Téma

Vesnice, kde umějí vydělávat

Jsou vsi, kde chytili šanci za pačesy, využili potenciál místa a rozjeli podnikání jako na rychlodráze. Víte co? Nechte se inspirovat.

AddThis

1 Boží Dar

Po revoluci začínala radnice z dvousettisícovým rozpočtem a pětinu z něj utratila za opravu věžních hodin. Dnes má Boží Dar rozpočet šedesát milionů, vlastní lyžařské vleky, domy, penziony, prodejní haly a benzínku. Ve městě je prakticky stoprocentní zaměstnanost a za prací do něj dojíždí na 200 lidí (čímž se každé ráno zdvojnásobí počet obyvatel). 

www.bozi-dar.eu/cz

2 Kněžice na Nymbursku

Když stála vesnička o 120 domech před povinnou plynofikací, řekli si radní, že na to půjdou jinak. Zažádali o grant, vzali si půjčku a vybudovali bioplynovou stanici. Zpracovávají organický odpad z místní farmy, kejdu, obsah žump, zkaženou siláž, zbytky jídel z restaurací a dřevní odpad. Stanice dokáže všechno zpracovat na plyn a zároveň vyrábí jako vedlejší produkt biologické hnojivo. 

www.obec-knezice.cz

3 Hostětín

Vesnice v podhůří Bílých Karpat měla v roce 1996 za úkol vybudovat čističku. Jelikož se do vsi stěhovali mladí ekonadšenci, rozhodli se radní, že podle jejich návrhu postaví čističku přírodní, kořenovou. Po ní přibyla centrální výtopna na biomasu, pasivní, slámou izolovaný multifunkční dům, speciální ekosvítidla veřejného osvětlení a rozjela se zde široko daleko vyhlášená moštárna.

www.hostetin.cz

4 Jeseník nad Odrou

Jeseník je vesnice snad s největším zapojením obyvatel do dění v obci. Na 1900 obyvatel zde připadá patnáct občanských sdružení a několik dalších spolků. Díky nim například Jeseník zrekonstruoval přístup k minerálním pramenům a zprovoznil fontánku s proslulou Jesenickou kyselkou.

www.jeseniknadodrou.cz

Politickou korektností k obecní prosperitě

Ač se to nezdá, do života na vsi může výrazně zasáhnout její jméno. Vezměte si jihočeský Velký Pičín. Podle pamětníků se místní ženy styděly v nádražní pokladně žádat „jednou do Pičína“ a radši si kupovaly jízdenku do Dačic. Při denním dojíždění do práce to lezlo místním do peněz, tak se rozhodli pro změnu. Z Velkého Pičína je dnes Velký Pěčín, stejně jako ze Sračkova u Havlíčkova Brodu je Malá Lípa, z Velprd na Mělnicku Veltrusy a z Mrdákova na Domažlicku Mrákov. Kokot na Rokycansku už neexistuje, zbyl po něm jen Kokotský les, který zatím nikdo nepřejmenoval. Vesnic, které by si zasloužily nové jméno, je ale stále dost. Nabízíme pár variant, pokud v některé z inkriminovaných vsí bydlíte, navrhněte je prosím na nejbližší schůzi obecního zastupitelstva:


Močovice ...... Zlatá Deštná 


Peklo .............. Podsvětice


Ohaveč ........... Jedinečnov


Držková ...... Asertivní Lhota


Hrob ... Poslední Odpočinkov


Šukačka ......... Ležné Veselí


Pleš ........... Vysoká Čelová 


Výžerky ... Příležitostichopy


Holohlavy ...... Bezhřebenov


Bobr ...... Hladká Vosková 

5 Lažany

Turnovsko je mekka pěstitelů jabloní a velká moštárna na kraji Českého ráje vyrostla už v roce 1965. Lažanská moštárna spoluzaložila Prodejní družstvo Český ráj a spolu s Jatkami Lomnice a Pivovarem Svijany provozuje síť farmářských prodejen. Mošt, který z ní teče, pravidelně vyhrává soutěže o výrobky roku. 

www.mostovna-lazany.cz

6 Bělá u Libštátu

Podkrkonošská ves Bělá u Libštátu se velkou měrou zasazuje o zachování českého česneku, který před pár lety málem vymizel. Na lánech tu pěstují osm registrovaných českých odrůd (včetně místního Bělského rusáka), po sklizni tady česnek suší a rovnou prodávají. 

www.belasm.cz

7 Pěnčín

Obec leží přesně na půl cesty mezi Železným Brodem a Jabloncem nad Nisou. Tradičně se tu lidé zabývali výrobou bižuterie a dodnes zde funguje manufaktura na výrobu mačkaných korálků. Ta stojí ve zrekonstruovaném výletním areálu, hned vedle sklárny, hospodářství a kozí farmy s prodejnou mléčných výrobků. Celým areálem projíždí vláček a pojídají se tu sejkory – speciální nasucho pečené bramboráky maštěné přepuštěným máslem.

www.pencin.cz

AddThis
0 comments

Téma

Jak se stát nomádem

Možná nechcete bydlet na vsi, ale prostě cestovat. Nesedět u počítače v kanclu, ale pořídit si pojízdné bydlení a pracovat z libovolného místa, kde se vám zrovna chce být. Říká se tomu digitální nomádství a weby pro mladé se předhánějí ve vychvalování toho, jak je práce na cestách cool. Málokdo vám každopádně poradí, jak s ní začít. A my to napravíme.

Hustý čtení

Kdo vydělává na muzice?

O digitální budoucnosti hudby se mluví přibližně každý druhý měsíc. Většinou při příležitosti vstupu nového dokonalého distribučního systému, který konečně přinese uživatelům pohodlný přístup k oblíbeným písním a hladovějícím muzikantům férový podíl na zisku.

Podobné články: Téma

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Strč hlavu mezi kolena

Příčin, proč se létání bojíme, je spousta. Od strachu z výšek přes klaustrofobii až po nepříjemné asociace pilně krmené médii, která se po létání vozí už od doby, co spadla vzducholoď Hindenburg.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Co vám reálně hrozí

I když jsou dnešní letadla plná bezpečnostních fíčur a vychytávek, tak v nich stejně číhá nebezpečí. Často od věcí, na které byste si ani nevzpomněli.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Jak vybrat sedadlo

Ještě než se vrhnete na sedačky, je dobré vědět, že existuje ideální doba k nákupu letenky. Vyhledávač levných letenek CheapAir si dal tu práci, že zanalyzoval vývoj cen u skoro tří milionů letů a zjistil, že nejlevněji se letenky prodávají 54 dní před startem. No a když už je budete kupovat takhle hezky s předstihem, tak si můžete rovnou vybrat nejlepší místo. Podle toho, co chcete nejvíc.
COOKIES
Google+