Trendbox

Vytisknu ti bráchu!

Všichni tušíme, že se ve 3D tisku skrývá budoucnost. Americký Wake Forest Institute vytiskl už v roce 2002 3D funkční ledvinu a firma Bespoke Innovations o šest let později protetickou nohu včetně kolenního kloubu a chodidla. Tisknou se domy, turbíny i auta. To nejviditelnější, k čemu lidé 3D tisk zatím využívají, jsou ale jiné věci. Konkrétně úplné blbiny.

AddThis

www.crayoncreatures.com

PASTELKÁTOR

Neumělé kresbičky své ratolesti můžete v 21. století proměnit v trojrozměrnou sochu. Na webové stránce crayoncreatures.com tak můžete učinit za pouhých 99 eur. Čmáranice vašeho prcka bude vytištěna jako figurka a cca 10 cm vysokou plastiku pak můžete využít jako těžítko či jiný lapač prachu.

TIŠTĚNÉ MIMI

Další poměrně čerstvá novinka, 3D ultrazvuk, získává díky trojrozměrnému tisku úplně novou dimenzi. Místo běžného obrázku z ultrazvuku si můžete objednat „tvar vašeho andílka“, tedy 3D model plodu. Stačí zbytečných cca 27 000 Kč a můžete se s embryjáčkem mazlit ještě před narozením. 


S dalším nápadem pro teplo rodinného krbu přišel výrobce 3D tiskáren Stratasys, když ze své tiskárny Objet Connex 500 vytiskl dokonalou kopii dítěte v životní velikosti, které je celé průsvitné. Jeho výhoda je, že v něm vidíte krásně celou kostru.

 JÁJÁJÁ

To hlavní, na co se rádi koukáme, jsme my sami. A naši blízcí. Takže to první, co se 3D tiskárnami dělá, jsou trojrozměrné podobenky. Japonská firma Omote 3D Shashin KAN vám vytiskne figurky celé vaší rodiny či postaví armádu z vašich kámošů. Jen to bude trochu drahá sranda. Můžete si vybrat z velikostí 10, 15 a 20 cm, přičemž za jednoho avatara zaplatíte v přepočtu od 4 do 8 tisíc korun.

V ROZTOMILÉ, PRŮSVITNÉ KOPII VAŠEHO DÍTĚTE JE TOTIŽ KRÁSNĚ VIDĚT JEHO KOSTRA.

OD REVOLVERU KE KVĚTINÁČI

Jste-li fanouškem Applu a zároveň střelných zbraní, možná vás potěší 3D dobíjecí stojánek na iPhone ve tvaru revolveru. Objednat si ho můžete za 100 dolarů na stránkách shapeways.com. Ty vůbec nabízejí 3D vytištěné ledacos. Chybí-li vám třeba v životě kousek přírody, řešením může být 3D tištěný květináč na kolo. Přiděláte si ho na rám, něco zasadíte a pak už jen jezdíte s vlastní minizahrádkou po městě.

JEDLÝ MOZEK

Kdybyste si chtěli někdy pochutnávat na mozku, třeba i svém vlastním, můžete. Designéři londýnského studia Inition, které se specializuje na vývoj nových technologií včetně 3D tisku či virtuální reality, vytiskli podle skenu z magnetické rezonance model mozku svého šéfa. Ten pak použili na výrobu latexové formy a tu naplnili rozehřátou čokoládou. Po třech hodinách v lednici se pak šéf Andy Millns do svého vlastního, bezesporu nadprůměrného mozku vesele zakousl.

KOLÍČEK

Technologie 3D tisku je požehnáním i pro umělce. Americký výtvarník Matthew Epler stvořil podle grafů volebních preferencí republikánských kandidátů do prezidentských voleb 2012 sérii 3D tištěných objektů. Ty nesou jména jednotlivých uchazečů. Různě tvarované výtisky s kruhovým půdorysem nejsou jen uměním, dají se podle autora využít i pro zpestření běžného života, zejména v noci.

ANDY MILLNS SE DO SVÉHO VLASTNÍHO VÝKONNÉHO MOZKU S CHUTÍ ZAKOUSL.

BUDDHOVÉV PŮDĚ

Trojrozměrný tisk je samozřejmě opravdu užitečná technologie. Kromě protéz se začíná využívat k nespočtu dalších věcí. Jednou díky němu možná obnovíme dvě obří sochy Buddhů z Bamjánu, které nechal Taliban zničit v roce 2001. OSN, UNESCO a Mezinárodní rada pro památky sestavily v roce 2014 tým odborníků, kteří mají za úkol sochy znovu postavit. Ti si zatím 3D vytiskli jejich modely v měřítku 1 : 25 a podle nich plánují, jak dál. Třeba si jednou znovu vytiskneme i 7 divů světa. Vědci používají 3D tisk k rozborům struktury půdy či mechů a k výrobě dokonale přesných složitých součástek. Pro to se hodí. Na blbiny je ale pořád trochu drahá. Když si uvědomíte, že 3D tiskárny pořád ještě spotřebovávají padesátkrát až stokrát víc energie než roboti na vstřikování plastů, tak bychom je asi měli využívat promyšleněji.

AddThis
0 comments

Reportáž

U Pána tygrů

„Bacha na to. Někteří se už od něj nevrátí. Šelmy potřebují maso,“ směje se řidič autobusu na nádraží ve Spassku Dálném, na nejvzdálenější výspě Euroasie. „A na tobě je masa dost,“ dodá. Zeptal jsem se ho, jak se dostanu k zoologu Viktoru Judinovi, který má nedaleko odtud malou zoologickou. Je známý hlavně tím, že ví skoro všechno o tygrech ussurijských, největších kočkovitých šelmách světa. A navíc je i chová.

Zoom

50 knih, které nejspíš máte doma

Do obýváku průměrné české rodiny se vrátila knihovna. V projektu Obejvak.cz, který průměrný český pokoj zkoumá už několik let, nahradila po dvou letech dřevotřískový stolek s laptopem. Tituly, které v knihovně najdete s největší pravděpodobností, jsme vám vyfotili. Máte je taky?

Podobné články: Trendbox

2018 | 10 | Holky & koně

Bestiář pravých oblud

Jak člověk táhl světem, osídloval i místa, která se do té doby vyvíjela jako uzavřený ekosystém. Byly to zejména ostrovy, do té doby izolované, ale třeba také obě Ameriky. A během své pouti na nich vybil tvory, kteří nám dnes můžou připadat fantastičtí.

2017 | 4 | Soumrak missek

Když se Harry Potter zamiluje do Voldemorta

Představte si, že by existovalo místo, kde byste našli odpovědi na zásadní otázky života. Třeba co by bylo, kdyby Jack přežil havárii Titaniku. Nebo jak by vypadaly nové epizody Star Wars, kdyby Kylo Ren žil s generálem Huxem v harmonickém, leč submisivně-dominantním vztahu. Nebyla by to krása? Tak jásejte. Míst s takovými světy existuje spousta. Najdete je na internetu, v oblastech, kde se schází autoři fan fiction.

2016 | 6 | Všechno, co jsme milovali

Snapchat - aplikace, co žere vaše fotky

Nevíte, co je Snapchat? Pak jste starý. Odchyťte nějakého teenagera v dosahu, koukněte mu do mobilu a bude tam. Je to něco mezi sociální sítí a chatovací mobilní aplikací. A stovky milionů teenagerů mu propadly jen proto, že nechá zmizet jejich obrázky...
Google+