Pavlač Emila Hakla

AddThis

Síla triku

S magií si lidé zahrávají odjakživa. Babička z matčiny strany provozovala ve stáří takovou tu naivní vesnickou verzi – vykládala karty živým, pokoušela se tahat informace z mrtvých, lákat démony a podobně. Myslím, že se jí nikdy žádný neozval, ale její dva synové tím nasákli dokonale. Pro jednoduchost je nazvu Prvním a Druhým strýcem. Provozovali, stejně jako jejich matka, neškodné, ale ne vždy bezpečné hry. Příklad – První seděl v horním pokoji při otevřeném okně, pil myslivce a poslouchal Armstronga. Druhý mezitím nastrčil uříznutou beraní hlavu (kde k ní přišel, nevím, znám to z vyprávění) na instalatérskou trubku tak, aby ústí trčelo nebohé hlavě z krku. Pak už stačilo vztyčit celek tak, aby hlava spočinula na parapetu, pohlédla na Prvního strýce kalným okem a Druhý ze všech sil zabučel do trubky: Bhuééé! První zvrhl láhev na koberec a sám se svezl k zemi. Infarkt to nebyl, ale daleko k němu neměl ani jeden z nich poté, co se honili kolem domu – První v mládí boxoval, bylo proč utíkat.

To už tedy ani nebyla magie, jen nevinné hrátky s přeludem. Skutečná magie pracuje s nevysvětlitelnými jevy, je vždy malinko k smíchu nebo trochu k pláči a nikdy není nevinná. Příklad – magie čísel. Kam se ztrácejí miliardy ze státních rozpočtů, je pro většinu zúčastněných tajemstvím. Přitom podstata bude podobně prostá jako při triku s beraní lebkou. Cílová skupina nesmí vědět, která bije, a slyší jenom: Bééé!

AddThis
1 comments

Rozjezd

Rozjezd

O tom, že v brněnské čistírně se našly seprané spisy Aloise Jiráska, hrad Kost omylem změnil majitele a že hispterický záchvat není žádná legrace, vyčtete z našeho Rozjezdu.

Téma

Magie funguje!

Když chtějí psychologové a antropologové studovat magické síly, většinou obracejí pozornost k léčitelům či kmenovým kulturám. Stejně by ale mohli vyšetřovat svého vlastního souseda či vědecké kolegy. Dokonce i ti nejskeptičtější ze skeptiků podvědomě věří v kouzla. I když se snažíme řídit logikou, iracionalitu máme vrytou hluboko v mozku. Navíc je možné, že víra ve štěstí a nadpřirozené síly, v symboly, duši a osud nám pomohla stát se tak evolučně úspěšnými. Věřit na magii je pro nás, zdá se, v něčem dobré.

Podobné články: Pavlač

2016 | 10 | Instantní strach

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 9 | Teenageři 2.0

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 7 | Dovolená na kanapi

Pro většinu lidí je domov

Emil Hakl se má. Na dovolené je totiž pořád...
Google+