Techno

100 let stará baterka ve vašem mobilu

Vývoj telefonů jde tak rychle kupředu, že přístroje, které jsme před pár lety považovali za supermašiny z budoucnosti, nám dnes připadají jako krabičky na mýdlo. Podle všeho nás ale opravdová revoluce teprve čeká. Než k ní dojde, musí se vývojáři poprat s jedinou součástkou, která se na rozdíl od zbytku telefonu nezměnila skoro vůbec – s baterií.
AddThis

ZAJÍMAVOSTI

Na myšlenku baterie přišel Alessandro Volta při pohledu na škubající se žabí stehýnka. 

BALÍK

Za elektřinu spotřebovanou nabíjením telefonu zaplatíte ročně asi 8 korun.

MOČ?

Při vývoji nových akumulátorů experimentují vědci s nejrůznějšími materiály. Vyvíjí se například prototypy baterií z cukru, dřeva potaženého cínem a sám Bill Gates zafinancoval vývoj akumulátoru, který jako elektrolyt používá moč. 

Baterka, která ve velké míře definuje podobu, funkce a způsob používání telefonu, je na rozdíl od ostatních součástek přímo prastará. První vymyslel Alessandro Volta už v roce 1800 a akumulátor – tedy baterii dobíjecí – o asi 60 let později Francouz Gaston Planté. První pokusy s dnes nejužívanějšími Li-Ion bateriemi začaly už v roce 1912 a dodnes fungují na stále stejném principu – toku elektronů mezi elektrodami ponořenými do chemického roztoku (elektrolytu). Dokud nepřijdeme na jiný způsob uchovávání elektrické energie, bude výkon baterie stále závislý na její velikosti (čím větší množství elektrolytu akumulátor obsahuje, tím víc energie se do něj vměstná). Při dnešní oblibě energeticky náročných aplikací, jako je GPS, přehrávání hudby a videa, je přitom výkon baterie zásadní.

nanotechnologie a grafen

V LG přišli s telefonem s pružným zahnutým displejem, který snad bude prvním krokem k dlouho diskutovaným skládacím telefonům. Dalším trendem v celé spotřební elektronice jsou „wearable“ technologie – tedy přístroje, které člověk nosí připevněné na tělo. Diskutuje se o nich už dlouho. Velkým tématem byly před nástupem smartphonů, které je na nějakou dobu upozadily, ale dnes se opět dostávají do popředí zájmu designérů. Ti se dokážou vyřádit hlavně na problému velikosti displeje. Abychom nenosili hodinky přes půl paže, experimentuje se například s miniaturním projektorem, který obraz promítá na předloktí. Otázkou zůstává, jestli si mužně osrstění pánové budou kvůli tomu muset na paži vyholovat projekční pláténko. Podobný comeback také zažívá 3D technologie, se kterou vývojáři koketují už pár let. S napětím se čeká, s čím se vytasí Google a jejich Project Tango, a se slibně se tvářícím konceptem přišel kupodivu Amazon. Jeho Fire Phone renderuje prostorový obraz podle údajů čtyř kamer, které neustále sledují vzdálenost a pozici uživatelova obličeje. 

Tím se dostáváme zpátky k bateriím, které budou muset čím dál tím náročnější mašinky napájet. Současným dochází dech, ale zdá se, že s rozvojem nanotechnologií a nových supermateriálů se blýská na lepší časy. Slibné výsledky přináší experimenty s oxidem titaničitým upraveným do podoby nanovláken a do hry určitě promluví univerzální supermateriál grafen. Vývojáři slibují, že na trh brzy vtrhnou modely s kapacitou mnohonásobně přesahující dnešní akumulátory a s dobou nabíjení v řádu sekund. I podle nejoptimističtějších odhadů ale ono „brzy“ nastane nejdříve za několik let.

10 věcí, které vám vyřeší baterky budoucnosti

1. Když zapomenete dát v noci mobil do nabíječky, ten zbylý výškrabek šťávy vám vydrží celý další den.

2. Navigace přes mobil vás vytáhne z centra Berlína až na dálnici a ještě pak celou cestu provoláte s kámoši, jak to bylo v Berlíně super.

3. Vyznání lásky přes videohovor zvládnete celé, i když jste extrémně stydliví.

4. I s jednou čtvrtinou baterky dostavíte v Minecraftu celý hrad, aniž byste museli pobíhat po bytě a shánět nabíječku. 

5. Nebudete se bát, že pojedete nočním busem načerno, protože vám SMS jízdenka vybije poslední procentíčko baterky.

6. Když půjdete v noci lesem, nemusíte svítit displejem a klidně si na cestu zapnete tu malou baterčičku.

7. Na party budete pouštět hudbu celou noc. A třeba i další noc, když vám vydrží játra. 

8. I když odjedete na 14 dní na chatu bez elektriky, na Facebooku budete moct být furt. 

9. Místo krátkých videí natočíte na mobil celovečerák na jeden zátah. 

10.  V letadle z Prahy do Karibiku si přečtete e-knížek, kolik budete chtít.

AddThis

Téma

Věříme, že nevěříme 

Zeptali jsme se několika zainteresovaných, co říkají na to, že věda popírá magii, astrologii, numerologii a další podobné nauky.

Čumenda

Až vám zaskočí kaviár

Možná byste si jeli zalyžovat do Svatého Mořice, ale odrazují vás norci. A lišky a hranostajové a další chlupaté doplňky snobů snídajících krevety v předražených hotelích nejzbohatličtějšího zimního střediska na světě. I tady ale najdete oázu klidu daleko od večírků horních deseti tisíc.

Podobné články: Techno

2015 | 4 | Zklidni hormon

Jak ochránit mláďata v džungli aneb Děti na internetu

Na každé dítě v České republice připadá 2,5 profilu na Facebooku. Jeden je pro rodiče, druhý pro kamarády. A ta půlka, to jsou profily s falešnou identitou. Tenhle jednoduchý trik stačí k tomu, aby děti před zraky svých rodičů skryly své aktivity na síti. Přitom jim ale na internetu hrozí reálná, nikoliv virtuální nebezpečí.
Google+