Téma

Kuk na mrtvolu

Máme pro vás pár míst, kam si můžete zajet užít smrt do sytosti. Mumie, rakve, kosti, balzamovací stroje. Bezva tipy na výlety.

AddThis

1. Kostnice v Kutné hoře 

Na sedleckém hřbitově je od 14. století rozsypaná hrst hlíny z Božího hrobu, takže pohřeb sem znamenal zkratku do nebe. V 15. století byl hřbitov zrušen, kosti exhumovány a zdejší mniši je začali skládat v podzemní kapli do pyramid. Dnes je tu z nich dokonce výzdoba včetně lustru.

2. Kapucínský klášter v Brně 

Do známé krypty mniši pohřbívali až do roku 1787, kdy Josef II. krypty uvnitř měst zakázal. Díky cirkulaci vzduchu se tu těla nerozkládala, ale vysychala a měnila v mumie. Jsou zachovalé a je mezi nimi vidět i vojevůdce baron Trenck. Poznáte ho podle dvoumetrové postavy a useknuté hlavy.

3. Broumovský klášter 

Za prohlídku stojí celý klášter, ale pro nás je nejzajímavější sklepení, ve kterém je uloženo 34 mumií. Ty původně ležely v kryptě farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku, kde ale po havárii kanalizace došlo k porušení mikroklimatu a mumifikovaná těla začala hnít. Právo být takto pohřbeni měli jen významní občané Vamberku.

4. Katakomby v Klatovech 

Krypty pod jezuitským kostelem se používaly k pohřbívání v 17. a 18. století. Těla se vkládala do dubových rakví, obkládala chmelem (prý kvůli dezinfekci) a díky důmyslnému systému větracích šachet měnila v mumie. Během oprav za první republiky dělníci šachty zasypali a z původních dvou stovek těl se zachovalo jen 30.

5. Zámek Mikulov 

Když restaurátoři otevřeli před osmi lety hrobku mikulovského kostela sv. Václava, našli v sarkofágu Markéty Františky Lobkowiczové spolu s tělem i zachovalé pohřební šaty. Dnes je můžete vidět na výstavě spolu s dalšími čupr pohřebními úbory.

6. Kolumbárium na Vítkově 

Pod Žižkou se původně rozkládalo mauzoleum, kde odpočívali komunističtí pohlaváři v čele s nabalzamovaným Gottwaldem. Už jsou pryč, zato tu uvidíte balzamovací komoru včetně přístroje s všeříkajícím názvem muchobijka.

7. Vídeňské funebrmuseum 

Obyvatelé Vídně jsou proslulí makabrózní zálibou ve smrti. V ulici Goldeggasse najdete celé muzeum pohřebnictví. Vystavují tu unikáty smuteční výzdoby a všelijaké druhy rakví, včetně rakve sedací. Při říjnové muzejní noci se můžete nechat zkusmo do jedné z rakví zaklapnout.

AddThis

Téma

Smrt s lidskou tváří

Jasně, můžeme se utěšovat reinkarnací nebo vidinami ráje, ale jednou ho potkáme. Smrťáka. Jak asi bude vypadat? Kultura se s představou chmurného žence kupodivu vypořádává optimisticky. Na rozdíl od hnusáků, kteří nás chtějí o život připravit, bývá Smrt sympatická. U Ingmara Bergmana hraje šachy a v Národním divadle na lunetě od Mikoláše Alše je to krásná dívka s modrýma očima a tmavými vlasy. A našli jsme i další příklady.

Čumenda

Postmoderní Vinnetou

Aaron Vincent Elkaim ve svém projektu Sleeping with the Devil (Vyspat se s ďáblem) fotí svět indiánských kmenů, které žijí v rezervaci v kanadské Severní Albertě. V roce 1970 byla zničena jejich půda a řeka, která je živila, při ropné ekologické katastrofě.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+