Téma

Jak neutrácet za děti

Britská novinářka a blogerka Hattie Garlicková to dokázala. Vzepřela se všem lákadlům z obchodních regálů i vzteklému vřískání a prosebnému škemrání potomků a přestala svým dětem kupovat cokoliv, kromě nezbytného jídla a hygienických potřeb. A zjistila, že to jde.
AddThis

Pár triků od Hattie 

 1. Hračky nekupujte, vaše děti si stejně budou hrát jen se třetinou z nich a draze je rozmazlíte. Můžou je dědit po sourozencích nebo kamarádech.

 2. Stejné je to i s oblečením. Dvouleté dítě na trendy kašle, chce být v suchu a teple. Second-hand nestačí, zkuste i third-hand a fourth-hand.

 3. Zlaté pravidlo: papírová krabice je nejlepší přítel. Kolikrát má větší úspěch než dárky v ní zabalené.

 4. Místo kupovaného dárku můžou rodiče nebo babi s dědou namluvit CD s oblíbenými pohádkami.

 5. Vlhčené ubrousky a plínky kupujte jen na výlety.

 6. O výzdobu na narozeninovou party se postará krepák.

 7. Na svačinky ze supermarketu se vykašlete, dělejte je sami ze zdravých surovin. Předpřipravená dětská jídla ještě před pár lety neexistovala – dnes vydělávají firmy, které je prodávají, miliardy.

 8. Vařte to, co může jíst celá rodina. Je zbytečné dělat speciální obědy a večeře pro děti. Existují stránky s rodinnými recepty. A když děti něco nechají, vy to  můžete sníst později.

 9. Jídla plánujte na týden dopředu. 

 10. Na internetu nabízejí dobrovolníci všechno, co vás napadne. A zadarmo! Znáte Nevyhazujto?

 11. Na kadeřníka kašlete, aspoň se naučíte stříhat v kuchyni. Na internetu je návodů...

 12. Hrajte si doma, zábavní parky nepotřebujete.

 13. Na žádné kurzy chodit nemusíte. Scházejte se doma s kamarády a naučíte se od výroby loutek až po malování. Choďte ven, sbírejte věci a něco z nich vyrábějte – i bahno se počítá. Naházejte do krabice těstoviny různých tvarů a trénujte smysly svých dětí.

 14. Časopisy pro maminy? Zbytečnost plná reklam...

Hattie přišla před Vánoci roku 2012 o práci a pohled na bankovní konto nastartoval její odhodlání. Začala bojovat se všudypřítomným vyděláváním na dětech. A také o tom psala blog Free Our Kids (Osvoboďme své děti). 

Statistiky říkají, že britské rodiny utratí za hračky pro své děti během jejich dospívání až 370 tisíc korun. Třináct milionů hraček skončí ročně na smetišti a jenom se třetinou z nich si přitom někdo hrál. A trh s laskominami každoročně roste o víc než dvacet procent. „Dejte si facku a zeptejte se sami sebe: Kdy jsme se stali tak závislými na utrácení za hlouposti, kterými vychováváme naše děti? A nevede to jenom k tomu, že se jim tolik nevěnujeme?“ rozčílila se Hattie, podle níž tak děti učíme jedinému: Následovat trendy a plenit kreditku je smyslem života. 

Její syn Johnny se už nedočkal nových hraček, svačin ze supermarketu ani kupovaného oblečení nebo dárků. Dostával jen to, co podědil po jiných dětech, nebo co mu akční okolí vyrobilo. Nevadilo mu na tom vůbec nic a s radostí se zabavil i s papírovou krabicí. A když se mu po necelém roce narodila sestra, rodina v programu pokračovala další rok. Hattie má jasno: „Průmysl s dětskými výrobky nás nutí si myslet, že nejsme dobří rodiče, protože svým dětem všechny ty věci nekupujeme. Ale to není pravda – záleží jenom na tom, jestli je máme rádi.

AddThis
0 comments

Téma

Výrobcům hraček o děti nejde

Jaroslav Janeček šéfuje Sdružení českých prodejců hraček a sám je majitelem velkoobchodu s hračkami. O světě, kde se formují dětské sny, má přehled a příliš optimismu z něj nečiší.

Téma

Nebe pro děti, peklo pro rodiče

Děti nemají vyvinuté obranné mechanismy proti kýči, nevkusu a slabomyslným pitomostem. Jak by také mohly, když je do pěti let formuje Bořek stavitel a taková ta mluvící mašinka? Pro výrobce dětské zábavy je to dobrá zpráva, protože děti s nadšením spolknou cokoliv.

Podobné články: Téma

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Kdo nerýpe, není Čech

Když byl v Parlamentu České republiky v roce 2001 projednáván „zahrádkářský zákon“, vystoupil v rozpravě Jiří Payne a zavzpomínal, jak provázel po republice návštěvu z USA a cestou projížděli kolem zahrádkářské kolonie. Hosta to zaujalo a ptal se, zda u nás mnoho lidí žije v takových slumech. Nedovedl prý pochopit, že pidipozemky se sflikovanými boudami nejsou sídliště živořících chuďasů, ale výsledek národní posedlosti stěhovat se o víkendech do zahrádkářských kolonií, rýpat se v zemi a na pěti čtverečních metrech pěstovat zeleninu.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Osobní ráj na dvaceti metrech čtverečních

David Macháč si zahrádky a zahrádkáře zvolil za téma svých fotografií náhodou. Nakonec se z jednorázového cyklu stalo dlouhodobé téma, které mu vloni vyneslo nominaci na Czech Press Photo.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Druhy zahrádkářů

Zahrádka je obrazem duše svého majitele, a protože je každý zahrádkář unikát, nenajdete dvě stejné ani v té největší kolonii. Pár základních druhů zahrádek a zahrádkářů se ale vysledovat dá.
COOKIES
Google+