Téma

Časová osa mazlíků

Lidi si do bytu na mazlení natahají různá zvířátka. Jenže nejen kočky se doma nechovaly odjakživa. Sledujte, jak šel čas s domácími mazlíčky.

AddThis

Pes
30 000 př. n. l. 

Nejvíc důkazů o zdomácňování psů nacházejí archeologové ve vykopávkách prvních zemědělských usedlostí z doby asi před 14 tisíci lety. Existují ale i nálezy ze vzdálenější minulosti. Jedna z nejstarších psích lebek – zhruba 26 tisíc let stará – se našla v Předmostí u Přerova a obecně se odhaduje, že prapes se poprvé přiřadil k pračlověkovi před asi 30 tisíci lety.

Kočka
3500 př. n. l. 

Kočky se u nás začaly usazovat až někdy ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Což možná vysvětluje, proč na nás stále pohlížejí jen jako na multifunkční otvíráky konzerv s tuňákem. Oblíbené byly hlavně v Egyptě, kde se jim přisuzoval polobožský status a význačné exempláře se dokonce mumifikovaly.

Holub
3000 př. n. l. 

Holubi byli odjakživa používáni jako poštovní doručovatelé, a jelikož k nim jejich pánové velmi lnou, dají se považovat i za regulérní mazlíky. Mimochodem, poslední stálá holubí pošta byla oficiálně zrušena v Indii až v roce 2006. 

Rybičky
2500 př. n. l. 

První doma chované ryby byli kupodivu kapři, kteří se plácali v zahradních bazénech ve staré Číně. Za přeměnu konzumní ryby v rybu okrasnou může gen, který u asijských kaprů občas mění běžnou stříbrnou barvu na červenou, oranžovou nebo žlutou. Chovu zlatých rybiček se proto věnovalo velké úsilí, ze kterého vznikly základy celé dnešní akvaristiky.

Myš
1100 př. n. l.

Myši žijí v lidských domácnostech odjakživa, jako mazlíky je začali chovat ve staré Číně. Odtud se rozšířily do Japonska a v 17. století do Evropy. V Anglii dokonce vznikl v roce 1895 Národní myší klub.

Had
350 př. n. l. 

Historie doma chovaných hadů není úplně přesně popsaná. Jedna z prvních zmínek pochází z díla antického historika Plinia Staršího, který píše o hadech chovaných ve městě Epidauros zasvěceném bohu Asklépiovi.

Králík
600 př. n. l. 

U králíka je nejasná hranice mezi domácím zvířátkem a zvířetem chovaným na maso. Zdomácněl už hodně dávno, ale status mazlíka dostal v Evropě a USA až v 19. století. V USA je populární kvůli tomu, že symbolizuje Velikonoce.

Papoušci
700 n. l. 

Prvním papouščím mazlíkem je kakadu bílý, který byl oblíbený na čínském císařském dvoře během panování dynastie Tang. Z něj se jeho chov rozšířil do Asie i Evropy. Jedna z prvních zmínek pochází z popisu uzavírání míru po šesté křížové výpravě, kdy sultán Al-Kamil daroval bílého papouška Friedrichovi II.

Krysa
1800 

Krysy jsme začali původně chovat kvůli dost nechutné zálibě v krysích zápasech. Dnes jde o jednoho z nejrozšířenějších mazlíků. Mimochodem – domácí krysa se fyziologicky i psychologicky liší od své divoké příbuzné asi jako pes od vlka.

Křeček
1900 

Zatímco morče chovali jihoameričtí Indiáni už odpravdávna (na maso), zlatého křečka jsme si zdomácnili až těsně před válkou. Tvrdí se, že všichni dnešní doma chovaní křečci pochází z jednoho vrhu, který odchytil izraelský zoolog Israel Aharoni v roce 1930 v Sýrii.

Kapybara
1990 

Kapybara je největší hlodavec, který může měřit i hodně přes metr a váží až 80 kilo. Navíc je zvyklý na obojživelný způsob života, takže k chovu potřebujete ideálně bazén. Kupodivu je to ale (údajně) mírné a milé zvířátko, které se dá lehce ochočit.

AddThis
0 comments

Téma

Mazlíčci

Vyhazujeme za ně peníze, a taky je na nich vyděláváme. Ňuchňáme se s nimi a týráme je. Někdy jim rozkazujeme a jindy nám vládnou. Co nás vede k tomu, abychom svůj domov dobrovolně sdíleli s živými tvory jiného druhu?

Téma

Psí koncentráky

V Česku přestáváme psa vnímat jako hlídače, pomocníka nebo mazlíka a děláme si z něj znak společenského statusu stejně jako z drahých hodinek nebo značkové kabelky. A jelikož jsme národ šetřivý, chodíme si pro kabelky do tržnice a čistokrevné psy kupujeme bez průkazu původu.

Podobné články: Téma

2018 | 1 | Spolubydlící

Spolubydlící

Z mileniálních mamánků parazitujících na rodičích už je trochu unavené klišé. Ale lidé, co sdílí byt? To je, přátelé, regulérní fenomén.

2018 | 1 | Spolubydlící

Když spolu žijou dědové

Může se zdát, že spolubydlení je doménou studentů a mladších ročníků obecně. Ale není to pravda. Ve světě existuje hned několik modelů spolubydlení, které se týká všech generací. A některé se začínají prosazovat i u nás.

2018 | 1 | Spolubydlící

Ze spolubydlení jsem měl depky

Alan Hrdlička si spolubydlením prošel před pár lety a rozhodně by ho jako životní styl nedoporučoval.
COOKIES
Google+