Téma

Gufex

Už šestnáct let je Gufex výhradní dodavatel puků pro Mezinárodní hokejovou federaci. Sídlí přitom v Kateřinicích u Vsetína. S Michaelou Blažkovou, která firmu převzala po otci, jsme se bavili o tom, jak jde takový byznys dělat v ani ne tisícové vsi.
AddThis
  • Jan Studnička

Vyzpovídali jsme podnikatele, kteří pro svůj úspěch nepotřebují kancl v centru Prahy. Stačí jim nápad, vůle a připojení. Čuměli jsme jako puk.

Proč guma?
Můj táta gumě rozuměl, protože dlouhá léta předtím testoval pneumatiky. Pak už stačilo jen sehnat stroje a Gufex byl na světě.

Jsou puky to, na čem vyděláváte nejvíc? 
Puky dělají Gufexu jméno, ale není to něco, co by nás přímo živilo. Produkce puků je docela vysoká, ale zisk není takový jako u technické divize, kde je výroba různorodější. 

Jak jste k hokeji vlastně přišli? 
V roce 1994 se Vsetín dostal do Extraligy a místní podnikatelé chodívali společně na hokej. Můj otec se na jedné takové akci setkal s tehdejším trenérem Vsetína Horstem Valáškem. Ten mu řekl, že je hloupost mít hned vedle města společnost, která dělá s gumou, a nechávat si puky dodávat. Tak otec odlil první puk, napoprvé to samozřejmě ještě nebylo ono, ale za čtyři roky jsme se dostali na takovou úroveň, že jsme získali zakázku na oficiální puky v Naganu. Na to jsme uzavřeli smlouvu s Mezinárodní hokejovou federací. Od té doby byly naše puky na všech mistrovstvích světa i olympiádách.

ořezávat rohožky, natahovat toaletní zvony na dřívka…

Kromě Soči…
S Ruskem to bylo složitější. My jsme s Rusy jednali, ale naše nabídka ztroskotala a pak se ozvali až v prosinci a najednou chtěli do tří dnů vzorky. Což není ani tak problém naší výroby, ale hlavně logistiky, protože doprava do Ruska je katastrofální. Už jsme tam dodávali puky k mistrovství, ze sedmi balíčků jich došlo pět a doprava sama stála pětasedmdesát tisíc, řešilo se to tři měsíce. S rizikem toho, že by ty puky nemusely dojít včas a tím pádem by nám Rusko nemuselo zaplatit, což by pro nás bylo pravděpodobně likvidační, jsem se rozhodla, že tu zakázku pustíme. 

GUFEX vyprodukuje


Zhruba 

850 tisíc

puků ročně


To je skoro 

1000 

puků na jednoho obyvatele Kateřinic


Skoro 

3000 

denně


To jsou 

puky na obyvatele denně


2000

puků ročně jen pro mistrovství světa


Od roku 

1998

skoro šestnáct milionů puků

Kam všude dodáváte?
Přes devadesát procent puků jde za hranice, do celého světa a hlavně do Ameriky. Nejradši jednám se Seveřany, s Finy či Švédy. Tam když se něco řekne, tak to platí.

Říkala jste, že puky vám dělají jméno, ale neživí vás. Co vás tedy živí?
Ta druhá polovina produkce. Ta se dělí na výrobu domácích potřeb, jako jsou třeba WC zvony, potom děláme pro stálé klienty věci, jako jsou třeba škrabky na prasata

Kateřinice


951

obyvatel


370

domů


390

metrů nadmořské výšky


1505

první písemná zmínka


31

firem/obchodů/hospod/hotelů atd.

Kolik máte zaměstnanců?
Stálých sedm, ale často nabíráme lidi na dohody. Právě zakázková výroba někdy vyžaduje rozjet výrobu i na tři směny, takže se najímají lidé navíc. Taky dáváme spoustě lidem práci domů. Ořezávat rohožky, natahovat toaletní zvony na dřívka a tak dále. Všechno jsou to místní.

Podporuje vás obec? 
Podporu od radnice máme velkou. Gufex Kateřinice zviditelnil, to je jasné, a Kateřinice jsou samy o sobě krásnou vesničkou. Jsme dokonce už počtvrté v řadě vesnice Zlínského kraje a postupujeme do celorepublikového kola. I obyvatelé nás podporují.

Nezávidí?
Rozhodně ne. Jsou vděční, že jim dáváme práci a Gufex zase podporuje různé vesnické akce, ta spolupráce a podpora je vzájemná. Celé Kateřinice jsou jedna velká rodina, všichni se navzájem znají, to by ve velkém městě nešlo.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Britský následník následníka následníka trůnu se připravuje na život vladaře a zabíjí malé tvory, kulturisti jsou vlastně ženy a vědci objevili těstosteron.

Téma

Rejoice

Bratři Libor a Roman Venkrbcovi šijí a prodávají plátěné kalhoty z Batelova na Pelhřimovsku. Jejich pláťáky určené do hor se nakonec začaly ke zděšení strážců české módy nosit skoro i do divadla.

Podobné články: Téma

2018 | 2 | Mohykáni silnic

Mohykáni silnic

Aniž bychom chtěli generalizovat, troufáme si tvrdit, že skoro každý malý kluk aspoň na chvíli zatouží být profesionálním řidičem. Vyšplhat se do kabiny nadupaného tiráku a vyjet do světa, jen on sám na cestách toulavých, kterých už se nikdy nezbaví. Jenže když už tu citujeme slavné tirácké songy, tak je potřeba odzpívat i ten, který v refrénu připomíná, že řidič, ten tvrdej chleba má.

2018 | 2 | Mohykáni silnic

Viděl jsem chlapa přeseknutého napůl

Radim Macoch si vlastní kamion pořídil před pětadvaceti lety. Zeptali jsme se, jak se tehdy jezdilo.

2018 | 2 | Mohykáni silnic

Upocení a unavení týpci s hemoroidy

Když chcete zjistit něco o řidičích, zeptejte se na pumpě. My jsme našli pumpařku Jarmilu, co si navíc vzala kamioňáka.
COOKIES
Google+