Téma

Psychoumění

Čumim na FILMY ROZUMÍŠ to je JASNÝ protože CELEJ SVĚT je film, celej svět JE KNÍŽKA tohle MUSÍŠ VIDĚT neni žádný nemůžu nemám čas NECHCI tohle je DŮLEŽITÝ FAKT DŮLEŽITÝ jako tvůj ŽIVOT.

AddThis

Filmy


Alfred Hitchcock — Psycho


Juraj Herz — Petrolejové lampy


Barry Levinson — Rain Man


Jeremiah S. Chechik — Benny a Joon


Ridley Scott — Švindlíři (Matchstick Men)


Christopher Nolan — Memento


Filip Renč — Requiem pro panenku 


Brad Anderson — E. A. Poe: Podivný experiment 


Ron Howard — Čistá duše


Miloš Forman — Přelet nad kukaččím hnízdem


Martin Scorsese — Prokletý ostrov (Shutter Island) a Letec


Joe Wright — Sólista


Zack Snyder — Sucker Punch 


+ všechny filmy Larse von Triera a pravděpodobně Lars von Trier sám

Knihy


William Shakespeare — Hamlet


Miguel de Cervantes — Don Quijote


J. W. Goethe — Utrpení mladého Werthera


Nikolaj Gogol — Bláznovy zápisky 


Oscar Wilde — Obraz Doriana Graye


Robert Louis Stevenson — Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda


Anton Pavlovič Čechov — Pavilon číslo 6


Stefan Zweig — Šachová novela


Ken Kesey — Vyhoďme ho z kola ven (Přelet nad kukaččím hnízdem)


Philip K. Dick — Klany Alfanského měsíce


Bret Easton Ellis — Americké psycho


Stephen King — Zelená míle


Chuck Palahniuk — Klub rváčů (plus všechny jeho další knihy a pravděpodobně i Chuck Palahniuk sám)


Miroslav Macháček — Zápisky z blázince


Sebastiano Vassalli — Noc komety

Crazy Film Fest

Od 9. do 11. 10. se v řevnickém kině odehraje filmový Crazy Film Fest s 9 filmy o duševních poruchách a onemocněních. Vedle nich ožijí Řevnice i přednáškami a koncerty, každou projekci doplní beseda s odborníky. V Řevnicích se tak dá skvěle oslavit 10. říjen – Den duševního zdraví.

Podle fascinující studie s nádherným názvem „On Being Sane in Insane Places“ (O příčetnosti na nepříčetných místech), kterou navrhl David Rosenhan, byste nemuseli být propuštěni nikdy. David a sedm jeho spolupracovníků se chovali podle stejného scénáře – na příjmu různých psychiatrických léčeben si stěžovali, že slyší hlasy nebo zvuky („dunění“), ale neudali žádné jiné neobvyklé příznaky. Všichni byli do vybrané místní psychiatrické péče přijati, a jakmile byli oblečeni jako pacienti do pyžama a pantoflů, chovali se za všech okolností přátelsky a zdánlivě normálním způsobem. Velkou otázkou bylo, jak brzy zaměstnanci pochopí, uvědomí si, že jsou opravdu duševně zdraví, a dají jim sbohem. Jednoduchá odpověď u každého z osmi případů, na každém z osmi psychiatrických oddělení, zní nikdy! Nacházíte-li se na místě pro choromyslné, musíte být duševně nemocní, protože duševně zdraví lidé nejsou pacienty v ústavech pro choromyslné – tak zní úvaha o situační identitě. Propuštění nebylo jednoduché, došlo k němu po několika týdnech a stalo se tak pouze za pomoci kolegů a právníků. Poté, co konečně těch osm duševně zdravých bylo propuštěno, dostal každý ze své nemocnice zprávu se stejným závěrečným hodnocením: „Pacient vykazuje schizofrenii v remisi“. To znamená, že bez ohledu na cokoliv zaměstnanci stále věřili, že jejich šílenství může znovu vypuknout – takže nevyhazujte nemocniční pantofle!


Philip Zimbardo: Luciferův efekt. Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí. 
Přeložili Radek Kašpar a Marika Králíková. Academia 2014, s. 385

AddThis
0 comments

Téma

Všichni jsme trochu hráblí

Nějakou formou duševní poruchy trpí každý čtvrtý z nás. Většinu takových lidí nepovažujeme za blázny a rozhodně se za ně nepovažují sami. To ovšem nic nemění na faktu, že takových nemocí je daleko víc, než si myslíme. Záleží víceméně na shodě náhod, jestli kvůli nim člověk skončí v Bohnicích, nebo ne.

Téma

Vaše první diagnóza

Najděte si citát, který nejpřesněji vyjadřuje vaši občasnou vnitřní samomluvu, a uvidíte, jaký druh šílence ve vás dříme. Případně si zanalyzujte sousedy...

Podobné články: Téma

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Čeká nás robotopie

Vzestup myslících strojů bude buď nejlepší, nebo nejhorší věc, která se lidstvu přihodí, říká Stephen Hawking.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.
COOKIES
Google+