Remix

Černobílý Fatherland, můj milý

Fotky pro mimozemšťany, holky v punku a další pecky najdete v lednovém redakčním výběru hudby, literatury, aplikací a míst, která stojí za to.

AddThis

Páni, přijedou Dáni

Sune Rose Wagnerová a Sharin Foo si říkají The Raveonettes a už od roku 2001 se snaží spasit rock’n’roll. Model holka-kluk jim funguje v tom nejlepším podání, tahle dánská dvojka už dávno porazila Američany v jejich parádní disciplíně. Základem jsou čirá padesátá léta, lehce dobarvená moderním zvukem. Nové album Pe’ahi vydali The Raveonet­tes bez upozornění loni uprostřed léta a kritici skončili opět v předklonu. První velký domácí koncert roku 2015 vás proto čeká v pátek 23. ledna v pražské Meet Factory.

www.meetfactory.cz

Open Air na mraze

Někde se začínat musí. Spousta dnešních hvězd zažila první průlom právě v Groningenu na severu Nizozemska. Od roku 1996 se zde koná festival Eurosonic, přehlídka mladých, čerstvých a nadějných, která léty vyrostla do olbřímých rozměrů. Čtyřicet tisíc návštěvníků dnes není nic výjimečného, což je úctyhodné, když si uvědomíte, že drtivá většina programu Eurosonicu jsou naprosto neznámá jména. Hraje se úplně všude, kde jsou zásuvky, a často i bez nich. Na oficiální program se časem nabalilo několik alternativních přehlídek, prezentují se tu jednotlivé státy, letos je na řadě Island. Ubytování ve městě po dobu festivalu seženete jen stěží, na všechny koncerty je plno a open air stage na náměstí uprostřed ledna uvidíte taky jenom tady. Zážitek jako hrom.

www.eurosonic-noorderslag.nl

Fotostudio pro mobil

Zakládáte si e-shop a potřebujete pěkné obrázky svých produktů? Podívejte se na Orangemonkie na Foldio, přenosný ateliérek, se kterým zvládnete udělat skvělé produktové fotky i telefonem. Do 17. ledna máte navíc možnost na Kickstarteru podpořit, a tím pádem i získat Foldio 2, které je větší a vychytanější.

www.orangemonkie.com

Druhé kolo Spectaculare

Festival Spectaculare loni rozvířil klidné vody české hudební scény. Na přelomu ledna a února se kluby, divadla a galerie nečekaně zaplnily davy hudbychtivých fanoušků. Většinou šlo o poměrně náročnou, inteligentní taneční a elektronickou hudbu, žádné knedlíky. Byly ty vyprodané akce náhoda, nebo jsme na tom tak dobře? Uvidíme, další ročník Spectaculare začíná 20. ledna. Festival tentokrát potrvá dva týdny a těšit se můžete na Lawrence Englishe, Poppy Ackroydovou, Sylvaina Chauveaua, Synkro, Brandt Brauer Frick a spousty dalších včetně české špičky. Doporučujeme hlavně koncert Biosphere, kteří budou s místními VJ’s krotit hvězdné soustavy v planetáriu. 

www.spectaculare.cz

Latinskoamerická kuchyně na kolejích

Obyvatelé kolejí Karlovy univerzity v pražské Hostivaři mají v domě nezvykle exotickou restauraci. Jmenuje se BriBri stejně jako indiánský kmen z Kostariky. A z Kostariky je i manželka majitele. A protože se tu věnují latinskoamerické kuchyni, pochází z tohoto kontinentu i veškerý personál a především kuchaři. Takže tahle jídla mají v  krvi a umí je opravdu skvěle. Vyzkoušeli jsme. A pokud se vám nechce do Hostivaře, jídlo můžete v některých částech Prahy objednat v rozvozech.

www.bribri.cz

Pusťte si na YouTube klip Můj milý od Dáši Vokaté a Oldřicha Kaisera. Je boží na několik způsobů.

Černobílý fatherland

James O’Barr, tvůrce legendárního komiksu Vrána, tvrdí, že nejlepší komiksy vznikají, pokud je kreslíř, inker a scenárista jedna osoba. A artová euro-americká kniha Niny Bunjevacové Otčina to potvrzuje. Autobiografický pohled na rodinu, kde je otec srbským radikálem a matka obyčejnou ženou, do vás v černé a bílé vtluče všechny důležité informace o balkánském konfliktu a horu atmosféry navíc. Příjemná záležitost nepříjemného obsahu.

www.bbart.cz

Znovu vynalezená klávesnice

Od dob mechanických klávesnic na téměř dřevěných telefonech uplynula už dlouhá doba. Dneska si vesele mastíme displeje svých chytrých telefonů mačkáním virtuálních tlačítek na virtuálních klávesnicích. Pokud chcete zažít ještě větší sci-fi, stáhněte si aplikaci Swype, která popírá skoro všechny principy psaní. Stačí prstem přejíždět po místech na klávesnici, o kterých víte, že skrývají vaše kýžená písmenka, a chytrý slovník si domyslí, která slova chcete napsat. Rychlost psaní je pak neuvěřitelná. Nejstrašidelnější je, že to opravdu funguje – a to i v češtině. 

www.swype.com

Nula a dost

Server Kickstarter.com už pomohl spoustě nadějných projektů k realizaci a slávě. Bohužel se zde najdou i projekty, které nikoho nezaujmou a z vytoužené částky nevyberou ani cent. Italský umělec Silvio Lorusso proto vytvořil stránku www.kickended.com, která kompiluje ty nejméně úspěšně kampaně vůbec. Ručně dělaná přáníčka, fotografie kočiček, krátký film o domácím mazlíčkovi... Bavte se.

www.kickended.com

Holky zase v punku

Když se před devíti lety rozpadla dámská trojice Sleater-Kinney, tak bylo smutno. Carrie, Corin a Janet toho věděly hodně o punku, alba jako All Hands on the Bad One, One Beat nebo The Woods psala dějiny žánru – pořádně rozevlátý rudý prapor, hromové riffy a sborové refrény. Po rozchodu už to nikdy nebylo ono, děvčata to zkoušela s kdekým a pauza trvala dlouho. Ale hrom uhodil a Sleater-Kinney jsou zpět. Nové album No Cities to Love se povedlo náramně, vychází v polovině ledna a kytky hledejte jenom na obalu. Koncert v Česku? Nebude, nejblíže se Sleater-Kinney ukážou v březnu v Berlíně.

www.sleater-kinney.com

Tvárnice neřesti

V Londýně roku 1875 si ještě Jack Rozparovač cvrnká kuličky. Je to páchnoucí špinavé město, v němž na 12 dospělých mužů připadá jedna kurva, pardon, placená sexuální společnice. A tak je jen otázkou času, kdy se dědic kosmetické firmy dočte v lehce skandálním průvodci Další spanilé jízdy po Londýně o nebývalých kvalitách mladičké rusovlasé prostitutky a vyhledá její služby… Jestli od tlustého románu s názvem Kvítek karmínový a bílý čekáte Padesát odstínů šedi ve viktoriánském kabátku, budete zklamáni. Romantické duše rovněž, žádná Pretty Woman v korzetech se nekoná. Všichni ostatní čtenáři se zhluboka nadechnou, protože londýnská Skořepka nevoní po fialkách, a ponoří se do barvitého světa britské společnosti mezi usoplené fracky a udřené švadleny, nahlédnou do deníků dívek s rodokmenem, vyrůstajících v internátních školách a čekajících na vhodnou partii, seznámí se s emancipovanými vdovami a ratolestmi z vyšší třídy odloženými v dětských pokojích. Michel Faber vám to naservíruje do nejmenších podrobností, ovšem s neuvěřitelnou lehkostí, od snídaně přes donášku pošty (sedmkrát denně!) až po oblékání do večerní róby a osobní hygienu. Budete fandit sečtělé dívce Sugar, která chce uniknout z hampejzu, nebo naivní manželce Williama Rackhama, jež ani netuší, proč každých osmadvacet dní krvácí. Román Kvítek karmínový a bílý vychází v sytém překladu Viktora Janiše a výtečné grafické úpravě Pavla Růta a těch 7,5 cm, které mu budete muset vyčlenit v knihovně, za to dozajista stojí.

www.argo.cz

Fotografie pro mimozemšťany

Nizozemský fotograf Hans Eijkelboom už dvě dekády fotografuje tisíce lidí na ulicích po celém světě. V jednu chvíli zjistil, že udělal obrovskou vi­­zuální studii pozemšťanů, antropologický katalog. Vydává ho ve formě knihy s názvem People of the Twenty‑First century (Lidé 21. století).

www.phaidon.com 

007 je jen čajíček

Co je nejslavnější český komiks? Rychlé šípy? Čtyřlístek? Samá voda, pro Američany je to jednoznačně Zero, poměrně čerstvá série, kterou má na svědomí český rodák Aleš Kot, toho času žijící v USA. Příběh zvláštního agenta jménem Nula vypráví směle a nečekaně, začíná na konci. První sešity nedávno vyšly souborně česky a je to jízda jako hrom. Nakladatelství Crew slibuje Bonda pro třetí tisíciletí, ale to přirovnání kulhá. Edward Zero je mnohem nebezpečnější, navíc každý jeho příběh kreslí jiný výtvarník. Dávejte bacha, konec světa je za rohem a další díly na spadnutí.

www.crew.cz

AddThis
0 comments

Sporák

Omáčka jako křen

Jsou jídla, která z restaurací a hospod skoro zmizela – a je to věčná škoda. Tak třeba křenová omáčka. Pikantní, a přitom jemná. Ideální s hovězím masem a knedlíkem. Takže jestli si ji nemůžete dát na každém rohu, je ideální čas ji vrátit do hry aspoň doma, třeba o nedělním obědu. Uvidíte, že babička bude zírat – sama ji už jistě léta nejedla.

Podobné články: Remix

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!

2018 | 5 | Ti druzí

Definitivní návraty

V květnu bude krásně a máte toho hodně co dělat. Jakou kulturu oběhnout? To se dozvíte v našem remixu.
Google+