Téma

Jak se stát nomádem

Možná nechcete bydlet na vsi, ale prostě cestovat. Nesedět u počítače v kanclu, ale pořídit si pojízdné bydlení a pracovat z libovolného místa, kde se vám zrovna chce být. Říká se tomu digitální nomádství a weby pro mladé se předhánějí ve vychvalování toho, jak je práce na cestách cool. Málokdo vám každopádně poradí, jak s ní začít. A my to napravíme.

AddThis

Skloubit práci a cestování mohl být ještě před pár lety problém. Dnes najdete v každém větším městě coworkingovou základnu, v každém menším městě podnik s wifi připojením, no a internetovou kavárnu, kde vám za bakšiš půjčí síťový kablík, objevíte i v té nejzapadlejší vesnici jihovýchodní Asie. Fór ovšem spočívá v tom, že úspěšný digitální nomád zvládá svou práci na cestách natolik dobře, že klienti nezaznamenají žádný rozdíl v kvalitě poskytované služby. Abyste si zajistili pracovní pohodlí, je dobré si pár věcí připravit předem.

Weby

Pokud necestujete po vlastní ose a s vlastní střechou, měl by pro vás být samozřejmostí účet na AirBnB a couchsurfing.com. Krom toho se vyplatí zabrouzdat po sociálních sítích a napojit se na nomádí komunity u nás i v místech, kam máte namířeno. Na českém Facebooku funguje dobře stránka digitalni.nomadi, kde si lidé vyměňují tipy a nabízí společné cestování. Další rady najdete na digitalninomadstvi.cz, freelancerském portálu navolnenoze.cz, webu ilustrátora a zasloužilého nomáda Víti Války vitavalka.cz a dalších.

Laptop 

Přenosné počítadlo je pro digitálního nomáda zdrojem obživy, takže by mělo fungovat za každých podmínek a pokud možno nezávisle na zdroji elektřiny. Nomádem jste se přece nestali proto, abyste se museli šermovat s místními hipstery o zásuvku v kavárně. Daleko lepší je rozložit si kanclík na liduprázdné pláži a potřebnou šťávu nasávat do vyklápěcího solárního panelu notebooku WeWi Sol. Dvě hodiny na sluníčku vám zaručí osm hodin práce a déle to stejně nevydržíte. Jestli se nechcete vzdát svého Maca, pořiďte si aspoň solární nebo chemickou nabíječku. Firma myFC letos vyrukovala s modelem PowerTrekk, ve kterém smícháte práškový silicid sodíku se lžičkou vody a frčíte deset hodin.

Karavan

Nomádit můžete samozřejmě všelijak, ale jestli chcete na cestách prožít pár měsíců a oceňujete aspoň kousek životního soukromí, pořiďte si karavan. Nejvychytanější staví firma Volkner, která na ničem neskrblí a neváhá zabudovat do pojízdného domu i koupelnu s vířivkou a garáž. Její výtvory ovšem stojí kolem třiceti mega, takže asi zalovte v nižších třídách. Třeba klasika, anglický Coachman, vyjde na nějakých sto tisíc. A jestli nenajdete nic, co by vám vyhovovalo, můžete využít online konfigurátor firmy Mehrzeller a navrhnout si karavan podle svých představ.

Nábytek

Speciál pro nomády vymyslela designérka Nina Woroniecka. Její Nomada vypadá jako velký kufr na kolečkách. Po rozložení vyrobíte z víka stolek, z těla kufru skříň s poličkami a ze sady rozkládacích dílců dvě židličky, které zároveň slouží jako opěrák křesla ze skládacího futonu. Ideální pro nomády, kteří vyráží na jedno místo a pronajímají si nezařízený byt.

Itinerář

Jste-li zastáncem hesla „dvakrát plánuj, jednou jeď“, máte štěstí, protože online plánovače výletů začínají do nabídek zahrnovat i kolonku „práce“. Třeba web itras.cz, který se specializuje na výlety po Česku, vám zaručí, že na zvolené trase nikdy nevyjedete ze signálu.

Appky

Nabídka dalších mobilních ulehčovátek života na cestě je skoro nepřeberná. Třeba WikiSherpa. Aplikace, která shromažďuje informace z Wikivoyage, Wikipedie a Open Street Maps a ukládá je i pro offline přístup. Trail Wallet zase pomáhá udržet přehled o rozpočtu, automaticky přepočítává všechny světové měny podle aktuálního kurzu a můžete si z ní vytisknout podklady pro účetnictví. Užitečná je i aplikace a komunita EatWith, díky které si můžete na cestách odpočinout od špaget s kečupem a debužírovat v domácnostech amatérských šéfkuchařů.

Kdo je to nomád a proč nepotřebuje velblouda

Ve zkratce se dá digitální nomád definovat jako člověk, který smazal rozdíl mezi prací a dovolenou, jezdí si po světě s notebookem a během cesty každý den pár hodin pracuje. Za exotickým titulem se skrývá leckdo. Může si tak říkat slečna, která si jde odpoledne sednout do kavárny s airbookem a přivydělává si psaním reklamních textů do katalogu na šminky. Stejně to ale může být rodinka freelancerů, co si koupila karavan a vyrazila o prázdninách napříč Evropou. Hardcore digitální nomád může v tutéž chvíli běhat po náhorní plošině v Andách a chytat signál, aby mohl poslat upomínku na fakturu, bez které bude příští týden odkázán na lov divokých morčat. Podle průzkumu portálu navolnenoze.cz se totiž 79 % českých volnonohařů bojí být offline víc než týden a málokterý odolá pokušení mrknout se i na dovolené každé ráno na e‑maily. Když už máte otevřený e‑mail, tak zrovna můžete i na pár zpráv odpovědět a najednou zjistíte, že na dovolené tak trochu pracujete. No a ve světě sdílecích serverů, cloudů a skype konferencí se domů vlastně nemusíte vracet.

AddThis
0 comments

Téma

Abyste neztroskotali cestou

Páteří cest po republice je úsek D1 mezi Prahou a Brnem. Ať už jste nomádi, nebo potřebujete do metropole, po téhle cestě nejspíš pojedete. Kvalita služeb je různá, ale kafe, teplá jídla a rychlá data jsou všude.

Téma

Vesnice, kde umějí vydělávat

Jsou vsi, kde chytili šanci za pačesy, využili potenciál místa a rozjeli podnikání jako na rychlodráze. Víte co? Nechte se inspirovat.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+