpěvu níže uvedené písně krouží proti sobě. Vnější kruh se drží za ruce, děti vnitřního kruhu točí s šátky či ručníky, které drží v obou rukou. Jakmile dozní sborová píseň, oba kruhy se zastaví a majitelé ručníků a šátků si mohou vybrat někoho z vnějšího kruhu, komu dají kolem krku tu věc a můžou mu dát pusu. Oba se vymění na pozici a hraje se dál až donekonečna. Slova písně jsou: „Jede vláček přátelství / Kdo šáteček má, líbat smí / Orin-džin-džin / Oran-džan-džan / Eo-meo-misola / Kopla husa do stola / Eso / Pexeso.“

Poznámka:

Pozor na epidemii oparů.

lék na aids

Skupiny jsou postaveny do situace, kdy mají „zázračný“ lék na AIDS, ale mohou zachránit pouze jednu osobu. Úkolem skupin je rozhodnout se a vybrat jednu osobu z nabídky v tabulce, která získá lék a které tak bude zachráněn život. Rozhodnutí musí následně obhájit a také sdělit, proč nevolila jiné osoby.

Černá sanitka

V podvečer za šera přijíždí na cestu tmavé auto. Z auta vyjdou muži v černých pláštích a vyloží čtyři lidská těla (siluety vystřižené z kartonu). Dvojice zapřede rozhovor: 
„Karle, šéf říkal, že s těma tělama nemáme moc mlátit, prej se ještě budou hodit.“ 
„Šéf toho napovídá. Hlavní je, že máme ty orgány, o zbytek se nestarej.“
Ozve se policejní siréna a černí saniťáci utečou do lesa. Děti v roli policistů mají za úkol najít saniťáky. Ti jsou označení červenou blikačkou a mají u sebe balík orgánů (srdce, pravá ledvina, žaludek…). Odhalený saniťák odevzdá policistům orgán, dítě s orgánem běží na startovní místo a do předem připravených lidských těl správně dosadí „součást“. Hra končí ve chvíli, kdy je hotové poslední tělo člověka.

UPÍŘI

Okolí tábora se hemží upíry. Je potřeba je zlikvidovat, než bude pozdě. Skupina dostane baterku posvěcenou knězem a česnek a vyrazí do lesa nahánět upíry. Cílem je najít všechny upíry. Upíra znehybní svit baterky a vyléčí přiložení česneku. V nestřeženém okamžiku se ze tmy může vynořit upír a někoho kousnout do krku.

Já, Pepíček bez čárky, volám Klárku s jednou čárkou

Hráči sedí v kroužku. První zahájí hru slovy: „Já, Pepíček bez čárky, volám (skutečné jméno někoho ze zúčastněných) bez čárky.“ Dotyčný pokračuje stejně: „Já, Pepíček bez čárky, volám ... bez čárky.“ Jakmile se někdo splete, namaluje se mu na čelo čárka, a jakmile na něj přijde řada, musí říkat: „Já, Pepíček s jednou čárkou, volám ... bez čárky.“ Kdokoliv volá jej, musí onu čárku zmínit.

Poznámka:

Ideální je, když je mezi hráči Klárka, protože se to rýmuje, což je legrační.

AddThis

Téma

Přestože neviděly fáborky, šly rovně dál a dál

Na táboře se může stát ledacos. Zeptali jsme se našich vedoucích na to nejhorší, co se jim pod stožárem stalo.

Čumenda

Vyložené výlohy

Na začátku byla výloha taxikářské firmy na pražských Vinohradech, kterou jednou míjeli Jakub Mařík a Kaa Glo. A dnes je z toho album fotek k pokoukání.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+