Téma

Vaše první diagnóza

Najděte si citát, který nejpřesněji vyjadřuje vaši občasnou vnitřní samomluvu, a uvidíte, jaký druh šílence ve vás dříme. Případně si zanalyzujte sousedy…

AddThis

To jako myslíte vážně? Vy si sem přilezete bůhvíodkud a začnete se tu roztahovat, jako by vám to tu patřilo? Já tu, chlapečku, bydlím už pár let! Takových, jako jste vy, už jsem tu pár zažil. Víte co? Tak já zavolám policajty a vyřídíme to úředně, když s váma není rozumná řeč. Já si to nemusím nechat líbit! A vy se k ní vůbec nepřidávejte, milej zlatej. Vás já už mám v merku hodně dlouho. Jestli se mnou chcete mít nepříjemnosti, tak si ještě chvíli zahrávejte!


Paranoidní porucha

Projevuje se podezřívavostí, napadáním okolí a přehnaným bojem „za svá práva“. Postižený neustále sepisuje stížnosti, má problémy se sousedy, a kdokoliv se mu snaží jeho zášť vyvrátit, je okamžitě považován za nepřítele.

Nechápu, proč mi furt něco valíte do hlavy. Jste mi naprosto jedno a já vám můžu být taky jedno. Já mám svých starostí dost, nemám čas vám pořád něco vysvětlovat, stejně to nepochopíte. Už abych byla doma, kde konečně budu sama a nebudu muset poslouchat tyhle klauny.


Schizoidní porucha

Vyznačuje se nedostatkem emocí, neschopností vyjadřovat svoje city, lhostejností, samotářstvím a utíkáním do svých fantazií.

Jestli se do mě nepřestaneš, ty ksindle, navážet, tak by se ti taky mohlo stát něco nehezkýho! Je mi úplně jedno, co jsi zač, do mě nikdo dělat nebude! Nikdo, rozumíš? Pozvi si klidně celej svět, velkýho bráchu a policajty, zmasím vás všechny na jednu hromadu! 


Disociální porucha

Projevuje se bezohledností, agresivitou, ignorováním společenských norem a nulovým strachem před trestem.

Ježiš, já to určitě zase podělám. Proč se mi to pořád děje? Já na tohle nemám, nikdy jsem nikam nechodila, tak proč mě teď někdo bude nutit, abych tu stála jak dylina a dělala, že se bavím, když stejně nikoho nezajímám. Měla jsem se radši hodit marod, ať nikdo nevidí, co jsem za nemožnou krávu. 


Anxiózní (vyhýbavá) porucha

Nedostatek sebevědomí, přesvědčení o vlastní méněcennosti a nepřekonatelný strach z kritiky a odmítnutí. Postižený se vyhýbá práci a jakémukoliv pobytu ve společnosti.

Prosimtě, tak se mi trochu věnuj, ne? Já kvůli tobě zdrhnu z práce, letím přes půl města koupit novou košili, motám se jak debil hodinu s kravatou, a ty mě pak necháš stát samotnýho na baru? Když ses rozešla s tím svým chudákem, tak jsem ti byl dobrej viď? Když ses potřebovala vybulit! A teď jseš samozřejmě královna vesmíru a na mě kašleš. Ti dík, fakt. 


Histriónská porucha

Přehnaná dramatičnost a egocentrismus. Postižený se přehnaně soustředí na svůj vzhled, nápadně se obléká a často zároveň manipuluje a citově vydírá své okolí.

Měla bych jí zavolat. Uzávěrka je za dva dny a já jí ještě ani nezavolala. Ještě si dám kafe a pak jí zavolám. Co vlastně řeknu? Radši si to napíšu, ať nekoktám. Jaký že má číslo? Počkat, na koho se vlastně mám odvolat? Přece jen tak nezačnu vysvětlovat, proč jí volám. Taková ženská musí mít spoustu práce. OK, už to vyzvání. Nebere to. Ještě to nechám dvakrát zazvonit. Uff. Prostě to nebere, tak co mám dělat? Zkusím jí napsat e‑mail, třeba se ozve. Já udělala, co jsem mohla, ne? 


Fobie 

Iracionální, ale nepotlačitelný strach ze zvířat, míst nebo situací, který postiženého ochromuje a způsobuje u něj panické záchvaty. Zvláštní kategorií je sociální fobie, která vyvolává strach z poznávání nových lidí, interakcí a kontaktu s lidmi.

Nezlobte se, ale takhle to vážně nejde. Vy jste to možná dělali jinak, ale my tu máme určitý systém, ten se nám osvědčil, a budeme se ho proto držet. Zvyknete si na to, že ano? Ne? No tak to asi budete muset. Prostě to bude tak, jak říkám. Je mi jedno, že je pátek odpoledne, kdybyste to udělal tak, jak máte, tak se to nestane. A až to budete mít hotové, tak mi to přineste, já si to budu chtít přečíst. 


Anankastická porucha 

Lidé s touto poruchou jsou extrémní puntičkáři, perfekcionisté, na svých zásadách tvrdohlavě trvají a vyžadují, aby se jim ostatní podřizovali.

Mně je zle. Nechte mě bejt, já na to nemám, teď něco řešit. Potřebuju si lehnout do klidu a dát se do pořádku, mám hlavu jak střep.  


Neurastenie 

Únavový syndrom, který se projevuje neustálou malátností, bolestí hlavy, podrážděností. Neurastenika všechno vyrušuje, nesnáší hluk, prudké světlo, změny teploty a odmítá řešit běžné problémy s tím, že ho to vyčerpává.

Kolik lidí na tu kliku šahalo? Kolik z nich má AIDS? Honem, ať mě nikdo nevidí, otevřu to loktem? Uf, honem si umýt ruce. Ježiš, ta klika u záchodu. Teď jsem si ale ruce umyl dvakrát, sudá je nešťastné číslo. Ještě jednou. Teď jsem si rozmočil tu záděru, co kdybych ji strhnul. No tak... Au, krev. Krví se přenáší HIV. Vydrhnout, pořádně vydrhnout, to je dobře, že to pálí. Zhasnul jsem za sebou? Jo, zhasnul. Počkat, vážně, nebo se mi to jen zdálo? Zkusím radši kliknout, jestli se ten vypínač nevrací. Ne šestkrát, sedmkrát. Liché číslo. Vždycky liché číslo. 


Obsese 

Nutkavé představy a myšlenky, které vedou k nepotlačitelnému chování, často k vykonávání složitých zvyků a rituálů. Člověk trpící obsesí si myje stokrát za den ruce, je schopen chodit do práce pouze jedinou cestou nebo fyzicky nemůže opustit svůj domov.

Nikam nejdu. Nemůžu se ani hnout, jak mi je blbě. Bude tam narváno lidma. Budou po mně koukat. Dejchat na mě. Úplně se mi zvedá žaludek, budu zase blejt. 


Úzkost 

Člověk trpící chorobnou úzkostí není schopen vycházet mezi lidi. Vyhýbá se jakýmkoliv komplikovaným situacím, styku s okolím, často má poruchy pohyblivosti, je ztuhlý až ochrnutý.

Proč mě nechápeš? Proč? Proboha proč mě nechápeš? Proč mi tvrdíš něco, co není pravda? Proč to pořád mám snášet? Nešahej na mě, nebo se zabiju a pak budete všichni řvát, proč jste si mě nevážili, jenže to už bude pozdě a budete mě mít na svědomí! 


Hysterie 

Složitá porucha sebekontroly. Hysterici mají přehnaně dramatické vystupování, vymýšlí si a lžou, ignorují své okolí i minulé události. Během hysterického záchvatu nad sebou zcela ztrácejí kontrolu.

AddThis
0 comments

Téma

Psychoumění

Čumim na FILMY ROZUMÍŠ to je JASNÝ protože CELEJ SVĚT je film, celej svět JE KNÍŽKA tohle MUSÍŠ VIDĚT neni žádný nemůžu nemám čas NECHCI tohle je DŮLEŽITÝ FAKT DŮLEŽITÝ jako tvůj ŽIVOT.

Téma

Kdyby jela v tramvaji zvířata, tak se porafou

Duševně nemocní to v Česku mají složité. Je jich čím dál víc, ale investuje se do nich čím dál míň. V dostupnosti péče jsme na tom snad nejlépe v Evropě, deset let se nám ale nedaří nastartovat reformu té péče. Máme největší počet lůžek, ale pořád se jich nedostává. Když si v tom chcete udělat pořádek, nenajdete lepšího člověka, než je předseda Psychiatrické společnosti a šéf bohnické léčebny Martin Hollý.

Podobné články: Téma

2018 | 5 | Ti druzí

Ti druzí

Ayrton Senna jednou prohlásil, že každý závod má jen dva výsledky. Buď jste první, anebo jste poražený. Druhé místo pro něj a pro spoustu dalších alfasamců neexistuje. Stříbrný medailista je prostě jen vedoucí pole lůzrů.

2018 | 5 | Ti druzí

Slavné dvojky

Hele ti druzí jsou náhodou taky zajímaví. Koukejte, třeba se přiučíte.

2018 | 5 | Ti druzí

Buzz a Neil

Jak to vlastně bylo s tou první cestou na Měsíc?
Google+