Téma

Čemu všemu lidé věří

Seznam esoterických, magických a čarovných nauk, principů a postupů je skoro nekonečný. Vybrali jsme jen ty nejpodivnější, bo horoskopy znáte.

AddThis

Andělologie

Tahle disciplína si za objekt zkoumání vzala biblické boží posly. Za význačného andělologa platí slovenský okultista RNDr. Emil Páleš, CSc.

Astrál

Mimozemské duchovní pole, které prý soustřeďuje a odráží vše, co se děje ve světě hmoty. Vědomě je astrál lidskými smysly neuchopitelný. Nadané osoby ale dokážou jeho prostřednictvím vyslat své astrální tělo do minulosti a budoucnosti.

Aura Soma

Terapie s mystickým jménem, kterou v roce 1983 objevila britská farmaceutka Vicky Wallová. Jde o metodu, která je syntézou působení drahých kamenů, minerálů, energií rostlin a barevné terapie. Základem tohoto systému je sada dvoubarevných lahviček Equilibrium (česky rovnováha), které jsou tvořeny olejem a vodou v poměru 1 : 1. Emulze, která vznikne protřepáním obou částí, se nanáší přímo na tělo.

Bachova květová terapie

Výtažky z 38 různých květů a rostlin, tak jak je ve třicátých letech sestavil londýnský lékař Edward Bach, léčí, uvolňují zablokovanou energii a posilují psychiku. Dokážou si poradit i s takovými kalibry, jako je osamělost, strach, přílišné obavy či nejistota.

Biblický kód

Hledání skrytých významů a zpráv v Bibli je zábava stará jako Bible sama. Na vědeckou platformu ji postavili izraelští matematici v čele s Doronem Witz­tumem. Ti do počítače naládovali text knihy Genesis a tak dlouho vyhledávali kombinace písmen a čísel, až (prý) odhalili zakódované zprávy o světových válkách a atentátu na JFK. Bohužel ale stejné kódy a zprávy dokázali najít Doronovi kritici i v Melvillově Bílé velrybě a textech, co zpíval Vanilla Ice.

Clusterová medicína

Původně šlo o středověkou alchymistickou disciplínu, která uzdravovala pomocí léčivé síly „arkána“. Moderní odnož vynalezl německý léčitel K. J. Heinze. Diagnostikuje i léčí pomocí destilátů z pacientovy krve, moči nebo stolice.

Čištění čaker

Vychází z indického systému energetických center na lidském těle – čaker. Je jich sedm a každá zodpovídá za jiné oblasti lidského života a zdraví. K jejich čištění se používají drahé kameny. Přikládají se buď na dané čakry, nebo se po určitou dobu nosí zavěšené na krku.

Diamantová voda

Stejně jako v případě pí vody, potencované, magnetické a homeopatické vody, má diamantová voda tu výhodu, že obsahuje informaci a prospívá organismu. Vyrábí se speciálním přístrojem, ale jakmile máte k dispozici jednu lahvičku, můžete si její pomocí navibrovat diamantové vody neomezené množství.

Energetické léčitelství

Základ všech esoterických léčitelských disciplín od akupunktury po vrtění virgulemi. Je založeno na předpokladu, že lidským tělem proudí vesmírná energie. Jakmile se její proud ucpe nebo se poruší jeho rovnováha, musí se zajít za léčitelem, který ho odblokuje. Aby nebylo léčitelství taková nuda, používají energologové různé pomůcky od pyramidek přes jehličky, horké kameny až po virgule. Někteří umí poladit energii i po telefonu.

Geomancie

Země je podle geomantů živý organismus protkaný energetickými siločarami, díky kterým se na něj můžeme v určitých místech napojit. Z geomancie se vyvinula zajímavá výtvarně-esoterická disciplína litupunktura, která pomocí kamenných menhirů léčí celá města. Slovinský sochař Marek Pogačnik takto zkoušel kurýrovat Prahu na žižkovském kopci Parukářka.

Geopatogenní zóny

Pásy vedoucí negativní a člověku škodlivé energie, které mohou způsobovat poruchy spánku, únavu, bolesti hlavy, impotenci, srdeční onemocnění, rakovinu a další nepříjemnosti. Bránit se proti nim můžete pomocí proutkaře, který je najde, doporučí vám přesunout postel a prodá vám za pár tisíc rušičku.

Ho’oponopono

Havajští šamané tvrdí, že vnější svět je pouze vnitřním. Léčí tedy ostatní lidi prostřednictvím změny a léčení sebe sama. Doktor Ihaleakala Hew Len údajně na dálku způsobil uzavření psychiatrické léčebny, protože uzdravil všechny její pacienty. Použil na sebe konstantní opakování mantry „Miluji tě, omlouvám se, odpusť mi, prosím, děkuji ti“, aby se zbavil vlastních negativních myšlenek.

Indigové děti

Nový vývojový stupeň člověka. Indigové děti jsou moudré, odmítavé k autoritám, jsou obdařeny paranormálními schopnostmi, empatií, telepatií a jsou propojeny s myšlenkami ostatních lidí. To tedy tvrdí Lee Carroll, který se o jejich příchodu dozvěděl od bytostí z planety Kryon. Podle dětských psychologů stojí za záhadou indigových dětí posun k liberální výchově a důraz na individualitu dítěte. K tomu se připojuje víra naivních rodičů, kteří chtějí mít doma zázrak.

Kolono­hydroterapie

Má zbavovat tělo škodlivin, které se údajně hromadí v tlustém střevě (jinými slovy jde o klystýr). Pacientovi se vyplachují střeva deseti litry střídavě chladné a teplé vody s příměsí bylinných výtažků, mýdla nebo kávy a po vypuštění se napumpují čistým kyslíkem. Terapeutický efekt nebyl nikdy prokázán, na rozdíl od poškození rovnováhy elektrolytů, akutní dehydratace a vnitřního krvácení.

Koro 

Člověk postižený kletbou koro (čínsky šuk jang) má utkvělou představu, že se mu zmenšuje penis, popřípadě scvrkávají bradavky. Jako tradiční lék se na strach ze ztráty mužství předepisuje vzývání liščího boha, pojídání rozdrcených jeleních parohů a lektvary připravené z tygřího penisu.

Krystaloterapie

Oblíbená metoda, která coby lék používá drahé kameny. Línější je přikládaj na čakry, pilnější je rozemílají na prášek a míchají do homeopatických medicín, ti nejvynalézavější z nich snímají vibrace biorezonančními přístroji a předávají je pacientům na dálku.

Minulé životy

Víra založená na premise nesmrtelné lidské duše, která střídá různé smrtelné tělesné schránky. Pomocí zvláštních metod, jako je holotropní dýchání, hypnóza nebo meditace, se člověk může naučit do svých minulých životů vracet a brát si z nich ponaučení.

Orgonová terapie

Jednu z nejdivnějších energetických teorií vymyslel ve 30. letech  psycholog Wilhelm Reich. Pojmenoval ji „orgonová“ (protože za jeden z jejích zdrojů považoval orgasmus) a tvrdil, že energie kolem nás koluje v jednotkách, kterým říkal biony. Sestrojil přístroje, kterými biony lapal. Jelikož vše propojoval s učením o orgasmech a navíc sliboval vyléčení všech myslitelných chorob, dostal se nakonec do vězení, kde zemřel. Jeho následovníci v léčbě orgonity pokračují. Pod tajemným názvem orgonit se skrývá odlitek z pryskyřice či včelího vosku, který obsahuje kovové třísky. Toto „těžítko“ čistí prostor kolem vás, zmírňuje působení geopatogenních zón, dodává energii místům, lidem, zvířatům i rostlinám a snižuje množství elektrosmogu.

Pyramidologie

Víra, že pyramidy díky svému tvaru, rozměrům a orientaci fungují jako akumulátory zázračných energií. V pyramidách se prý samy léčí nemoci, zastavují rozkladné procesy a samovolně  ostří meče. Podle této teorie sestrojil v roce 1959 radioinženýr Karel Drbal miniaturní pyramidku a nechal si ji patentovat jako „Faraonův přístroj na ostření žiletek“. Žiletky se ale nenabrousily.

Rekonektivní léčení

Znovuspojení s vesmírem a tím uzdravení člověka na všech úrovních je cílem této bezdotykové terapie, jejímž autorem je americký chiropraktik Eric Pearl. Laicky řečeno jde prý o to, aby se energetické toky ve vašem těle napojily na energetické toky ve vesmíru.

Reiki

Univerzální vesmírná léčivá síla, kterou lze probudit v každém člověku. Léčí dotekem a energií léčitelových rukou. Považuje se za prastarou metodu, ve skutečnosti vznikla až ve 20. století. Objevil ji japonský teolog Mikao Usui v roce 1922, když po několikadenním půstu začal halucinovat. Sám Mikao reiki za svůj život naučil více než 2000 lidí a dnes „rejkuje“ prakticky každý, kdo přičuchl k duchovnu.  Jelikož se jmenuje japonsky, věří se jí snáze než „regulační terapii“ nebo „léčebnému dotyku“, což je v podstatě totéž.

Silvova metoda

Vynález mexického elektroinženýra José Silvy spočívá v naladění organismu na „hladinu alfa“, ve které lze využívat skrytých center mozku, neobvyklých tělesných schopností, léčit sebe sama, cestovat časem i prostorem a komunikovat s Bohem. V podstatě jde o meditaci a autosugesci s hezkým názvem.

Tarot

Původně obyčejné hrací karty, které se v 18. století začaly používat k věštění (kvůli neobvyklým obrázkům a rozdělení do dvou souborů – malé a velké arkány, vypadají víc magicky než obyčejné mariášky). Jejich zastánci tvrdí, že jde o tajemnou disciplínu, čemuž poněkud odporuje fakt, že existuje bezpočet knih s návodem, jak taroty vykládat. Ve skutečnosti je to jen další forma věštění, nijak se nelišící od křišťálové koule, horoskopu nebo čtení z ruky.

Teorie duté Země

Praví, že Země je dutá, na pólech má otvory a uvnitř žije vyspělá civilizace Agharťanů, která občas vylétá na povrch v létajících talířích. S Agharťany se údajně snažila zkontaktovat speciální nacistická komanda za druhé světové války a po jejím skončení pro změnu výsadek amerického námořnictva. Ani jedni neuspěli, takže mocní vládcové světa aspoň zakázali nad póly létat letadly, aby nikdo nekoukal Agharťanům do obýváku.

Urinoterapie

Léčebná metoda, během které člověk pije svou vlastní moč. Za nejúčinnější se považuje střední část ranního proudu, který má pomáhat s léčbou všech myslitelných nemocí od revmatismu po AIDS. Víra v léčivé účinky moči má dlouhou tradici, obzvlášť v Číně, Indii (kde se pije i moč kraví) a na Sibiři. Tam je tradičně nejpopulárnější moč vyloučená šamanem po požití halucinogenních hub.

AddThis
2 comments
PavelJurena
PavelJurena

Skeptické myšlení by mělo být lidem vštěpováno už od MŠ.

Téma

Sedm tajemných důvodů, proč lidé věří nesmyslům

Není úplně jasné, proč člověk 21. století považuje za nutné radit se o jméně svého potomka s numerologem. Anebo věřit, že v Roswellu mají ve formalínu naloženého mimozemšťana. Tahle vysvětlení to možná pomůžou objasnit.

Téma

Z čeho se zrodily vědy aneb Kouzla dědy Newtona

Když si spletete astronoma s astrologem, pošle vás pravděpodobně do černé díry. Když před matematikem zmíníte numerologii, hodí po vás kalkulačku. Historicky ale mají vědecké disciplíny se svými mystickými příbuznými hodně společného. Například Isaaca Newtona.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+