Téma

Vesnice, kde umějí vydělávat

Jsou vsi, kde chytili šanci za pačesy, využili potenciál místa a rozjeli podnikání jako na rychlodráze. Víte co? Nechte se inspirovat.

AddThis

1 Boží Dar

Po revoluci začínala radnice z dvousettisícovým rozpočtem a pětinu z něj utratila za opravu věžních hodin. Dnes má Boží Dar rozpočet šedesát milionů, vlastní lyžařské vleky, domy, penziony, prodejní haly a benzínku. Ve městě je prakticky stoprocentní zaměstnanost a za prací do něj dojíždí na 200 lidí (čímž se každé ráno zdvojnásobí počet obyvatel). 

www.bozi-dar.eu/cz

2 Kněžice na Nymbursku

Když stála vesnička o 120 domech před povinnou plynofikací, řekli si radní, že na to půjdou jinak. Zažádali o grant, vzali si půjčku a vybudovali bioplynovou stanici. Zpracovávají organický odpad z místní farmy, kejdu, obsah žump, zkaženou siláž, zbytky jídel z restaurací a dřevní odpad. Stanice dokáže všechno zpracovat na plyn a zároveň vyrábí jako vedlejší produkt biologické hnojivo. 

www.obec-knezice.cz

3 Hostětín

Vesnice v podhůří Bílých Karpat měla v roce 1996 za úkol vybudovat čističku. Jelikož se do vsi stěhovali mladí ekonadšenci, rozhodli se radní, že podle jejich návrhu postaví čističku přírodní, kořenovou. Po ní přibyla centrální výtopna na biomasu, pasivní, slámou izolovaný multifunkční dům, speciální ekosvítidla veřejného osvětlení a rozjela se zde široko daleko vyhlášená moštárna.

www.hostetin.cz

4 Jeseník nad Odrou

Jeseník je vesnice snad s největším zapojením obyvatel do dění v obci. Na 1900 obyvatel zde připadá patnáct občanských sdružení a několik dalších spolků. Díky nim například Jeseník zrekonstruoval přístup k minerálním pramenům a zprovoznil fontánku s proslulou Jesenickou kyselkou.

www.jeseniknadodrou.cz

Politickou korektností k obecní prosperitě

Ač se to nezdá, do života na vsi může výrazně zasáhnout její jméno. Vezměte si jihočeský Velký Pičín. Podle pamětníků se místní ženy styděly v nádražní pokladně žádat „jednou do Pičína“ a radši si kupovaly jízdenku do Dačic. Při denním dojíždění do práce to lezlo místním do peněz, tak se rozhodli pro změnu. Z Velkého Pičína je dnes Velký Pěčín, stejně jako ze Sračkova u Havlíčkova Brodu je Malá Lípa, z Velprd na Mělnicku Veltrusy a z Mrdákova na Domažlicku Mrákov. Kokot na Rokycansku už neexistuje, zbyl po něm jen Kokotský les, který zatím nikdo nepřejmenoval. Vesnic, které by si zasloužily nové jméno, je ale stále dost. Nabízíme pár variant, pokud v některé z inkriminovaných vsí bydlíte, navrhněte je prosím na nejbližší schůzi obecního zastupitelstva:


Močovice ...... Zlatá Deštná 


Peklo .............. Podsvětice


Ohaveč ........... Jedinečnov


Držková ...... Asertivní Lhota


Hrob ... Poslední Odpočinkov


Šukačka ......... Ležné Veselí


Pleš ........... Vysoká Čelová 


Výžerky ... Příležitostichopy


Holohlavy ...... Bezhřebenov


Bobr ...... Hladká Vosková 

5 Lažany

Turnovsko je mekka pěstitelů jabloní a velká moštárna na kraji Českého ráje vyrostla už v roce 1965. Lažanská moštárna spoluzaložila Prodejní družstvo Český ráj a spolu s Jatkami Lomnice a Pivovarem Svijany provozuje síť farmářských prodejen. Mošt, který z ní teče, pravidelně vyhrává soutěže o výrobky roku. 

www.mostovna-lazany.cz

6 Bělá u Libštátu

Podkrkonošská ves Bělá u Libštátu se velkou měrou zasazuje o zachování českého česneku, který před pár lety málem vymizel. Na lánech tu pěstují osm registrovaných českých odrůd (včetně místního Bělského rusáka), po sklizni tady česnek suší a rovnou prodávají. 

www.belasm.cz

7 Pěnčín

Obec leží přesně na půl cesty mezi Železným Brodem a Jabloncem nad Nisou. Tradičně se tu lidé zabývali výrobou bižuterie a dodnes zde funguje manufaktura na výrobu mačkaných korálků. Ta stojí ve zrekonstruovaném výletním areálu, hned vedle sklárny, hospodářství a kozí farmy s prodejnou mléčných výrobků. Celým areálem projíždí vláček a pojídají se tu sejkory – speciální nasucho pečené bramboráky maštěné přepuštěným máslem.

www.pencin.cz

AddThis
0 comments

Téma

Jak se stát nomádem

Možná nechcete bydlet na vsi, ale prostě cestovat. Nesedět u počítače v kanclu, ale pořídit si pojízdné bydlení a pracovat z libovolného místa, kde se vám zrovna chce být. Říká se tomu digitální nomádství a weby pro mladé se předhánějí ve vychvalování toho, jak je práce na cestách cool. Málokdo vám každopádně poradí, jak s ní začít. A my to napravíme.

Hustý čtení

Kdo vydělává na muzice?

O digitální budoucnosti hudby se mluví přibližně každý druhý měsíc. Většinou při příležitosti vstupu nového dokonalého distribučního systému, který konečně přinese uživatelům pohodlný přístup k oblíbeným písním a hladovějícím muzikantům férový podíl na zisku.

Podobné články: Téma

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.
Google+