Remix

Hip hop bez řetězů a depka disko

Kyklos Galaktikos, Mark Lanegan, Prodavač, Escher, Szidi Tobias, Eliphant, usmívací budík a mnoho dalšího na jedné hromadě v Čilichili Konzumu.

AddThis

Hip hop bez řetězů a Kozatic

Máloco je tak schematické jako představa hiphopové tlupy – čepice dozadu, kalhoty nízko, tráva všude kolem. Hip hop se stal tak rychle součástí mainstreamu, až jsme zapomněli, že to někdy bylo i jinak. Naštěstí jsou tady Kyklos Galaktikos, kteří nás z pohodlných žánrových schémat vyvedou. Žádné naleštěné káry a prsaté blondýny, tahle forma je daleko originálnější a nebezpečnější. Industriálními podklady a nepředvídatelností mohou chvílemi připomenout populární WWW, ale obecně jsou Kyklos Galaktikos ryzí solitéři. Nové album Mezi lovci mezer vychází 10. února. Buďme rádi, že je máme.

www.kyklosgalaktikos.cz

Malý velký ráje

Šampóna si možná pamatujete z kapely Sporto. Jestli jo, nejspíš jste zaregistrovali i jeho další projekt, Prodavač. Ten původně začal jako čistá sólovka, ale po vydání prvního EP Duchové se změnil v regulérní kapelu. A na začátku loňského roku tahle kapela vydala desku Malý ráje. Proč o ní píšeme až teď? Protože teď už můžeme konečně s jistotou říct, že tahle introvertní a přitom našláplá deska patří mezi to nejlepší, co u nás loni vyšlo. Synťáky, kytáry a české texty, co jsou chytré a navrch sexy. No nekupte to!

www.prodavacovo.cz
 

Escherův mokrý sen

Eschera přece znáte. Je to ten Holanďan, co kreslil věci v šílených a nereálných perspektivách. A aplikace Monument Valley vypadá jako něco, co by rozhodně vytvořil, kdyby uměl programovat hry pro iOS. Holčička Ida, v bílých šatičkách a se špičatou čepičkou, tu hopsá kouzelnými domy a labyrinty, kde rozhodně neplatí zákony perspektivy ani gravitace. Voda tu teče nahoru a nic není, jak se na první pohled zdá. Jemný a tajemný kouzelný svět, ze kterého oči přecházejí, vystupuje z vody, z mlhy i ze tmy a každá scéna je malé umělecké dílo. A co teprve když se začnou hýbat schody... Varujeme, že hra není vhodná na veřejnost. V jednom kuse totiž budete nahlas vykřikovat „woooow“ a „to snad není možný“. Ale věřte, že v Monument Valley je možné úplně všechno.

www.itunes.apple.com 

Sežeňte si někde album Jolanka od Szidi Tobias. Co písnička, to pecka zpívaná nejchraplavějším hlasem v širokém okolí. Jedeme v tom už měsíc a nemůžeme se nabažit.

Avantgarda pro pamětníky

Kam chodil na kávu Vítězslav Nezval, kde pil absint Jiří Wolker a kam chodil Karel Teige tančit? Všechno tohle a mnohem mnohem víc se dozvíte z půvabné publikace Praha avantgardní, která obsahuje stovky citátů, množství dobových i současných fotografií, historických přetisků a hlavně informací. Pro zimní toulky Prahou jako dělané, zachumlat se do kabátu, klobouk trochu více do čela a hurá do města. Bary a kavárny čekají, Apollinaire je v jednom kole.

www.academia.cz

Úsměv hned po ránu

Když ráno zazvoní budík, úplně nemáte náladu se smát. S budíkem Rise & Shine vám ale nic jiného nezbývá. Dokud se neusmějete, bude zvonit dál. Fotografii svého ranního křečovitého přemáhání pak můžete sdílet s kamarády a nemusíte se bát, že na ní budete vypadat špatně, protože vývojáři do aplikace přidali i plnohodnotný retušovací program. 

www.itunes.apple.com

Holčičí rap v Meetfactory

Mladá zpěvačka a rapperka s uměleckým jménem Elliphant, narozená ve švédském Stockholmu se loni prosadila se singlem Down on Life. Od té doby stihla nahrát celé album, na kterém spolupracovala s největšími jmény elektronické hudby, jako jsou například Diplo nebo Skrillex. Její drzá povaha, ostrá angličtina a taneční rytmy vytvářejí dokonalou kombinaci pro skvělou party. Na jednu takovou můžete přijít v  pátek 27. února do pražské Meetfactory, kde Elliphant vystoupí. Lístek stojí 350 korun.

www.meetfactory.cz

Design, design, design a serepetičky

Jestli vás zajímá, jak vypadá prostředí, ve kterém žijete, můžete začít sledovat dění okolo akce Design Shaker. Přehlídka zaměřená na interiéry a bydlení proběhne 19.–22. března na výstavišti v Praze v Letňanech. Organizátoři mají v plánu kromě nábytku a doplňků do interiéru na místě představit také architekty. Od těch si můžete nechat poradit, jak zařídit své hnízdečko tak, že budou všechny návštěvy zírat.

www.designshaker.cz

Blesk na sebeláskaře

Slovem roku 2014 se stalo „selfie“ a vypadá to, že ani v roce 2015 tenhle narcistický trendík neustoupí. Čínská společnost Lenovo na technologickém veletrhu v Las Vegas představila malý kruhový blesk SelfieFlash, který se do telefonu dá zapojit místo sluchátek. Vychytávka pro sebefotící se fajnšmekry vyjde v přepočtu asi na 800 korun a vydrží na jedno nabití až 100 blýsknutí.

www.lenovo.com

Ze života autisty

Světlo a tma, světlo a tma, světlo a tma. Rytmické zvukové smyčky, donekonečna vrstvené dialogy, zoufalá snaha o komunikaci... i takhle může vypadat svět očima a ušima autisty. Je to fascinující, někdy trochu strašidelné, jindy zase docela prča. Však se na to můžete přijít vynadívat na představení Kakadu, které v pražském Dejvickém divadle nastudoval režisér Jiří Havelka. Do hlavní role obsadil Simonu Babčákovou, která doslova nesleze z pódia... a je skvělá. Když si k tomu připočtete Davida Novotného, Jaroslava Plesla, Janu Holcovou nebo třeba Barboru Polákovou ve vedlejších rolích, vyjde vám jedno z nejzajímavějších představení sezony.

www.dejvickedivadlo.cz

Tesáky proti bouchačkám

Upíři jsou v kurzu, westerny z něj nikdy nezmizely, a když se protne obojí dohromady, nemůže jít o ránu vedle. Film Sama nocí tmou boduje hlavně magickou atmosférou a vtipem. Za devatero černobílými horami a devatero temnými řekami žije upírka, co nosí čádor, jezdí městem na skejtu a s chutí se zakusuje do feťáků, dealerů a pasáků a dalších nočních živlů. A náramně si je vychutnává. Už ze žánrového klinče – upíři vs. western – by mělo být jasné, že nepůjde o žádnou filmovou revoluci, do kina se jdeme bavit a u toho zůstane. Smršť popkulturních odkazů a citátů, černě podmalované oči, skateboard a skvělý soundtrack. Ve finále jde samozřejmě o vzájemné sympatie, láska kvete i ve Zkaženém městě. Sama nocí tmou baví, íránsko-americká režisérka Ana Lily Amirpourová debutuje s přehledem a skvělou Sheilu Vandovou v hlavní roli si budete pamatovat dlouho, stejně jako skvělý soundtrack. Kdo to je Lionel Ritchie, se zeptejte rodičů.

www.aerofilms.cz

Osamělý průzkumník mrtvých světů

Elegy for a Dead World je skvělá depresivní ujeťárna. Jste jedinými přeživšími beznávratové mise do hlubokého vesmíru a jediné, co můžete, je podávat zprávy domů. A tak nasáváte atmosféru cizích světů a píšete reporty veliteli, dopisy svým milovaným, zkrátka tvoříte elegie za mrtvé planety. Hlavní kouzlo ale spočívá v tom, že své reporty, dopisy a ságy pak posíláte na server hry, kde si je můžou přečíst jiní hráči, a vy naopak sledujete, jaký příběh vytvořili oni. Spektakulární herní hipsteřina. 

www.dejobaan.com/elegy

IDA

Jestli už vám přijdou všechny filmy nějak moc barevné, ukřičené a nekonečné, padne vám do noty polský film oceňovaného režiséra Pawla Pawlikovského. Má čerstvou nominaci na Oscara, ale to není to hlavní, proč ho vidět. Jmenuje se příznačně jednoduše, ale v tomhle filmu není nic, jak se na první pohled zdá. Jako ostatně v životě. Vesnické Polsko nedlouho po válce s nacisty. Novicka Anna se chystá na klášterní slib. Nejdřív ale musí navštívit jedinou příbuznou. Komunistickou prokurátorku. Tedy bývalou prokurátorku, mimo jiné proto, že je Židovka. A co Anna? Jenže jmenuje se vůbec Anna? Dejte dohromady to nejlepší z filmů Františka Vláčila, řízněte to českou filmovou vlnou 60. let a přidejte důsledné šťourání v nepříjemné minulosti. A hned víte, jak vás Ida potěší. Nebo rozseká, pokud o filmech přemýšlíte. Tenhle černobílý bijáček má jen hodinu dvacet, ale je tam všecko. Bez zbytečných keců a efektů.

Když byl Jágr na žvýkačky

Sjeďte si po letech devadesátkové reklamy na kanálu StareReklamy a poslechněte si slovo „Pepsi“ s cool americkým přízvukem a Jardu Jágra, jak si ukusuje menší nebo větší kousek žvejky. Jakmile znovu uvidíte králíka Azurita, budete se divit, jak je možné, že jste se kvůli němu v noci nebudili vlastním křikem. Jo a Harvardské fondy pobaví i po letech.

StareReklamy

Kočka není nutně mazaná

Když jste animátor a deset let žijete s náležitě vylízanou kočkou, vaše zážitky se promítnou do YouTube kanálu Simon's Cat, který musí zákonitě pobavit kohokoli, kdo kdy přišel s kočkami do styku. Všechny ty drobné věci, které dělají kočku komplexním a komplexně otravným tvorem, jsou zde zohledněny. Aspoň uvidíte, že netrpíte sami.

Simonscat

Sexting o level výš

Sex po internetu není v dnešní době rozhodně nic neobvyklého a dvěma americkým umělcům z Kalifornie se ho povedlo posunout ještě o kousek dál. Vytvořili soubor smajlíků s názvem Flirtmoji. Obsahuje jak obrázky, které sexuální harašení jenom symbolicky naznačují, tak naprosto věrně nakreslené genitálie nebo sexuální pomůcky. Základní emotikony Flirtmoji jsou zdarma, pokud by vám to ale nestačilo, můžete si přikoupit různé tematické balíčky jako například „BSDM“ nebo „Hotelový pokoj“. 

www.flirtmoji.co

AddThis
0 comments

Sporák

Buďte bábovky

„Bábo, bábo, bábovičko, vyklop se mi na sluníčko.“ Říkánek z pískoviště o bábovičkách známe spoustu, ale kdy jste si naposled upekli na neděli solidní bábovku? Tak to zkuste s námi. A nebojte, ta naše není žádná suchá dusivka, ale poctivé vraž tam do toho…

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+