Téma

Bairnsfather Distillery

Kyle Bairnsfather je rodilý Američan, který od devadesátých let bydlí v ČR. Převzal výrobu tradičního českého absintu a posunul ho kvalitou i polohou, a to do Domašova uprostřed Jeseníků. Vyrábí absint, který pije Marilyn Manson, Johnny Depp nebo my.
AddThis
  • Jan Studnička

Vyzpovídali jsme podnikatele, kteří pro svůj úspěch nepotřebují kancl v centru Prahy. Stačí jim nápad, vůle a připojení. Čuměli jsme jako puk.

Když jste v roce 2003 převzal likérku, rozhodl jste se přemístit ji sem. Proč?
Já tu bydlel. Z toho hřebene, co vidíte z okna, teče z jedné strany řeka na sever do Baltského moře a z druhé strany do Černého. Je tady spousta podzemních pramenů, i my máme jeden, a ta voda se vyznačuje tím, že je extrémně měkká. Pro likérnictví je to absolutně ideální, ta voda je úplně prázdná, jako bílé plátno. Větší likérky využívají vodu z průmyslových oblastí, která je tvrdá a navíc obsahuje chlór. A chlór je jed. Navíc je tu krásně…

Vždyť támhle je ovčárna a oni vlnu vyhazují, místo aby pletli svetry.

Neomezuje vás malá vesnice?
Větší město znamená víc kultury, nicméně já mám radši přírodu než koncerty. Ale ano, chybí mi lidi, se kterými se můžu bavit o ruské literatuře nebo francouzských básnících.

Kolik procent zboží jde za hranice a kolik se prodá do Česka?
Teď už je to padesát na padesát, ale začínal jsem tak, že 95 procent absintu se vyváželo.

Kyle Vyprodukuje


68,5 

litru chlastu denně, včetně víkendů a svátků


To je

25 tisíc 

litrů alkoholu ročně


To vše s

5

zaměstnanci

Čím ten nárůst poptávky u nás?
Vychovali jsme si zákazníky. Hledají kvalitu a jsou ochotni za ni platit, nejsou to lidi s kauf­landskou mentalitou. Když jsem začínal, pil se tu jen rum, vodka, griotka a zelená. 

Varujete na svých stránkách před společnostmi, které se vydávají za pravý český absint. Ty začaly současně s vámi?
Ne, až potom. V 90. letech Češi běžně kradli firmy od úspěšných cizinců. Přijel cizinec, založil si tu byznys, byl úspěšný a místní mu to potom ukradli, buď přes právní kličky nebo jinak. U mě se o to pokoušeli taky. Nějaký Ostravák obeslal mé klien­­ty s tím, že jsem skončil a on je nový dodavatel mého zboží.

Bělá pod Pradědem (jejíž částí je Domašov)


965 

obyvatel


381

domů


626

metrů nadmořské výšky

Podporuje vás radnice nebo naopak narážíte na problémy?
Na problémy ne. Ale ani na žádnou pomoc. Jediné, co mám s radnicí, je, že jim platím, aby mi v zimě uklízeli sníh od vjezdu. Jsem pyšný na to, že likérka nestojí na žádných dotacích, všechno je to z mého zisku, který jsem po­užil na vývoj. Pak vidím, jak obec dává miliony na nějaké pekařství, co do pár měsíců zavře.

Co sousedi? Závidí?
Proto ani nemám nikde po okolí billboardy, jen tu malou ceduli na zahradě. Sami o sobě říkáte, že závist je český národní sport. Nejdřív se tvrdilo, že jsem tu v Jeseníkách našel ropu. Pak zase, že mám pod zahradou nacistický poklad. Fenomén selfmademana tady neexistoval, to byl mýtus ze Západu. Já se snažil ukázat, že to jde dokázat, že stačí nápad… To je pro místní totálně cizí myšlenka. Tady byli zvyklí na to, že přišel soudruh, ten dal rozkazy a měl je od strany.

Na stránkách říkáte, že se pokoušíte místní zapojit do pěstování plodin. Daří se to? 
Ne. Víte, tady je vysoká nezaměstnanost. Po pádu komunismu tu padly všechny ty uměle vytvořené firmy, které fungovaly bez poptávky, přesto tu každý jen sedí a čeká na dotace. Nikdo nepodniká, jsou tu jen zaměstnanci. Vždyť támhle je ovčárna a oni vlnu prostě vyhazují, místo aby se pletly svetry.

AddThis
3 comments
slecna_neomezena
slecna_neomezena

jo jo, není snad lepší způsob jak si naklonit sousedy, než napsat jak jsou omezení, líní a nevzdělaní. Ještěže mají v Domašově měkkou vodu, jinak by přišli o takovou celebritu jako je Kyle Bairnsfather.

ZelanaVila
ZelanaVila

píšete o Absinthu a jako ilustrační foto použijete docela otřesnou / a pouze návrhovou/ etiketu, která velmi  připomíná logo Palírny u zeleného stromu z Prostějova. Když si potom dáte tento wobrázek do Gůglu, vyjedou vám hned vedle linky s obrázky na odsun sudetských Němců.... opravdu povedené...

Tomas Halat
Tomas Halat

super! jen tu vlajecku na mapce cr jste zapichli asi tak do urovne opavy, ktera je od nas 100km ;)

Téma

Custom-Boards.cz

Custom Boards vyrábějí longboardy ve Skrbni u Olomouce. Ale zakladatel firmy Míla Brzák už nějaký čas žije na Bali. A všechno to jde skloubit.

Téma

Abyste neztroskotali cestou

Páteří cest po republice je úsek D1 mezi Prahou a Brnem. Ať už jste nomádi, nebo potřebujete do metropole, po téhle cestě nejspíš pojedete. Kvalita služeb je různá, ale kafe, teplá jídla a rychlá data jsou všude.

Podobné články: Téma

2018 | 2 | Mohykáni silnic

Mohykáni silnic

Aniž bychom chtěli generalizovat, troufáme si tvrdit, že skoro každý malý kluk aspoň na chvíli zatouží být profesionálním řidičem. Vyšplhat se do kabiny nadupaného tiráku a vyjet do světa, jen on sám na cestách toulavých, kterých už se nikdy nezbaví. Jenže když už tu citujeme slavné tirácké songy, tak je potřeba odzpívat i ten, který v refrénu připomíná, že řidič, ten tvrdej chleba má.

2018 | 2 | Mohykáni silnic

Viděl jsem chlapa přeseknutého napůl

Radim Macoch si vlastní kamion pořídil před pětadvaceti lety. Zeptali jsme se, jak se tehdy jezdilo.

2018 | 2 | Mohykáni silnic

Upocení a unavení týpci s hemoroidy

Když chcete zjistit něco o řidičích, zeptejte se na pumpě. My jsme našli pumpařku Jarmilu, co si navíc vzala kamioňáka.
COOKIES
Google+