Téma

Magie funguje!

Když chtějí psychologové a antropologové studovat magické síly, většinou obracejí pozornost k léčitelům či kmenovým kulturám. Stejně by ale mohli vyšetřovat svého vlastního souseda či vědecké kolegy. Dokonce i ti nejskeptičtější ze skeptiků podvědomě věří v kouzla. I když se snažíme řídit logikou, iracionalitu máme vrytou hluboko v mozku. Navíc je možné, že víra ve štěstí a nadpřirozené síly, v symboly, duši a osud nám pomohla stát se tak evolučně úspěšnými. Věřit na magii je pro nás, zdá se, v něčem dobré.
AddThis

Co je magie

Široký pojem, který se ale dá poměrně dobře vystihnout v definici: „Víra, že lze myšlenkou ovlivnit reálný svět.“ Psychologové něco takového považují za normální u dětí. U dospělých je ale víra v sílu přání a myšlenky naprosto stejná, jen ji zasouváme do podvědomí, a protože se za ni tak trochu stydíme, snažíme se ji krkolomnými konstrukcemi omluvit. Když psycholožka Pavla Koucká prováděla průzkum magického myšlení, 38 ze 104 respondentů uvedlo, že věří v telepatii. Většinou spřádali krkolomná vysvětlení plná rádobyvědeckých termínů jako: „Princip kvantové provázanosti mozkových stavů, které tvoří kvantovou koherenci.“ Ať se ale magii snažíme maskovat za vědu jak chceme, magie je magie. Byla tu s námi odjakživa a nezdá se, že by chtěla někam zmizet.

V našem světě vládne věda, technika a racio­nální uvažování. Představy nadpřirozených bytostí, schopností a jevů automaticky házíme do jednoho pytle s nálepkou „dětinské pitomosti“. Jenže pak někdo mezi řečí prohodí, že kamarádovi spadla na hlavu cihla, a najednou začnou všichni ťukat do stolu a pohádají se, jestli neštěstí zahání jedno, nebo tři zaklepání a jestli se musí bušit do dřeva, nebo jsou lepší zuby. Hned vedle běhají černé kočky přes cestu, o kus dál se krčí mimosmyslové vnímání, talismany, telepatie, telekineze, jasnovidectví, věštění, numerologie, horoskopy, a když nás z toho všeho rozbolí hlava, tak vylovíme z šuplíku homeopatikum a zapijeme ho pí vodou. Ať se nám to líbí nebo ne, provozujeme ve světě vědy magii.  Magické myšlení udržuje lidi nad vodou v nebezpečných situacích, pomáhá zahánět každodenní strachy a chrání nás před psychickými potížemi.

Pardon, asi jsem vás uřkl!

Novinář Benedict J. Carey, specializující se na vědu a mozek, napsal v roce 2007 pro New York Times článek o magickém myšlení. Popisuje v něm, jak se i lidé, kteří se považují za skeptiky, upínají k nesmyslným rituálům. „Zdá se, že mozek má určité sítě, které jsou specializované na jednoduché, magické vysvětlení některých okolností,“ říká Pascal Boyer, profesor psychologie a antropologie z Washingtonské univerzity. Experiment, který publikovali psychologové z univerzit na Harvardu a Princetonu, pak ukazuje, jak je snadné probudit magické myšlení u vzdělaných mladých lidí. Výzkumníci nechali studenty sledovat, kterak člověk se zavázanýma očima hraje počítačovou hru, a měli mu ze všech sil přát úspěch. Falešný hráč ale přes pásku viděl, a protože hru dobře znal, posbíral nejvyšší možný počet bodů. Studenti se poté v dotazníku vyjádřili, že s největší pravděpodobností měli na hráčově úspěchu podíl. V dalším experimentu výzkumníci ukázali, že mladí muži a ženy, kteří obdrželi instrukce, jak pracovat s vúdú panenkou, se podezřívali z toho, že mohli omylem uhranout kolegu, kterého „zničehonic“ rozbolela hlava. 

Čakra třetího oka (místo přesně mezi oběma očima) přijímá mnohem subtilnější typ energie, než je světlo.

Zivotni-energie.cz

Zrovna jsem na tebe myslel

„Otázkou je, proč si lidé vytvářejí takovou iluzi o svých schopnostech,“ říká vedoucí projektu Emily Proninová z  Princetonu. „Nejspíš jsme neustále vystaveni vlastním myšlenkám, a proto máme tendenci přeceňovat jejich spojitost s okolním světem.“ Náš mozek navíc produkuje okamžité soudy o příčinách a následcích a dochází k závěrům dřív, než může aplikovat jakoukoliv logiku. V roce 2006 na konferenci Společnosti pro neurovědy představil Ben Parris z britské University of Exeter sérii snímků z magnetické rezonance zachycující mozky lidí sledujících kouzelnické triky. Doktor Parris a jeho kolegové zachytili řadu impulzů v levé hemisféře, která se obvykle zapojuje, když lidé formují hypotézy v nejistých situacích. Tyto impulzy se objevují tak rychle, že často spojují dvě události, jejichž spojitost nelze jinak dokázat. „Zrovna jsem myslel na svou holku ze střední školy, když mi zničehonic po letech zavolala.“ Nebo: „Den poté, co jsem se začal modlit za její uzdravení, se probrala z kómatu.“ 

Dexempo velorex multo šupoplex krumplex perplex!

Orgonit – 2D Hologram s aurou

Na toto místo jsme horizontální projekcí vpečetili pravý orgonit. Noste ho u sebe. Ochrání vás před nepříjemnou skutečností.

Pověra jako protijed

„Pocit, že vaše myšlenky mohou nějakým způsobem ovlivnit dění, je potřebný. Jde o protipól pocitu bezmoci, který je často spojen s depresí,“ říká Daniel M. Wegner, profesor psychologie na Harvardu. Magické myšlení je nejvíc vidět v situacích, kdy se lidé cítí bezmocní, ať už bojují se zdravotními problémy nebo čelí bombardování. Giora Keinanová, profesorka z univerzity v Tel Avivu, rozeslala v roce 1991 dotazníky 174 Izraelcům, kteří byli přímo ohroženi iráckými útoky na Izrael během války v Perském zálivu. Ti, kteří vykazovali nejvyšší míru stresu, byli zároveň těmi, kteří se nejvíce ztotožňovali s magickým myšlením typu: „Mám pocit, že pravděpodobnost zásahu je větší, pokud je v krytu přítomna osoba, jejíž dům byl již zasažen“ nebo „Abych se ujistil, že přežiji, do krytu vždycky vstupuji pravou nohou“. Paní doktorka Keinanová došla mimo jiné  k závěru, že „lidé, kteří věří v nadpřirozené síly nebo praktikují magické rituály, jsou si často vědomi toho, že jejich myšlenky, činy nebo obojí jsou naprosto nerozumné a iracionální. Přesto nejsou schopni od takového jednání či myšlení upustit.“ Stejný princip funguje i v případě chronicky nemocných, kteří jsou ochotni vyzkoušet lecjakou na první pohled bláznivou terapii.

Bacha na přehánění

Z výše citovaných studií ovšem vyplývá, že ve vyšších dávkách může magické myšlení zvýšit pravděpodobnost mentální choroby. Lidé s obsedantně kompulzivními poruchami jsou často paralyzováni rituály, jako je časté mytí rukou nebo speciální modlitby, aby se vyhnuli kontaminaci nebo katastrofám. Takže dokonce i v případě magie platí: všeho s mírou.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

O tom, že v brněnské čistírně se našly seprané spisy Aloise Jiráska, hrad Kost omylem změnil majitele a že hispterický záchvat není žádná legrace, vyčtete z našeho Rozjezdu.

Téma

Ruku do ohně za rozum nedáme

Jestli si myslíte, že víru v magii nejde zkoumat vědecky, tak jste na omylu. Psycholožka a terapeutka Pavla Koucká se magickému myšlení věnuje ve svých pracích.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+