Téma

Přestože neviděly fáborky, šly rovně dál a dál

Na táboře se může stát ledacos. Zeptali jsme se našich vedoucích na to nejhorší, co se jim pod stožárem stalo.

AddThis

DĚTI NA POŠTĚ

Děsivé vzpomínky mám na kolegu, který během hry ztratil děti a neměl tušení, kde jsou. Nakonec se nám ozvaly z pošty asi patnáct kilometrů od tábora. Jednoduše sešly ze značené trasy, a přestože neviděly žádné fáborky, tak šly pořád rovně dál a dál.

POSEDLOST

Občas bohužel vzplane cit i mezi svěřenci a vedoucími. Samozřejmě platonický. Sám jsem to zažil, když mi jedna ctitelka ztopila telefon, zjistila z něj číslo a celý rok mě co hodinu prozváněla. I když jsem jí to nebral, tak se nevzdala a ráno jsem míval třeba patnáct zmeškaných hovorů. Dnes je jí dvacet a poslala nám žádost, že vystudovala a že by ráda jela na tábor jako zdravotnice. S díky jsme odmítli.

FRÁJOVÉ VEDOUCÍ

Nejhorší snad byl vedoucí, který se rozhodl, že děti nebudou chodit kouřit tajně, a tak vodil skupinu kuřáků organizovaně a zapálil si vždycky s nimi. A pak ten, který si chtěl u dětí udělat dobrý první dojem a rozdával jim kondomy. Toho jsme museli poslat domů.

ZÁŠKODNÍK

Pověst pátého kritického dne je sice mýtus, ale je tak hluboce zakořeněn, že se bohužel častokrát vyplní. Zažil jsem kluka, který první čtyři dny nepromluvil. Pátý den ho popadl v jídelně amok, začal běhat po stolech, rozbíjet nádobí a demolovat všechno kolem. Zkusili jsme mu domluvit, ale v něm se probudilo něco strašlivého a začal pravidelně a cíleně škodit. Třeba dokázal během noci rozřezat deset stanových celt nebo se špičatým klackem útočit na malého klučinu. Vyvrcholilo to epizodou, kdy jsme mu velmi důrazně udělili poslední varování. Zkroušeně odešel a o chvíli později se vrátil s nožem v ruce.

PRINC KASPIAN

Klučina, z problematické rodiny, měl trošku problém s autoritou. Hráli jsme táborovou hru Narnie a já jako Princ Kaspian jsem s mečem v kostýmu chodil v noci od stanu ke stanu a budil rytíře na bojovku. Když jsem zaklepal na jeho stan, ozvalo se po dlouhém mlčení jen: „Princi Kaspiane, jdi do prdele.“ Zůstal jsem stát a říkal si: OK. Na tohle se prostě odpovědět nedá. 

ZKAMENĚLÁ TVÁŘ

Měli jsme chlapečka, který byl v našich očích trochu problematický. Odmítal dělat různé aktivity, byl takový vzdorovitý a jednou přišel s tím, že nemůže zavřít jedno oko a hýbat půlkou pusy. Tak jsme ho odbyli, že si zase něco vymýšlí. Ale on měl skutečně zánět míšního nervu a paralyzovanou půlku obličeje. Naštěstí jsme mu uvěřili včas a on odjel domů.

VÝROSTCI

Strašlivou zkušenost jsem měl z tábora, kam se nějakým omylem dostali tři sedmnáctiletí kluci z Ostravy. Byli naprosto nezvladatelní, každé druhé slovo byla sprosťárna a nejevili o cokoliv zájem. Při hře, kdy se měli trefovat do vedoucího převlečeného za vodní příšeru šiškami, po něm začali metat kamení. Skončilo to tím, že si ve vesnici koupili kanystr stáčené limonády a začali ji prodávat děckám na táboře. Decku za dvacet korun.

AddThis
0 comments

Téma

Tábor všech táborů

Artěk je tábor táborů. Funguje dodnes. Dobu největší slávy, kdy se v něm každé léto vystřídalo na 30 tisíc pionýrů z celého světa, už má ale za sebou. Naštěstí si ho pamětníci vybavují až moc dobře. Ptali jsme se Petra, který ale nechtěl prozradit příjmení, protože se za svou prázdninovou minulost přece jenom pořád trochu stydí.

Téma

Není vhodné posílat bezruké na plavecký výcvik

Žádný tábor nemůže existovat bez her. Ty celotáborové jsou většinou o hledání pokladů, dobývání kontinentů nebo o Harry Potterovi (jediná kniha, co aspoň někdo přečetl). Krátkodobé hry jsou ovšem jiný kalibr. Projeli jsme pár inspiračních fór a objevili perly:

Podobné články: Téma

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.
Google+