Téma

Bairnsfather Distillery

Kyle Bairnsfather je rodilý Američan, který od devadesátých let bydlí v ČR. Převzal výrobu tradičního českého absintu a posunul ho kvalitou i polohou, a to do Domašova uprostřed Jeseníků. Vyrábí absint, který pije Marilyn Manson, Johnny Depp nebo my.
AddThis
  • Jan Studnička

Vyzpovídali jsme podnikatele, kteří pro svůj úspěch nepotřebují kancl v centru Prahy. Stačí jim nápad, vůle a připojení. Čuměli jsme jako puk.

Když jste v roce 2003 převzal likérku, rozhodl jste se přemístit ji sem. Proč?
Já tu bydlel. Z toho hřebene, co vidíte z okna, teče z jedné strany řeka na sever do Baltského moře a z druhé strany do Černého. Je tady spousta podzemních pramenů, i my máme jeden, a ta voda se vyznačuje tím, že je extrémně měkká. Pro likérnictví je to absolutně ideální, ta voda je úplně prázdná, jako bílé plátno. Větší likérky využívají vodu z průmyslových oblastí, která je tvrdá a navíc obsahuje chlór. A chlór je jed. Navíc je tu krásně…

Vždyť támhle je ovčárna a oni vlnu vyhazují, místo aby pletli svetry.

Neomezuje vás malá vesnice?
Větší město znamená víc kultury, nicméně já mám radši přírodu než koncerty. Ale ano, chybí mi lidi, se kterými se můžu bavit o ruské literatuře nebo francouzských básnících.

Kolik procent zboží jde za hranice a kolik se prodá do Česka?
Teď už je to padesát na padesát, ale začínal jsem tak, že 95 procent absintu se vyváželo.

Kyle Vyprodukuje


68,5 

litru chlastu denně, včetně víkendů a svátků


To je

25 tisíc 

litrů alkoholu ročně


To vše s

5

zaměstnanci

Čím ten nárůst poptávky u nás?
Vychovali jsme si zákazníky. Hledají kvalitu a jsou ochotni za ni platit, nejsou to lidi s kauf­landskou mentalitou. Když jsem začínal, pil se tu jen rum, vodka, griotka a zelená. 

Varujete na svých stránkách před společnostmi, které se vydávají za pravý český absint. Ty začaly současně s vámi?
Ne, až potom. V 90. letech Češi běžně kradli firmy od úspěšných cizinců. Přijel cizinec, založil si tu byznys, byl úspěšný a místní mu to potom ukradli, buď přes právní kličky nebo jinak. U mě se o to pokoušeli taky. Nějaký Ostravák obeslal mé klien­­ty s tím, že jsem skončil a on je nový dodavatel mého zboží.

Bělá pod Pradědem (jejíž částí je Domašov)


965 

obyvatel


381

domů


626

metrů nadmořské výšky

Podporuje vás radnice nebo naopak narážíte na problémy?
Na problémy ne. Ale ani na žádnou pomoc. Jediné, co mám s radnicí, je, že jim platím, aby mi v zimě uklízeli sníh od vjezdu. Jsem pyšný na to, že likérka nestojí na žádných dotacích, všechno je to z mého zisku, který jsem po­užil na vývoj. Pak vidím, jak obec dává miliony na nějaké pekařství, co do pár měsíců zavře.

Co sousedi? Závidí?
Proto ani nemám nikde po okolí billboardy, jen tu malou ceduli na zahradě. Sami o sobě říkáte, že závist je český národní sport. Nejdřív se tvrdilo, že jsem tu v Jeseníkách našel ropu. Pak zase, že mám pod zahradou nacistický poklad. Fenomén selfmademana tady neexistoval, to byl mýtus ze Západu. Já se snažil ukázat, že to jde dokázat, že stačí nápad… To je pro místní totálně cizí myšlenka. Tady byli zvyklí na to, že přišel soudruh, ten dal rozkazy a měl je od strany.

Na stránkách říkáte, že se pokoušíte místní zapojit do pěstování plodin. Daří se to? 
Ne. Víte, tady je vysoká nezaměstnanost. Po pádu komunismu tu padly všechny ty uměle vytvořené firmy, které fungovaly bez poptávky, přesto tu každý jen sedí a čeká na dotace. Nikdo nepodniká, jsou tu jen zaměstnanci. Vždyť támhle je ovčárna a oni vlnu prostě vyhazují, místo aby se pletly svetry.

AddThis
3 comments
slecna_neomezena
slecna_neomezena

jo jo, není snad lepší způsob jak si naklonit sousedy, než napsat jak jsou omezení, líní a nevzdělaní. Ještěže mají v Domašově měkkou vodu, jinak by přišli o takovou celebritu jako je Kyle Bairnsfather.

ZelanaVila
ZelanaVila

píšete o Absinthu a jako ilustrační foto použijete docela otřesnou / a pouze návrhovou/ etiketu, která velmi  připomíná logo Palírny u zeleného stromu z Prostějova. Když si potom dáte tento wobrázek do Gůglu, vyjedou vám hned vedle linky s obrázky na odsun sudetských Němců.... opravdu povedené...

Tomas Halat
Tomas Halat

super! jen tu vlajecku na mapce cr jste zapichli asi tak do urovne opavy, ktera je od nas 100km ;)

Téma

Custom-Boards.cz

Custom Boards vyrábějí longboardy ve Skrbni u Olomouce. Ale zakladatel firmy Míla Brzák už nějaký čas žije na Bali. A všechno to jde skloubit.

Téma

Abyste neztroskotali cestou

Páteří cest po republice je úsek D1 mezi Prahou a Brnem. Ať už jste nomádi, nebo potřebujete do metropole, po téhle cestě nejspíš pojedete. Kvalita služeb je různá, ale kafe, teplá jídla a rychlá data jsou všude.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+