Téma

Kam bys chtělo, tělo?

Když umřete v Tibetu, odnesou vás do skal jako krmení dravým ptákům. O pár set kilometrů na jih vás příbuzní spálí na břehu řeky, hodí do vody a všichni se v té vodě vykoupou. Kmen Torajů z ostrova Sulawesi zase věří, že mrtvý nezemřel, ale jen odpočívá. Své mrtvé proto zabalí do balíku savé tkaniny (aby vstřebávala hnilobu a pohlcovala zápach), uloží je do postele, normálně se s nimi baví a každý den jim nosí večeři. A jaký máme teprve výběr my, když nechceme žehem nebo pod kytky!

AddThis
Pamětní urna ve tvaru vrchní části zesnulého

Pamětní urna ve tvaru vrchní části zesnulého

Kremace za nízkých teplot

 

Ekologičtější než žeh je kremace chemická. Místo hoření využívá k rozložení tělesných ostatků chemikálie, které tělo prostě rozpustí. Proti klasické kremaci na 1000 °C si ta chemická vystačí s takřka pokojovými 180 stupni, ale potřebuje vyšší tlak. V praxi to vypadá tak, že se tělo uloží do kovové rakve s hydroxidem draselným, uzavře a natlakuje asi na 10 barů. Tělo se kompletně rozloží, spláchne a zbylé kosti se rozemelou na prach, který se uloží do urny.

Kryogenika

Výstřelek technooptimistů, kteří věří, že v budoucnu budou lidi žít věčně, a chtějí taky. Těsně po smrti se nechají zmrazit v lázni tekutého dusíku. Sarkofág s nimi se pak uloží v některém z kryoinstitutů, kde ťuhýci očekávají den, kdy je lékaři rozmrazí a uvítají ve světě zítřka. Procedura stojí kolem čtvrt milionu dolarů. Jestli na to nemáte, existuje asi třetinová varianta, kdy se zmrazí jen hlava.

Pohřeb do vesmíru

Jestli se vám příčí myšlenka na kytičky zespoda, nezoufejte. Firma Celetis Memorial Spaceflights vás pošle opačným směrem. Nejlevnější je jízda v raketě, která za lidových 995 dolarů ostatky vynese na nízkou orbitu. Vypuštění na oběžnou dráhu s šancí shořet v atmosféře stojí 3000 dolarů, jednosměrný trip na Měsíc 10 000 dolarů a vystřelení do hlubokého vesmíru 12 500 dolarů. Samozřejmě ne celého těla, ale asi 5 gramů popela.

Lis 

Lidské tělo se po spálení změní na uhlík. To je tvárný a přizpůsobivý materiál. Dá se třeba slisovat do průmyslového diamantu (cca za 20 000 dolarů za karát). Můžete ho smíchat s cementem a odlít z něj bustu. Přidat ho do inkoustu a nechat si s ním něco vytetovat. A britský producent alternativního techna Jason Leach ve firmě And Vinyly nabízí, že vám z popela vylisuje gramodesku. Základní balíček třiceti desek vyjde na 3000 liber. Volba nahrávky je na vás.

Mumifikace

Organizaci Summum založil v roce 1975 Claude Nowell, zvaný též Summum Bonum Amon Ra. Sám pan Ra je autorem mumifikačního procesu, který vyžaduje 77 dní máchání ve zvláštním roztoku a dalších 1000 hodin práce. Moc zájmu nevzbudil, takže první takto udělanou mumií je Nowell sám. Můžete se na něj zajít podívat do pyramidy v Salt Lake City, kde stojí obalen zlatem v bronzové rakvi.

Posmrtná kompostáž

Tělo se nejdřív zmrazí v tekutém dusíku, a když dosáhne patřičné křehkosti, roztříští se vibracemi na mikroskopické kousky. V separátoru se z něj vydělí plomby a další implantáty a ve vakuové sušičce se drť zbaví vody. Prášek se buď rozptýlí, nebo pohřbívá v rozložitelných urnách z kukuřičného škrobu třeba ke kořenům stromů. Propagátoři tvrdí, že po roce už v zemi nenajdete vůbec nic.

AddThis

Téma

Zasaďte nade mnou strom

Na HitHitu se objeví leccos, ale ekofunebrácké trio, které se rozhodlo změnit pohřební rituály, je přece jen unikát. Na konto jim přistálo 109 % požadované částky, takže nám kyne naděje, že se nebudeme muset ukládat pod žulovou desku. Když budete chtít, můžete už brzy spočinout v hájku a nechat nad sebou kvést jabloň. Zařídí to Blanka Dobešová, Monika Suchánská a Alžběta Živá.

Téma

Ticho

Patrik Budenz fotí mrtvé mezi smrtí a pohřbem. Fotoprojektů o smrti je dnes na webu k nalezení spousta, ale ten jeho je výjimečný svojí jemnou přímostí a zvláštní estetikou. Najdete ho celý na stránkách grauwerk.de.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+