Kácíme modly

Mimoměsíčani

Měsíc je mezi nebeskými tělesy celebrita. V posledních letech se v novinách a na internetu zjevuje s železnou, vlastně lunární pravidelností. A když nevyšel konec světa a horoskopy už jsou ohrané, přebral právě on roli velkého esoterického orákula, které má velkou moc. Mimo jiné ovlivňuje plodnost, růst vlasů a počet sebevražd.
AddThis

Tak třeba superúplněk. Pokud to nevíte, tak to je jev, kdy se Měsíc v úplňku octne nejblíž našim zeměpisným šířkám a díky tomu se jeví zhruba o 15 % větší a asi o 40 % jasnější než úplněk klasický. Podívaná je to celkem zajímavá, na rozdíl od snůšky balastu, která se kolem jeho zázračného vlivu shromažďuje.
Například Blesk letos v září přinesl při příležitosti superúplňku velký rozhovor se „známou čarodějnicí Petrou Alraune Neomillnerovou“, navíc v rubrice Chat s odborníkem. Paní odbornice radami nešetřila a je dost dobře možné, že 9. září nejedna Češka zasedla před zrcadlo, zapálila bílou svíci a v zšeřelé místnosti zírala do zrcadla ve snaze spatřit v něm svého nastávajícího. Ty zadané potom čerpaly lunární energii, harmonizovaly osobnost anebo se věnovaly „výrobě potomka“, takže o zábavu bylo postaráno. 

Má člověk příboj?

Alrauneiny rituály (schválně, jestli to dokážete říct třikrát rychle po sobě) jsou celkem nevinnou zábavou a v to, že by měly nějaký účinek, věří snad málokdo. Samotný Měsíc v úplňku je ale jiná káva. Zeptejte se namátkou svých známých, jestli věří, že na nás má jeho svit nějaký účinek. Dozvíte se spoustu zajímavostí. Například že má vliv na vývin rostlin, růst vlasů, porodnost, četnost sebevražd, psychických poruch, poruch spánku a alkoholismus (stará hospodská pravda, že s dorůstajícím Měsícem se lépe chlastá). Většina těch pověr je tak bizarních, že si s nimi seriózní výzkumníci ani nelámou hlavu. Některá tvrzení jsou ale natolik zakořeněná v lidovém folklóru, že za nějaký ten experiment stojí. Koneckonců, můžete si celkem oprávněně říct, že Měsíc má přece vliv na pohyb oceánů, které tvoří 80 % zemského povrchu. A lidské tělo je tvořeno z 80 % vodou. Není na povídačkách o něm přece jen něco pravdy?

Darebáci, hormony a porody

Podobnou otázku si položil profesor Eric H. Chudler, ředitel centra Sensomotorického neuroinženýringu (to si taky řekněte třikrát) na Washingtonské univerzitě. Na své stránce shromáždil úctyhodnou sbírku nejrůznějších studií, ve kterých hraje nějakou roli úplněk. Najdete zde sekce „Násilí, agresivita a zločiny“, „Deprese a psychózy“, „Sebevraždy“, „Lékařská pohotovost“, „Nehody“, „Zvířecí útoky“ a další a další témata, jejichž závažnost má údajně narůstat spolu s přibývajícím Měsícem. Jenže, jak se dozvíte hned na první pohled, prakticky žádnou souvislost nikdo nikdy nezaznamenal. Nepotvrdila se ani teorie založená na nedávném objevu pozitivně a negativně nabitých ionů v atmosféře, které mají údajně vliv na lidské chování (negativní iony jsou hodné, pozitivně nabité vzbuzují lumpárny). Měsíčním teoretikům hraje do karet fakt, že pozitivní iony jsou v atmosféře hojné právě při Měsíci v úplňku, kdy má údajně docházet k většímu výskytu kriminálních činů. Statistiky ovšem nic takového neprokázaly a teorie zanikla s tím, že největším zdrojem pozitivně nabitých ionů není úplněk, ale klimatizace a výfukové plyny.

Žena počne v souběhu period

Nojo, řeknete si možná. Pověry jsou pověry, ale co normálním mozkem pochopitelné věci? Každý přece ví, že se při úplňku hůř usíná, už jen proto, že nám šajnuje oknem do očí. A co třeba dámské záležitosti? Nemá Měsíc vliv na porodnost už jen proto, že ženský organismus je sesynchronizován do stejných period? Měsíc je přece symbolem ženství, paní Alraune říkala… Dobře, aniž bychom se vraceli k naší čarodějnici-odbornici, můžeme přiznat, že vliv Měsíce na spánek a fungování ženského organismu byl předmětem seriózních výzkumů a některé z nich dokonce jakousi souvislost objevily.

Naposledy se objevil, když předpovídal apokalypsu kvůli  homosexualitě, prostituci a drogám.

Takže po pořádku: Víra, že Měsíc má něco do činění s ženským organismem, sahá daleko do minulosti. O tom, že „ženská plodnost se řídí podle Měsíce“, psali na hliněné tabulky už staří Babyloňané a Asyřané. Jelikož máme nepochopitelnou tendenci považovat prastaré národy za neomylné vševědy, snažíme se jejich myšlenky odůvodnit. Třeba takzvané světové centrum lunární gynekologie se nachází velmi blízko, konkrétně na Slovensku, kde je dodnes velmi populární takzvaná Jonášova metoda. Doktor Eugen Jonáš svou slavnou metodu vymyslel v padesátých letech 20. století a založil ji na astrologii a lunárních cyklech. Její základní teze tvrdí, že ženská plodnost se řídí dvěma nezávislými cykly. První vychází z menstruačního cyklu, během kterého připadá největší pravděpodobnost početí na 10. až 17. den. Druhý cyklus je lunární a ideální chvíle k početí nastává, když se Měsíc nachází ve stejném postavení, v jakém byl v okamžiku narození matky. Jakmile se plodné dny obou cyklů sejdou, je podle doktora Jonáše takřka jisté, že žena otěhotní.

Po porodu apokalypsa

Postupem doby Eugen Jonáš svou metodu rozpracoval do nebývalých podrobností. Hlásal, že její pomocí lze předejít narození dětí s vrozenou vadou, a tvrdil, že dokázal vypočítat, kdy se má počít chlapeček a kdy holčička. Jonášova metoda byla hlavně na Slovensku ohromě populární a dala dokonce vzniknout termínu „Jonášovy děti“. Jelikož ale nebyla nikdy publikována v odborné literatuře, je její účinnost doložená pouze „dopisy spokojených maminek“ a historkami „u nás to zabralo, takže to funguje“. Podobných svědectví sice najdete na miminkovských fórech spoustu, ale při bližším pátrání najdete zrovna tak svědectví opačná. Navíc, pokud by opravdu nějaký vztah mezi lunárními cykly a ženskou plodností existoval, měl by být prokazatelný statistikami s dostatečným počtem respondentů. A žádné takové bohužel neexistují. Ne že by se vědci nesnažili. Hlavně v devadesátých letech se průzkumů prováděla spousta. Ve Francii to byli například pánové Benski a Gerin, v italské Florencii doktoři Periti a Biagiotti, v USA Ivan Kelly a James Rotton. Přestože jejich výzkumy zahrnovaly desetitisíce případů, žádnou synchronizaci s měsíčními cykly nikdo neobjevil. Jonášova metoda je tedy stále zahalena tajemstvím a obživne pokaždé, když se vitální stařík (otec jedenácti dětí) objeví v médiích. Naposled to bylo před pár lety, kdy předpovídal apokalypsu zapříčiněnou „potraty, homosexualitou, prostitúciou a drogami“.

Spaní podle fází

Tvrzení, že úplněk působí negativně na lidský spánek, je ze všech lunárních pověstí asi nejrozšířenější. Existuje dokonce i studie, která ho jakž takž potvrzuje. Konkrétně jde o výzkum univerzitní psychiatrické kliniky v Basileji, během kterého doktor Christian Cajoche vytáhl ze šuplíku deset let starou studii spánku a vývoj spánkových poruch přiřadil k měsíčním fázím. Přestože výzkum probíhal v klimatizované místnosti bez oken, k jeho údivu se ukázalo, že pokusní spáči usínali během úplňku zhruba o pět minut později, spánek byl o dvacet minut kratší a doba hlubokého spánku se zkrátila o celých třicet procent. V období těsně před úplňkem navíc v jejich krvi klesala hladina melatoninu – hormonu důležitého pro řízení spánku a životních rytmů. Když ale doktor Cajoche vyrukoval s výsledky, dostal přes prsty. Kolegové zjistili, že celý pokus byl založen na sledování pouhých 33 pacientů, což je na jakékoliv závěry žalostně málo. Aby bylo jednou provždy v otázce spánku za úplňku jasno, dal neurochirurg Martin Dresler z Psychiatrického institutu Maxe Plancka v Mnichově dohromady mezinárodní projekt sledující 1265 dobrovolníků po 2097 nocí  a získané údaje podpořil analýzou dostupných dat z 20 000 dalších pozorovaných prospaných nocí. Výsledek? „Nevypozorovali jsme žádnou statisticky relevantní korelaci mezi lidským spánkem a lunárními cykly,“ zněla závěrečná zpráva.

A to platí

Přes všechny vyvrácené legendy nelze jednoduše říct, že na nás Měsíc nemá žádný vliv. Bez obtíží se dá například prokázat tendence postávat na kopcích s foťákem na stativu pokaždé, když se blíží superúplněk. Anebo zvýšený výskyt bolehlavů u jedinců zastávajících tezi, že s dorůstajícím Měsícem se lépe pije. Tvrzení čarodějnic a zázračných doktorů ale berte s rezervou. Namísto vlivu Měsíce za nimi s daleko větší pravděpodobností najdete snahu vydělat si peníze na důvěřivých lidech. Pročež je zajímavé sledovat sérii kauz, kdy doktor Jonáš žaluje význačné české astrology za to, že kopírují jeho systém lunárních plodných dní a vydávají ho za svůj vynález. Píše o tom server osud.cz, jehož autor je sám jedním z Jonášových dětí, takže to musí být pravda.

AddThis
0 comments

Reportáž

Wrestling patří do Bohnic

Jak pravil klasik: Viděl jsem stíhačku couvat a žábu bušit pěstí do skály. Ale že se dočkám profesionálního wrestlingu v Kulturním domě Krakov, jsem opravdu netušil.

Sporák

Omáčka jako křen

Jsou jídla, která z restaurací a hospod skoro zmizela – a je to věčná škoda. Tak třeba křenová omáčka. Pikantní, a přitom jemná. Ideální s hovězím masem a knedlíkem. Takže jestli si ji nemůžete dát na každém rohu, je ideální čas ji vrátit do hry aspoň doma, třeba o nedělním obědu. Uvidíte, že babička bude zírat – sama ji už jistě léta nejedla.

Podobné články: Kácíme modly

2018 | 10 | Holky & koně

Když mají vaše děti v těle buňky cizího chlapa

Těhotenství je fascinující proces nejen pro rodiče, kteří tapetují zdi svých facebookových přátel ultrazvukovými portréty prvně žužlaných palečků. Aby se plod vůbec mohl vyvíjet, musí lidské tělo překonat spoustu překážek. Třeba vyměnit si s matkou kvanta buněk, které nachytala bůhvíkde.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Když posíláte čerty do někam

Vymítání ďábla neboli exorcismus je prastará rituální praktika s kořeny na úsvitu lidstva. Přesvědčení, že do člověka může vstoupit duch a ovládat jeho chování, najdeme v podstatě v každém náboženství. Takže pozor: jdeme na bububu.

2017 | 9 | Rodiče, k tabuli!

Pohádka o velkém Nikolovi

Dvoumetrový srbský krasavec s uhrančivým pohledem, který přesto odmítal davy obdivovatelek s tím, že by ho avantýry rušily při práci. Geniální excentrik s dokonalou pamětí a schopností vizualizovat technologie před tím, než je sestrojil. Držitel více než 300 patentů v 26 zemích světa, se spoustou dalších vynálezů, které nikdy neopustily jeho laboratoř. Myslitel, který chtěl dát světu neomezený zdroj volné energie a byl kvůli tomu pronásledován a umlčen mocipány. Dámy a pánové – Nikola Tesla.
Google+