Sporák

Omáčka jako křen

Jsou jídla, která z restaurací a hospod skoro zmizela – a je to věčná škoda. Tak třeba křenová omáčka. Pikantní, a přitom jemná. Ideální s hovězím masem a knedlíkem. Takže jestli si ji nemůžete dát na každém rohu, je ideální čas ji vrátit do hry aspoň doma, třeba o nedělním obědu. Uvidíte, že babička bude zírat – sama ji už jistě léta nejedla.
AddThis
  • Foto: Michael Kratochvíl

Máma Iva MÁMA IVA

PRO ČILICHILI VAŘÍ MÁMA IVA Z PENZIONU V POLÍCH

WWW.PENZIONVPOLICH.CZ

Co potřebujete

3 lžíce másla


1 větší cibuli nakrájenou najemno


2 lžíce hladké mouky


¾ litru hovězího vývaru


½ litru mléka


1 dcl smetany


kousek studeného másla


sůl, pepř, cukr


křen nebo krenex dle chuti

2015-01_Konec_dobry_vsechno_dobre-Sporak_Omacka_jako_kren-2A

Velouté 

Začíná to jednoduše – v hrnci rozehřejete máslo, aby se z něj začalo kouřit, a necháte na něm zesklovatět najemno nakrájenou cibuli. Pak přidáte hladkou mouku. Umícháte jíšku. Jakmile se spojí mouka a máslo v lepivou hmotu, přilijete hovězí vývar a metličkou rozmícháte. A máte velouté. Tedy základ všech bílých omáček. Vidíte, obyčejná křenovka a klidně u toho můžete mluvit jako mistři gastronomie.

2015-01_Konec_dobry_vsechno_dobre-Sporak_Omacka_jako_kren-3A

Křeno 

Přidáme 2 lžíce octa a velouté vaříme za stálého míchání asi dvacet minut, aby se mouka rozvařila. Omáčka musí být hladká. Poznáte to snadno, ponořte lžíci a vytáhněte ji hřbetem vzhůru. Uvidíte, jestli na ní je jen hladký film z omáčky, nebo cucky. Film je správně. Po dvaceti minutách přilejte mléko a smetanu. A teď dochutit – sůl, pepř, cukr podle libosti. Nakonec přidejte čerstvý nastrouhaný křen nebo krenex, co kdo snese. A když je omáčka hustá, sundáme ze sporáku a vhodíme do ní ještě kousek studeného másla. Bude krásně lesklá.

2015-01_Konec_dobry_vsechno_dobre-Sporak_Omacka_jako_kren-4A

Knedlo, uzeno 

A teď co k tomu. Ideálně knedlík: 6 housek nakrájejte na kostičky. V míse smíchejte litru mléka, 1 žloutek, špetku soli a půl kila hrubé mouky. Pak přidejte nakrájené housky a zadělejte hmotu na knedle. Vytvarujte šišky a vařte ve vroucí osolené vodě půl hodiny. Z mas je ke křenovce ideální uzený hovězí jazyk. Stačí uvařit, aby se prohřál, a stáhnout z něj kůži. Nakrájet a hotovo. Jestli je to na vás už moc odvážná kombinace, tak zkuste jakékoli vařené hovězí.

AddThis

Kácíme modly

Mimoměsíčani

Měsíc je mezi nebeskými tělesy celebrita. V posledních letech se v novinách a na internetu zjevuje s železnou, vlastně lunární pravidelností. A když nevyšel konec světa a horoskopy už jsou ohrané, přebral právě on roli velkého esoterického orákula, které má velkou moc. Mimo jiné ovlivňuje plodnost, růst vlasů a počet sebevražd.

Remix

Černobílý Fatherland, můj milý

Fotky pro mimozemšťany, holky v punku a další pecky najdete v lednovém redakčním výběru hudby, literatury, aplikací a míst, která stojí za to.

Podobné články: Sporák

2017 | 5 | Harddiskobolos

Candát plave v citronu

Candát je lahodná ryba. Zvláště když je marinovaný ve všem, co je dobré, a hlavně zdravé. A podle nás tenhle salát s candátem bude chutnat i těm, kterým ryby normálně nevoní.

2017 | 4 | Soumrak missek

Někdo to rád špenát

Většina z nás by vsadila svoje polobotky na to, že nejlepší karbanátky umí jeho máma. Až na nás. My se sázíme, že ty nejlepší dělá máma Iva a že si je zamilují žravci všeho druhu, i když jsou to špenátové karboše bez masa.

2017 | 3 | e-Bitka

Máma mele králíka

„Zase králíka, každý den máme králíka,“ zní hláška ze Slunce, seno, jahody a možná si to říká každý, kdo měl babičku s králíkárnou. Ta ho ale nepřipravovala po našem: pěkně vymletého a vymaštěného. Po takovém se zapráší dřív, než stačíte říct „máma mele maso“.
COOKIES
Google+