Téma

Psí koncentráky

V Česku přestáváme psa vnímat jako hlídače, pomocníka nebo mazlíka a děláme si z něj znak společenského statusu stejně jako z drahých hodinek nebo značkové kabelky. A jelikož jsme národ šetřivý, chodíme si pro kabelky do tržnice a čistokrevné psy kupujeme bez průkazu původu.
AddThis

Oficiální chov psů je důsledně a pravidelně hlídaná záležitost. Se­­riózní chovatel se musí řídit přesně danými pravidly a všechna jeho štěňata díky tomu získávají průkaz původu. Pokud narazíte na inzerát nabízející „čistokrevné štěně, které nemá průkaz původu, protože je deváté z vrhu nebo má ohrnuté ucho“, je na místě zpozornět. Právě takové argumenty totiž používají chovatelé, kteří kvůli zisku psy nechovají, ale doslova jen množí. „Taková psí farma je pro psy devastující,“ říká Miroslava Josefíková, spoluzakladatelka iniciativy Ne množírnám. „Bývají ve sklepích, v zastrčených zahrádkářských koloniích, viděla jsem i množírnu v lese. Zvířata tam žijí v klecích, spí na zemi v blátě a vlastních výkalech, často o hladu a bez vody, bez jakékoliv péče. Jediným účelem takového zařízení je rození co nejvíce štěňat.“

Štěňata se odebírají 3–4 týdny po porodu, kdy ještě mají sací reflex a zalepené oči.

Čistokrevný pes a čisté svědomí


1
Pokud chcete čistokrevného psa, nikdy nekupujte štěně bez průkazu původu (PP). Je to něco jako rodný list štěněte, který potvrzuje jeho rasu, jméno, chovatele a čtyři generace předků. Zároveň poskytuje jistotu, že štěně je zdravé, ošetřované a bylo odchováno v souladu s předpisy.


2
Nevěřte povídačkám, že štěně nemá PP, protože je poslední z vrhu nebo protože má moc mohutné tlapky (ohrnuté ucho / zatočený ocas). Průkaz původu dostávají všechna štěňata z vrhu. Nestandardní znaky se jenom zapíšou do průkazu.


3
Nekupujte štěňata bez kupní smlouvy, v předsíni panelákového bytu, na parkovišti nebo na burze. Kupujte štěňata pouze od člověka, který vám ukáže prostory, ve kterých jeho psi žijí.


4
Opravdový chovatel neprodá štěně jen tak někomu. Člověk, který se vás nevyptává, kde bude štěně spát, čím byste ho chtěli krmit, za jakým účelem si psa pořizujete a jaké jsou vaše zkušenosti se psy, je podezřelý.

 

Množírny u nás fungují pravděpodobně dlouho, ale v poslední době se začínají alarmující rychlostí množit. Je ostuda, že na jejich existenci museli poukázat zahraniční reportéři. První velkou reportáž o nich natočila německá organizace Vier Pfoten (Čtyři packy), která se nelegálnímu obchodu se zvířaty dlouhodobě věnuje. Není to podívaná pro slabé žaludky. Uvidíte v ní vyčerpané, neustále březí fenky zavřené v klecích, kde nonstop rodí a starají se o štěňata. Když jim dojdou síly, jsou utraceny. Štěňata se od matek odebírají už 3 až 4 týdny po porodu, kdy ještě mají sací reflex a zalepené oči, jsou slabá a často nemocná. Psi se navíc v množírnách kříží bez kontroly, často se připouštějí rodiče s potomky nebo sourozenci, takže štěňata trpí vrozenými vadami. Nejde o žádné troš­kaření. Fenka může zabřeznout dvakrát i třikrát do roka a ve vrhu mít i pět štěňat, která se podle plemena vykupují za 130 až 300 eur. Množírna může mít fenek několik desítek, takže zisky ze zvířecího trápení jdou do statisíců. Počet českých ilegálních množíren se přitom odhaduje řádově na stovky. Veterinární správa vloni zrušila dvě. Pokud její kontrola neprokáže vyložené týrání zvířat, nemůže nic dělat. Navíc musí kontrolu hlásit dlouho dopředu, takže majitel množírny stačí klece se psy odstěhovat. Když ne, nic moc se mu nestane. Zahájí se řízení, hrozí mu pokuta. To je asi tak všechno.

 

AddThis
1 comments
eliastonenwn
eliastonenwn

Množírny u nás fungují pravděpodobně dlouho, ale v poslední době se začínají alarmující rychlostí množit. I see what you did there :) 

Téma

Časová osa mazlíků

Lidi si do bytu na mazlení natahají různá zvířátka. Jenže nejen kočky se doma nechovaly odjakživa. Sledujte, jak šel čas s domácími mazlíčky.

Téma

Jak se má čoklí smetánka

Podívejte se na fotku afrického mimina umírajícího hlady a pak na oparfémovaného čoklíka v bikinách s diamanty. Nemůžeme si pomoct, někteří chlupatí mazlíčci jsou důležitější nejen než feny v množírnách, ale i než lidi. Aspoň podle peněz, co se do nich vrážejí.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+