Téma

Rejoice

Bratři Libor a Roman Venkrbcovi šijí a prodávají plátěné kalhoty z Batelova na Pelhřimovsku. Jejich pláťáky určené do hor se nakonec začaly ke zděšení strážců české módy nosit skoro i do divadla.
AddThis
  • Jan Studnička

Vyzpovídali jsme podnikatele, kteří pro svůj úspěch nepotřebují kancl v centru Prahy. Stačí jim nápad, vůle a připojení. Čuměli jsme jako puk.

Jak jste firmu rozjížděli?
Odmalička jsme oba lezli po skalách. Jak jsme byli rozlítaní, tak se nám nechtělo někde se uvazovat v zaměstnání a v polovině 90. let jsme si v Telči otevřeli prodejnu outdoorového vybavení. Moc se to nepovedlo. Ne­uměli jsme vést sklad, obchod se nedal uhlídat a lidi nám v něm kradli. Nasbírali jsme v něm ale zkušenosti s podnikáním a hlavně jsme si ujasnili, po jakém zboží je poptávka a co na trhu chybí. Nejvíc chyběly plátěné kalhoty.

Tak jste na díru na trhu našili záplatu…
Tak nějak to bylo. První kalhoty nám ušila mamka a podle nich jsme rozjeli úvodní sérii. V domečku po babičce jsme založili manufakturu, najali dvě švadleny, které zvládaly komplet výrobu od střihu až po šití, brácha našíval na kalhoty pásky, já jsem žehlil a skládal. Když jsme měli pohromadě první várku, naložili jsme ji do škodovky a jeli s ní do Budějovic, kde měl náš známý prodejnu. Vzal od nás pár kusů a se zbytkem jsme vyrazili do Prahy za Dušanem Stuchlíkem do HUDY Sportu. Ten se na kalhoty kouknul a řekl, že bere všechny.

Když jsme měli první várku, naložili jsme ji do škodovky.

Napadá vás někdy stěhovat se do města?
Ne. Máme tu oba rodiny, postavené domy, kamarády. I když jsme cestovali, vždycky jsme se chtěli vrátit domů do Batelova. 

Batelov


2340

obyvatel


556 

metrů nadmořské výšky


1279

první písemná zmínka


1851

se tu zastavil Karel Havlíček Borovský při cestě do vyhnanství a místní si o tom povídají dodnes


16 let 

tu působí firma Rejoice


Za tu dobu vyrobili

20 tisíc

kostkovaných kalhot se záplatami MOTH


Na každého obyvatele Batelova připadá skoro

86 kalhot

Neomezuje vás malá obec?
Vůbec ne. Jsme tu ve svém, a když je potřeba, během dvou hodin jsme autem v Praze i v Brně. Díky internetu vlastně ani moc na schůzky nejezdíme, vše řešíme online. 

Lepší internet znamená lepší podnikání?
Když jsme založili Rejoice, tak jsme všechno řešili telefonicky, a jelikož jsme ani neměli počítač, tak jsme i faktury malovali ručně. Dnes jsme v situaci, kdy pracujeme na zavedení b2b systému, přes který budou mít naši odběratelé online přístup do skladu a automaticky generovat objednávky, které my budeme jen balit. Jediná oblast, kde se internet projevil trochu negativně, jsou kamenné obchody. 

Šijete pořád v Česku, nebo zadáváte výrobu do zahraničí?
S šitím v zahraničí jsme udělali neúspěšný pokus v roce 2008 a pořád se to s námi vleče. Aby firma dokázala v Číně šít kvalitně, musí tam mít agenta, který bude výrobu kontrolovat. My měli práci dohodnutou přes zprostředkovací agenturu a dostali jsme kontejner zboží, který jsme museli kompletně přebrat a většina putovala do slev. Od zákazníků jsme to schytali a utvrdili se, že image Rejoice stojí na tom, že to je kvalitní výrobek, ušitý na Vysočině. 

Souvisí tohle lpění na kvalitě s prostředím malého městečka? 
Asi ano. V každém případě jsme od začátku vyměnili jen jedinou zaměstnankyni. Žijeme na malém městě, kde se všichni znají, chceme tady fungovat v klidu a v klidu chodit do práce. V takovém prostředí nemůže fungovat firma způsobem, že by zaměstnávala lidi na tři měsíce a ve zkušební lhůtě je propouštěla.

AddThis
0 comments

Téma

Gufex

Už šestnáct let je Gufex výhradní dodavatel puků pro Mezinárodní hokejovou federaci. Sídlí přitom v Kateřinicích u Vsetína. S Michaelou Blažkovou, která firmu převzala po otci, jsme se bavili o tom, jak jde takový byznys dělat v ani ne tisícové vsi.

Téma

Custom-Boards.cz

Custom Boards vyrábějí longboardy ve Skrbni u Olomouce. Ale zakladatel firmy Míla Brzák už nějaký čas žije na Bali. A všechno to jde skloubit.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+