Zaříznuto

Nevíš co? Vrzni tam hosta

Česká popmusic neví, kudy kam, a cyklí se sama do sebe. Veřejnoprávní rozhlas v kohortě s celoplošnými jééééé rádii nám nekonečnou masírkou hezkých českých písniček zmutoval vkus natolik, že cokoliv nového, nedejbože alternativního, prostě vypínáme. Jedinou zárukou úspěchu je opakovat dokola stokrát zrecyklované. Nejlíp ve dvojici.
AddThis

Nové hvězdy popmusic se generují v soutěžích, kde se mladí, často i talentovaní muzikanti vnucují vypelichaným normalizačním ikonám, prošedivělým hospodským rockerům a Darince Rolincové, protože jiná ženská autorita v oblasti zpěvu u nás evidentně neexistuje. Když si jich Mistr všimne, pláčou mladí zpěváci štěstím. Svítá jim naděje, že budou moct vystoupit na jeho turné, anebo si s ním dokonce zazpívat duet! 

Jestli chcete slyšet akustickou ilustraci současného stavu české popkultury, pusťte si titulní písničku nového HBO seriálu Až po uši. Složila ji a zpívá Vladivojna La Chia v duetu s Matějem Ruppertem. Proč, je snad jasné. Matěj je z těch Manky Byznysů, takže si jeho obsazením tvůrci posichrovali lidičky, co jezdí na fesťáky. Vladivojna zase přiláká intelektuální hipstery, kteří ji buhvíproč adorují. Výsledkem je poctivý pop zabalený do křehce odvážné progresivnosti. 

Samotný seriál nehodnotíme, protože nemůže být strašlivější než videoklip. Vladivojna se v něm romanticky dělí s Matějem o sluchátka iPodu, zamilovaně na sebe koulí očima a do kytarového tuc tuc kolovrátku juchají infantilní veršíky typu „jsi trochu hérečka, zmatená ovečka, v pohledech zmatek máš, v srdci to neschováš“. Téhle věci někdy v budoucnosti možná věnují samostatný díl dokumentu o historii české popmusic. Mohl by se jmenovat „Duety“. 

Pejsek a Lucinka vařili desku

Pokud nahrajete album a chcete ho prodat i jiným lidem než kamarádům, musíte mu dodat hudební věrohodnost. Nejsnazší je pozvat si jako hosta veřejně akceptovanou hvězdu. Tenhle recept se používá odpradávna. Schválně jestli si vzpomenete na chemlonového rockera Vláďu Křížka a jeho duet s operní zpěvačkou Evou Urbanovou. Nebo případ z nedávné historie, kdy Marie Pojkarová nazpívala duet s Bohušem Matušem (těžko říct, kdo v jejich případě vystupoval v roli hvězdy). 

Kdyby se vám nepozdávalo ani jedno, pořád je tu lucka a vilda čok.

Jiní zpěváci už ani nemají potřebu vymýšlet něco speciálního a berou to zleva doprava. Třeba Lucka Vondráčková, která právě boří žebříčky prodejnosti s dvojalbem Duety. Aby taky ne. Každý si na nich najde to svoje. Milovníci hvězd tu mají Karla, Michala, Lucku a Janka. Fanoušci talentových soutěží si můžou zanotovat s Petrem Bendem, rockeři s formací Street69 a národně založení husité zaplesají nad Danielem Landou. Alternativu tu nezastupuje nikdo menší než Jiří Lábus a Martin Dejdar (hned ve třech skladbách).

Fenomén featuring

Na faktu, že podivné duety zamořují hudební scénu jako dýmějový mor, není vlastně nic divného. Historie popmusic je jimi protkaná, a když jsme přežili Paula McCartneyho se Stevie Wonderem, tak nad duetem Eminema a Eltona Johna maximálně pozvedneme obočí. Smutné ale je, když tendenci legitimizovat tvorbu prostřednictvím veřejně známého hosta podlehnou muzikanti, kteří (snad) nemají zapotřebí podkuřovat vládcům československé popscény. Zvlášť u tuzemského hiphopu dochází k překvapivým „featuringům“ velmi často. Duet Marpa se superstar Karolínou Majerníkovou je ještě jakž takž srozumitelný. Hůř už se chápe, proč měli intelektuálové Pyjonýři z Vysočiny (a.k.a. Pio Squad) zapotřebí vytvořit značně nepovedený duet s Jarkem Nohavicou. Nejhůř to však schytala Hana Hegerová, která v hrůzném dokumentu Česká Rapublika evidentně trpí při nahrávání hymny Kde domov můj, zatímco Hugo s Orionem za sklem studia jásají, jak propojili oldskůl a ňůskůl. 

Feat. Karel a jeho čaj

Povinnost složit poklonu „otcům zakladatelům“ cítil i Vladimir 518, nepsaný to mluvčí progresivní generace, který si do skladby Kilovej bůh přizval legendárního Jirku Korna. Možná vám to nepřipadne vůbec divné, ale zkuste si udělat paralelu s méně bizarním hudebním prostředím. Třeba si představit, že by současný hiphopový producent dejme tomu z Berlína udělal hlavní hvězdu svého alba z Davida Hasselhoffa. Běhá vám při tom mráz po zádech? U nás je to recept na úspěch. Fanoušci i hudební recenzenti se můžou rozplynout nad dokonalým retro stylem videoklipu a genialitou Romana Holého, s jakou vystihl osmdesátkový diskosound (jako by Roman Holý někdy vyprodukoval něco jiného než osmdesátkový diskosound). Těžko říct, proč. Možná se česká hiphopová špička potřebovala přiživit na nostalgii po zlatých časech veksláckých diskopříběhů. Anebo chtěl Vladimir složit poklonu pánovi, jenž je veřejným míněním považován za zakladatele českého hiphopu, protože jednou v Televarieté tancoval breakdance. Nakonec, proč si tím vůbec lámat hlavu? Kilovej bůh zafungoval, stejně jako zafunguje Holka Vladivojny a Matěje. A kdyby se nám náhodou nepozdávalo ani jedno, pořád jsou tu Lucka, Vilda Čok a jejich písnička Páníček je zlej.

Bude hůř

Nejhorší letošní zpráva z oblasti duetů není společná písnička Tony Bennetta a Lady Gaga, ale fakt, že kvůli featuringům začínají chtiví producenti oživovat mrtvé. Může za to Andrea Bocelli, kterému evidentně nestačilo vrkání s Jenifer Lopezovou a musel své album Passione završit virtuálním duetem s Edith Piaf. Děsivost tohoto počinu zatím nedokážeme docenit, ale vsaďte se, že nebude dlouho trvat a začnou se objevovat další a další živí mrtví. Už teď si můžete představit Jana Wericha rapujícího do elektroswingu. Chinaski možná natočí album s Jiřím Schelingerem, Čokovoko zbourají hitparády duetem s Ladislavem Vodičkou a jeho Vodomily a vše završí společné album Dana Landy a Karla Kryla. A my všichni jim za to budeme tleskat, protože duety jsou přece něco nového a má je každý rád.

AddThis
0 comments

Zoom

50 knih, které nejspíš máte doma

Do obýváku průměrné české rodiny se vrátila knihovna. V projektu Obejvak.cz, který průměrný český pokoj zkoumá už několik let, nahradila po dvou letech dřevotřískový stolek s laptopem. Tituly, které v knihovně najdete s největší pravděpodobností, jsme vám vyfotili. Máte je taky?

Ža Čarou

Film versus život

Spousta svateb ve filmech končí roztržkou a útěkem ženicha nebo nevěsty. A ve skutečnosti? Pche, skoro každý pár je nudně oddán a neodradí ho od toho ani pád tchýně do dortu. Našli jsme pro vás i další příklady, kde filmy lžou.

Podobné články: Zaříznuto

2015 | 4 | Zklidni hormon

Silent zombie karaoke

Silent disco je jedna z těch věcí, které vypadají dobře v teorii. Třeba jako oblečky pro psy nebo komunismus. Když se pak takové záležitosti převedou do reálu, stane se z nich něco bizarního až děsivého.
Google+