Téma

Mozkomorové

Každý dnešní psychiatr vám bude tvrdit, že jeho hlavní zbraň je rozhovor. Dobře ale ví, že jeho řemeslo bývalo mnohem temnější. Metody, které doktoři v blázincích ještě nedávno používali, byly ledaskdy šílenější než to, co měly vyléčit.
AddThis

Trepanace

Tuhle metodu by měl vyzkoušet každý, kdo se rozplývá nad moudrostí našich předků. Jejich moudrost se ubírala zhruba směrem: Duševně nemocný má popletené myšlení – Myšlení sídlí v hlavě – V hlavě asi bude nějaký neřád – Neřáda je potřeba dostat ven – Do hlavy je potřeba vyvrtat díru. Jak vymysleli, tak udělali. Zarážející je, že trepanace, tedy vrtání děr do lebky, je jedna z nejstarších léčebných metod vůbec. Archeo­logové našli děravé lebky na pohřebištích starých 8000 let, ve středověku se vesele vrtalo po celém světě a občas se praktikuje i dnes při potřebě odstranění krevních sraženin v mozku. Existují i lidé, kteří si do hlavy vrtají díry dobrovolně a sami. Tvrdí, že si tím otvírají třetí oko. Mají dokonce svou asociaci: www.trepan.com

Rotační terapie

Tahle metoda je na rozdíl od ostatních poměrně neškodná. Vymyslel ji Erasmus Darwin (tatínek Charlese), který oplýval spíše fantazií než lékařským vzděláním. Jeho úvaha, že spoustu nemocí lze léčit spánkem, ještě není až tak divná. Nikdo ale netuší, proč hodlal uvádět pacienty do umělého spánku tím, že je roztočí dokolečka. Jeho vynález – rotační křeslo – se jako uspávadlo neosvědčilo, zato o něj projevil zájem kolega psychiatr Benjamin Rush. Ten zase věřil, že duševní choroby způsobuje stlačený mozek. Následkem prudké a dlouhodobé rotace sice mozek pacientům pana Rushe možná změkl, ale rozhodně je nevyléčil, takže křeslo upadlo v zapomnění. 

Transorbitální lobotomie

Těžko říct, jestli kdy existovala příšernější lékařská procedura. Spočívá totiž v tom, že vám lékař vsune skrz oční důlek do hlavy ostrý bodec, úderem kladiva ho zarazí do předního mozkového laloku a chvíli tam štěrchá ze strany na stranu. V praxi to vypadá stejně šíleně, jako to zní (na internetu najdete nechutné dobové filmy) a neméně bizarní je historie téhle metody. Vynálezce Egas Moniz ji založil na pokusech s opicemi, které po devastaci čelního mozkového laloku přestaly házet po ošetřovatelích bobky. Logicky se tedy rozhodl vyzkoušet stejný postup na lidech. Skrz díru vyvrtanou v lebce vstřikoval do mozku alkohol a kupodivu prý dosahoval až zázračných výsledků. Pacienti přestávali mít deprese, paranoidní představy a nad tím, že se po zásahu mnozí z nich proměnili v chodící zombie, se evidentně nikdo nepozastavoval. Doktor Moniz získal za vynález lobotomie Nobelovu cenu, jejím praktikantům rostla chuť i počet pacientů. Do konečné podoby vpichu očním důlkem ji dovedli američtí mozkomorové Walter Freeman a James Watts a v první půlce 20. století se tato strašlivá procedura praktikovala naprosto běžně. Léčily se s ní duševní choroby, hysterie, ženská apatie, a dokonce i náladovost teenagerů. Celkový počet procedur (často prováděných šarlatány bez jakéhokoliv lékařského vzdělání) se odhaduje až na několik desítek tisíc a lobotomii podstoupila například i sestra JFK Rosemary Kennedyová. Ve filmu její důsledky zvěčnil Miloš Forman v Přeletu nad kukaččím hnízdem. 

Inzulínové kóma

Na léčbu předávkováním inzulínem přišel čirou náhodou vídeňský lékař jménem Manfred Sakel a běžně se praktikovala až do 50. let minulého století. Po aplikaci koňské dávky inzulínu klesne pacientovi krevní cukr tak rychle, že mu doslova vypne mozek. Nikdo neví proč, ale po probuzení se podle tvrzení pana Sakela až 80 % pacientů vyléčilo z duševních nemocí a drogových závislostí. Jeho kritici mu nevěřili, metoda nebyla nikdy vysvětlena, a jelikož se celá řada pacientů z restartu neprobrala, s nástupem psychofarmak ji psychiatři opustili. 

Chemicky navozené epileptické záchvaty

Další ukázka uvažování dobového lékaře: Jelikož se u epileptiků takřka nikdy nevyskytuje schizofrenie, proč bychom nezkusili schizofrenii léčit uměle navozenou epilepsií? Přibližně tímto způsobem uvažoval ve 30. letech maďarský lékař s podezřele česky znějícím jménem Ladislas von Meduna. Pro navozování záchvatů doktor Meduna vyzkoušel různé chemikálie od strychninu přes kofein a absint, až přišel na dryák zvaný metrazol. Ten po vstříknutí do žil navodil u pacientů intenzivní křeče, po kterých setrvávali celé dny v otupělém stavu – což bylo považováno za úspěch. Metrazol byl tak účinný a laciný, že se až do 40. let používal doslova po celém světě. 

Elektrošoky

Stejně jako chemická metoda nebo lobotomie i elektrošoky měly za účel deaktivovat nemocné části mozku. Jedna z teorií praví, že je vymyslel italský lékař Ugo Cerletti, který pozoroval, jak se na jatkách zvířata před porážkou „uklidňují“ pomocí elektrod přiložených na hlavu. Společně s kolegou Luciem Binim experimentovali na zvířatech tak dlouho, dokud nevykoumali správnou intenzitu šoků a jali se takto léčit pacienty. Jejich výsledky byly údajně tak dobré, že se léčba ujala na celém světě a vytlačila drastičtější chemickou metodu. Lékaři si obzvlášť pochvalovali, že pacienti po zásahu proudem trpí krátkodobou ztrátou paměti, a nepamatují si tedy léčbu ani její následky. Ty byly doslova strašlivé. Od vykloubených končetin přes rozdrcené zuby, úrazy páteře až po nevratná poškození mozku. Kontroverzní metoda se nakonec dočkala takové kritiky, že se od ní upustilo, ale v omezené míře s moderními přístroji a v plné anestezii se provádí dodnes.

AddThis
0 comments

Téma

Slova ovlas soval vosla

Lidi s duševní poruchou a lidi, kteří se o ně starají, říkají věci, které byste měli slyšet, ať už nějakého toho brouka v hlavě máte nebo ne.

Téma

Mysleli si, že jsem líná

Lucie je milá sympatická slečna. A oficiální blázen. Pětadvacetiletá vyučená zahradnice se deset let léčí se středně těžkými depresemi, panickou úzkostnou poruchou, emociálně nestabilní poruchou, bludy a výkyvy nálad. Za tu dobu byla pětkrát hospitalizována.

Podobné články: Téma

2018 | 7 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 7 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 7 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+