Téma

Zvířecí byznys & šoubyznys

Za mazlíky jsou jejich páni ochotní utratit spoustu peněz. Existují ale i zvířátka, u kterých se investice vyplatí, a dokonce i taková, která naopak živí své páníčky.

AddThis

Klonopsi

Paris Hilton je zatížená na miniaturní psíky rasy pomeranian, kteří přijdou na lidových čtvrt mega. Ve světě luxusních mazlíků jsou to ale drobné. Například tibetský mastif, který v Číně platí za znak vysokého postavení, přijde klidně na dvojnásobek a nejdražší exemplář jménem Big Splash byl prodán v přepočtu za neuvěřitelných 44 milionů korun. Na slušné peníze ale může přijít i obyčejný labrador. Štěně jménem Sir Lancelot Druhý stálo majitele asi tři a půl milionu korun. Šílená cena vyplývá z toho, že hafík nepochází z běžného vrhu, ale byl naklonován z DNA původního Sira Lancelota. Páníčci ho měli tak rádi, že se nemohli smířit s jeho smrtí a neváhali utratit balík za jeho přesnou kopii. Ta myšlenka je sice divná, ale zřejmě se uchytila a v Jižní Koreji dokonce otevřeli specializovanou kliniku Soam.

Brouci

V Číně se odpradávna pořádají souboje cvrčků. Nejlepší bojovníci pocházejí z provincie Shandong, kde specializovaní chovatelé šlechtí vybrané rodokmenné linie po stovky generací. Cvrčci se krmí pastou z krevet, larev, kozích jater a fazolí, každý z nich podstupuje individuální trénink a šampioni se dočkají regulérních pohřbů se všemi poctami. Japonci zase milují brouky nosorožíky kapucíny, asi proto, že vypadají jako tank s rohem na šesti nožičkách. Neuvěřitelně populární jsou jejich živé souboje. Probíhají tak, že se dva nosorožíci postaví proti sobě na kládu a nechají se jeden do druhého šťouchat. Kdo z klády spadne, prohrává. Nejdražší bojovník byl prodán za milion jenů, tedy zhruba 200 000 korun.

Bílý lev

Časopis Forbes ho zařadil na čelo žebříčku nejvzácnějších domácích mazlíků. Bílí lvi pocházejí z jižní Afriky a žije jich jen asi 300. Protože se nepovažují za samostatnou rasu, ale jen za genetickou anomálii, může si je koupit v podstatě kdokoliv, kdo má dost peněz a dokáže si obstarat potřebná povolení (což je jinými slovy totéž). Lvíče vás bude stát něco přes tři miliony, ale následná péče vás prohne daleko více. Denně sežere asi sedm kilo masa. A veterinářů, kteří ho budou schopni a ochotni ošetřovat, taky moc nenajdete.

Zelená opice

Opice a lidoopové v seznamech luxusních domácích zvířátek nemůžou chybět. Oblíbený je například kočkodan Brazzův, protože má bílé fousy, oranžové čelo a vypadá jako Mikuláš, kterému bouchla kamna. Přijde vás asi na čtvrt milionu, což je lidovka v porovnání se šimpanzem, který vyjde asi na milion a půl. Ten navíc může žít i šedesát let, vážit přes metrák a být dost agresivní, takže jeho chov ochránci zvířat důrazně nedoporučují. Titul nejdražší opice světa však nepatří opici, ale koni jménem Zelená opice. Narodil se v roce 2004 jako potomek legendárního plnokrevníka Northern Dancer a jako dvouleté hříbě byl vydražen za 16 milionů dolarů. Sice nikdy nevyhrál žádný závod, ale jako plemenný hřebec vydělává svým majitelům 5000 dolarů za jedno připuštění.

Miss kráva

Může se zdát, že krávy nejsou v běžném slova smyslu domácí zvířátka. V 80. letech ale byly populární mezi americkými milionáři. Mezera v daňových zákonech totiž umožnila výhodně označovat pozemky za „zemědělskou půdu“, pokud se na ní prohánělo pár kusů skotu. Kvůli tomu se například z Jon Bon Joviho stal přes noc farmář. Dnes už se celebrity vrátily k nudným psíkům (kromě Torri Spellingové, která si nejvíc rozumí s chocholatou slepicí) a krávy si mezi sebou prodávají farmáři a šlechtitelé. Legendou se mezi nimi stala černobílá holštýnka jménem Miss Missy. Když před pěti lety vyhrála hlavní cenu na nejprestižnější světové výstavě skotu Western Fall National Show, neváhal její majitel v dražbě vypláznout 1,2 milionu dolarů, aby si ji mohl odvézt zpátky domů. Věděl dobře proč. Předpokládá se, že jenom embrya s její DNA vydělají víc než trojnásobek.

Kočičí fenomén kvůli genetické poruše růstu vypadá neustále naštvaně.

Grumpy Cat

Věčně nakrknutou kočku milujeme proto, že se evidentně má hůř než my. Internetový kočičí fenomén se vlastním jménem jmenuje Tardar Sauce a kvůli vrozenému podkusu a genetické poruše růstu vypadá neustále naštvaně. Vlastníkem téhle slavné kočky je paní Tabatha Bundesenová, bývalá servírka, která jednoho večera vyvěsila kočičí fotku na Instagram a přes noc se stala milionářkou. Dnes má Grumpy Cat na Facebooku přes 7 milionů fanoušků, na Instagramu ji sleduje přes půl milionu a na Twitteru přes čtvrt milionu lidí. Grumpy má i vlastního agenta, natočili o ní film a napsali knihu, která byla přeložená do patnácti jazyků. Autorská práva spojená s jejím naštvaným čumákem mají hodnotu asi 2,2 miliardy korun. A to přitom ani není naštvaná, ale normální, veselá micina.

Majitel nejdražšího holuba bohužel onemocněl alergií na holubí prach.

Holubí blesk

Poštovní holubi patří odjakživa mezi zvířata, za která se utrácí majlant. Zvlášť v Indii a Číně se nejlepší a nejrychlejší opeřenci doslova vyvažují zlatem. Nejdražší holub však pochází z Belgie. Jmenuje se Bolt (po Usainovi) a vyšlechtil ho pan Leo Heremans. Ve svých šestašedesáti letech ale musel dát celý svůj chov do dražby, protože sám onemocněl chorobou vyvolanou přílišným kontaktem s prachem a roztoči z holubího peří. Bolta a jeho šedesát kamarádů koupil v dražbě za 6 milionů dolarů čínský obchodník Gao Fuxin. Při převozu do Číny však opeřené drahokamy nahlásil jako běžné holuby, a když na to celníci přišli, celé hejno mu zabavili. Do řešení sporu musel zasáhnout i belgický předseda šlechtitelské asociace a Boltovi se naštěstí v zajetí nic nestalo. Zbytek života bohužel musí strávit ve voliéře, protože ho instinkt stále táhne domů do Belgie.

AddThis
0 comments

Téma

Euro miláčci

Koček je v Evropě víc než psů. Andulek a papoušků víc než akvarijních rybiček a hlodavců víc než plazů. Tedy aspoň těch, kteří se chovají doma, na prohlížení, chlubení a mazlení.

Téma

Psi vs. kočky

Psi a kočky jednoznačně vedou v žebříčku oblíbenosti domácích mazlíků. Jsou s námi tak dlouho, že se nám čím dál tím víc podobají. Dokážou vnímat lidskou řeč, rozlišují se na praváky a leváky a jsou to jediná zvířata, která trpí rakovinou prsu, obezitou, epilepsií, roztroušenou sklerózou, a dokonce i tak typicky lidskou záležitostí, jako jsou obsedantně kompulzivní poruchy chování. Navíc dávají příčinu nekonečným debatám, kdo z nich je lepší.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+