Téma

Kuk na mrtvolu

Máme pro vás pár míst, kam si můžete zajet užít smrt do sytosti. Mumie, rakve, kosti, balzamovací stroje. Bezva tipy na výlety.

AddThis

1. Kostnice v Kutné hoře 

Na sedleckém hřbitově je od 14. století rozsypaná hrst hlíny z Božího hrobu, takže pohřeb sem znamenal zkratku do nebe. V 15. století byl hřbitov zrušen, kosti exhumovány a zdejší mniši je začali skládat v podzemní kapli do pyramid. Dnes je tu z nich dokonce výzdoba včetně lustru.

2. Kapucínský klášter v Brně 

Do známé krypty mniši pohřbívali až do roku 1787, kdy Josef II. krypty uvnitř měst zakázal. Díky cirkulaci vzduchu se tu těla nerozkládala, ale vysychala a měnila v mumie. Jsou zachovalé a je mezi nimi vidět i vojevůdce baron Trenck. Poznáte ho podle dvoumetrové postavy a useknuté hlavy.

3. Broumovský klášter 

Za prohlídku stojí celý klášter, ale pro nás je nejzajímavější sklepení, ve kterém je uloženo 34 mumií. Ty původně ležely v kryptě farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku, kde ale po havárii kanalizace došlo k porušení mikroklimatu a mumifikovaná těla začala hnít. Právo být takto pohřbeni měli jen významní občané Vamberku.

4. Katakomby v Klatovech 

Krypty pod jezuitským kostelem se používaly k pohřbívání v 17. a 18. století. Těla se vkládala do dubových rakví, obkládala chmelem (prý kvůli dezinfekci) a díky důmyslnému systému větracích šachet měnila v mumie. Během oprav za první republiky dělníci šachty zasypali a z původních dvou stovek těl se zachovalo jen 30.

5. Zámek Mikulov 

Když restaurátoři otevřeli před osmi lety hrobku mikulovského kostela sv. Václava, našli v sarkofágu Markéty Františky Lobkowiczové spolu s tělem i zachovalé pohřební šaty. Dnes je můžete vidět na výstavě spolu s dalšími čupr pohřebními úbory.

6. Kolumbárium na Vítkově 

Pod Žižkou se původně rozkládalo mauzoleum, kde odpočívali komunističtí pohlaváři v čele s nabalzamovaným Gottwaldem. Už jsou pryč, zato tu uvidíte balzamovací komoru včetně přístroje s všeříkajícím názvem muchobijka.

7. Vídeňské funebrmuseum 

Obyvatelé Vídně jsou proslulí makabrózní zálibou ve smrti. V ulici Goldeggasse najdete celé muzeum pohřebnictví. Vystavují tu unikáty smuteční výzdoby a všelijaké druhy rakví, včetně rakve sedací. Při říjnové muzejní noci se můžete nechat zkusmo do jedné z rakví zaklapnout.

AddThis

Téma

Smrt s lidskou tváří

Jasně, můžeme se utěšovat reinkarnací nebo vidinami ráje, ale jednou ho potkáme. Smrťáka. Jak asi bude vypadat? Kultura se s představou chmurného žence kupodivu vypořádává optimisticky. Na rozdíl od hnusáků, kteří nás chtějí o život připravit, bývá Smrt sympatická. U Ingmara Bergmana hraje šachy a v Národním divadle na lunetě od Mikoláše Alše je to krásná dívka s modrýma očima a tmavými vlasy. A našli jsme i další příklady.

Čumenda

Postmoderní Vinnetou

Aaron Vincent Elkaim ve svém projektu Sleeping with the Devil (Vyspat se s ďáblem) fotí svět indiánských kmenů, které žijí v rezervaci v kanadské Severní Albertě. V roce 1970 byla zničena jejich půda a řeka, která je živila, při ropné ekologické katastrofě.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+