Přílohy

Dárky jsou věda

Dávání dárků kupodivu není tím, co nás odlišuje od zvířat. Vzpomeňte si na to, až vám kočka donese mrtvou myšku do postele. Vyjadřuje tak svou vděčnost a náklonnost, stejně jako to darem děláme my. A stejně jako občas my se s tou mrtvou myší netrefuje do preferencí obdarovávaného. Dát dar je věda, a proto se tím i věda zabývá.

  • Text: Natálie Veselá, Markéta Bajerová
  • Ilustrace: Tereza Vašků

Jde o gesto sociální komunikace,“ říká profesorka Wolfová, odbornice na komunikaci z americké Santa Clara University. „I bez použití slov svým gestem vždycky něco vyjadřujete: mám tě rád, vážím si tě, chtěl bych, abychom si byli bližší, apod.,“ vysvětluje. Jenže vykoumat, jaký by ten dárek měl být, je fuška. Ale věda vás v tom nenechá. Tady máte pár tipů, jak na to. 

AddThis

1. Více není vždy lépe

Překvapivě jeden velký dárek zapůsobí lépe než více menších. Studie, kterou v roce 2012 publikoval Journal of Consumer Science, tvrdí, že když ke drahému dárku přidáte ještě nějakou levnou drobnost, celkovou hodnotu dárku to v očích obdarovaného sníží. Řekněme, že byste měli na výběr darovat buď luxusní kašmírový svetr, nebo tentýž svetr a dárkovou poukázku na 200 korun. Zvýšení hodnoty daru poukázkou by se mohlo zdát jako správná cesta. Výzkum ale odhalil, že samotný svetr je ta lepší z obou možností. A to proto, že lidé mají tendence hodnotu dárku „zprůměrňovat“ a tak drobnost navíc způsobuje, že celý balíček pak vypadá méně hodnotně.  

2. Použijte seznam

Vytáhněte ze svých blízkých seznamy toho, co chtějí najít pod stromečkem. Nakupovat podle nich se může jevit jako lenost, ale podle psychologa Nicholase Epleye z University of Chicago to může být ta úplně nejlepší strategie. Epleyho tým totiž zjistil, že když lidé dostanou něco, co si přáli, už je nezajímá, kolik času a přemýšlení tomu darující věnoval. „Přišli jsme na to, že tohle zajímalo obdarované pouze v případě, že dostali něco, co si nepřáli, a tím pádem ani neocenili,“ řekl Nicholas Epley serveru LiveScience. 

3. Dejte tomu myšlenku

Když ovšem o dárku hodně přemýšlíte, má to svou přidanou hodnotu. Pro vás. Pokud se snažíte představit si, co by si obdarovávaný opravdu přál, cítíte se s ním více propojení. I to tvrdí výzkumy pana Epleyho. „Darující, které jsme požádali, aby se pozorně zamysleli nad volbou dárku, se cítili být obdarovanému blíže než ti, které jsme požádali, aby zkrátka po něčem sáhli,“ popisuje psycholog. A toto kupodivu platilo, i když šlo o vybírání dárků úplně neznámým lidem.

4. A vyjádřete ji

Další zjištění, které si profesor Epley experimentálně ověřil, je to, že pokud vysvětlíte myšlenkové pochody, které vás nakonec dovedly k tomu, že strýček Karel dostal to, co dostal, dar okamžitě stoupne v ceně. I kdyby to mělo být pravítko. Právě o to šlo ve zmíněném experimentu. Polovina jeho účastníků obdržela „obyčejné“, z pochopitelných důvodů ne zcela žádané, pravítko, druhá půlka dostala pravítko s vysvětlením, proč by právě oni mohli takovou věc ocenit. Jak asi čekáte, druhá polovina byla mnohem spokojenější. „Praktickým závěrem není to, že byste neměli vybírat pečlivě, ale to, že nemůžete očekávat, že vám lidé budou číst myšlenky,“ vysvětluje výzkumník.  

5. Domluvte se na ničem

Je také úplně v pořádku, když se domluvíte, že si nic nedáte, i když jste tak doposud vždy činili. S kámošem, kterého jste potkali před dvaceti lety, s babičkou, co vám plete rok co rok stále ošklivější svetry, nebo s kolegou, se kterým se sotva znáte. „Když už je pro vás stresující jen pomyšlení na dávání nebo dostávání dárku od určité osoby, klidně to vzdejte. Tedy pokud si to řeknete nahlas,“ sdělila serveru LifeScience profesorka Wolfová. A pak spolu můžete jít třeba na dobrou večeři.

6. Pošlete dárek dál

Co s darem, který vás zrovna nenadchnul? Recyklujte ho. Že se vám to příčí?  Podle magazínu Psychological Science vás brzdí jen historické předsudky a naučené chování. Abyste se jich zbavili a koncept „znovudarování“ přijali, doporučují vám vědci upřímně vyjádřit, jak se věci mají. Třeba tím, že obdarovanému řeknete, ať s vaším darem naloží, jak uzná za vhodné, včetně možnosti poslat dárek dál při nejbližší příležitosti.

AddThis
0 comments

Přílohy

Ježíšek mazlíčkům

Pes je přítel člověka a kočka zrovna tak. Všechno dostávají od páníčků, tak proč ne i dárky na Vánoce. Máme pro vás pár nápadů, co nadělit zvířátkům pod stromeček.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.
Google+