Téma

Mazlíčci

Vyhazujeme za ně peníze, a taky je na nich vyděláváme. Ňuchňáme se s nimi a týráme je. Někdy jim rozkazujeme a jindy nám vládnou. Co nás vede k tomu, abychom svůj domov dobrovolně sdíleli s živými tvory jiného druhu?
AddThis

No a psi mají taky svoje mazlíčky. Blechy.

Kdy a kde se vzali první mazlíčci, netušíme. Vědci se zatím shodnou jen na tom, že prvním domácím zvířetem byl pes. Jak se ale z predátorů žijících ve smečce stali naši hafíci, je záhada. Vlci se od psů liší velmi málo, jen asi 0,2 % své genetické informace. Přesto se jinak chovají, jinak vnímají své okolí a především se nedají ochočit. Když jsme zkoumali, jak se ona miniaturní genetická mutace projevila, zjistili jsme, že původně děsivé predátory přiblížila povahou a chováním nám, lidem. Pra­psové ztratili vlčí agresivitu a získali schopnost trávit rostlinnou stravu. Na rozdíl od stoprocentně masožravých vlků tedy měli důvod zdržovat se v okolí prvních zemědělských usedlostí. Pak zjistili, že namísto lovu stačí udělat na dvounohého tvora psí oči a vyžebrat hromadu kostí. Jak to vypadá, bez náhodně vzniklé vzájemné podobnosti bychom se nikdy nesešli. Stejnou záhadou jako prapůvod našich mazlíků je i otázka, proč jsme to s nimi tak dlouho vydrželi. Odpověď se na ni snaží najít celá vědní disciplína s názvem sociobiologie. Člověk podle ní patří do skupiny takzvaných biofilních stvoření (termín biofilní neoznačuje erotickou fascinaci farmářskými bedýnkami, ale podvědomou touhu žít ve společnosti ostatních živých tvorů). Pro vlastnictví domácího mazlíka tudíž existuje spousta důvodů. Od těch ňuňákovských – zvířátko je chlupatý kamarád – přes zištné – na chovu čistokrevných psíků se dá vydělat, až po velmi zneklidňující – vlastnictví zvířete mi dává pocit kontroly nad něčím živým. 

Domácí zvířátka mají své výhody. Tak třeba prospívají zdraví.

00.20

Pokud žijete v seismicky aktivní oblasti, vyplatí se mít doma kočku. Jsou extrémně citlivé na vibrace a dokážou oznámit přicházející zemětřesení až dvacet minut před ním.

Průzkum, publikovaný v časopise Psychosomatic Medicine, tvrdí, že samotná existence zvířete nablízku pomáhá pracovně přetíženým lidem. Jako regulátor stresu a vysokého tlaku se němá tvář osvědčila lépe než životní partneři sledovaných pacientů. Pouhá přítomnost psů podporuje produkci oxytocinu (hormonu dobré nálady), redukuje hladinu stresového kortizolu a prospívá tím preventivně proti srdečním chorobám. Podobné výsledky ukazují i studie zaměřené na chovatele rybiček, hadů a koček. Existují studie, které naznačují, že psi jsou schopni čichem diagnostikovat nádorová onemocnění plic, prsou, kůže a prostaty. Už nyní se hafani běžně používají jako průvodci diabetiků. Jejich čich totiž dokáže podle odéru lidského dechu odhalit klesající či narůstající hladinu tělesného cukru. Nikdo neví proč, ale psi sžití s pánem trpícím epilepsií ho dokážou upozornit na záchvat až 45 minut předem – tedy dost na to, aby člověk vyhledal pomoc a vzal si léky. Zvířata jsou prostě neuvěřitelná.

AddThis
1 comments
inkaso
inkaso

Mám psa už 10 let, k tomu dvě děti a 5 hadů, , a přítele, je fakt, ze všichni dostanou "nazrat" stejne :) hadům koupim myši a králíky, psovi granule, konzervy a kus hoveziho a dětem a priteli nejakou dobrotu, pes spi s nama v posteli a nedavno jsem zjistila, ze já sedmi na sedačce na pul prdele a pes ma 3/4 sedacky a moji oblíbenou desku ( není zrovna drobek-pitbul x bulteriér) a zije se mi fajn ;) se psem si pokecam a hadi me uklidnuji.

Rozjezd

Rozjezd

Nábor řemeslníků z uměleckých škol vesele roste, Duo Yamaha vyhrálo Zlatého slavíka a z budoucnosti přijel Láďa Jablko, aby zneškodnil Láďu Hrušku. A to z našeho Rozjezdu není zdaleka všechno. Čtěte.

Téma

Časová osa mazlíků

Lidi si do bytu na mazlení natahají různá zvířátka. Jenže nejen kočky se doma nechovaly odjakživa. Sledujte, jak šel čas s domácími mazlíčky.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+