Téma

Ruku do ohně za rozum nedáme

Jestli si myslíte, že víru v magii nejde zkoumat vědecky, tak jste na omylu. Psycholožka a terapeutka Pavla Koucká se magickému myšlení věnuje ve svých pracích.
AddThis

Pavla Koucká

Vystudovala biologii na Přírodovědecké fakultě a psychologii na Filozofické fakultě UK. Pracovala v médiích, na lince důvěry a dnes má soukromou praxi.

Nosí si v sobě víru v nadpřirozeno každý člověk?
Výzkumy ukazují, že ano. Hezky to ilustroval pokus britského psychologa Eugena Subbotského. Prováděl ho na dvou skupinách, v jedné byli nevzdělaní mexičtí venkované, v druhé britští studenti. Oběma skupinám ukázal dřevěnou krabici a demonstroval, že ničí předměty, které do ní vloží. Akt zmizení byl testovaným vysvětlen buď jako kouzlo, v tom případě pronesla Subbotského kolegyně magickou formuli, anebo jako zvláštní fyzikální jev. To pak doprovázely „zmizení“ světelné a zvukové efekty probíhající „reakce“. Ve skutečnosti bylo zmizení iluzionistickým trikem: krabice měla dvojité dno, ale to testovaní nevěděli. Subbotsky pak zjišťoval, jakému zdůvodnění která skupina věří. Jak předpokládal, venkované bez námitek přijali vysvětlení, že jde o dílo magie, zatímco studenti magii odmítli a klonili se k „vědeckému“ vysvětlení. Zajímavá situace ale nastala, když Subbotsky vyzval studenty, kteří striktně odmítli možnost „magického zničení“, aby do krabice vložili vlastní ruku. Jak se ukázalo, v tom případě se jejich víra v magii najednou vyrovnala se skupinou Mexičanů. Čili – k magickému myšlení máme výhrady, ale ruku do ohně za ně nedáme.

Abraka dabra ČÁRY MÁRY POD KOČÁRY ČU RY MURY FUK

Mění se víra v magii s věkem?
U dětí je přirozená. Zajímavé je, že děti dokáži spojovat jak magické, tak kritické myšlení. Ukázal to opět Subbotsky. Dětem ve věku 4 až 6 let dal dřevěnou skříňku a vyprávěl jim pohádku o holčičce, která pomocí té skříňky dokázala měnit obrázky na reálné předměty. Když se jich zeptal, jestli je to možné, takřka všechny děti to popřely. Když ale odešel z místnosti, 90 % dětí zkusilo obrázek do skříňky vložit, a pak působily zklamaně, že kouzlo nezafungovalo.

Informace o své karmické zátěži získáte rozborem karmy.

astrohled.cz

Jsou magické myšlení a víra v nadpřirozeno užitečné? 
Je to nástroj, který lze využívat i zneužívat. Pokud nedopatřením rozbijete svou oblíbenou skleničku a řeknete si, že střepy znamenají štěstí, snáz ztrátu překonáte. Pokud však rozbijete zrcadlo a skutečně uvěříte, že budete mít sedm let neštěstí, může vám to taky skutečně uškodit. Nelíbí se mi, když někdo prostřednictvím magického myšlení tahá z lidí peníze. 

Tím se dostáváme k tomu, jestli může být magie nebezpečná…
Ano, když v ni lidé věří, je možné s nimi přes ni manipulovat, vzbuzovat v nich strach a zneužívat ho. Chci ale věřit, že většina praktikantů ji provozuje ve snaze lidem pomáhat. Když za mnou přijde klient a svěří se mi, že roky chodí k homeopatovi a že mu vždy pomohl, rozhodně mu na to neřeknu, že homeopatie je hloupost.

Aromaterapeutické plateau

Tento růžek je napuštěn speciálním olejem s vůní čínského papíru a antracitovou tiskařskou esencí pro snazší přístup důležitých informací do vašeho těla. Přičichněte a otevřete se pro vnímání více smysly!

Souvisí magie s vírou v Boha nebo bohy?
Víte, věda a magie k sobě mají poměrně blízko. Existují dokonce názory, že magie má blíž k vědě než k náboženství. Stejně jako věda zkoumá příčinu a následek, v obojím se přesně dodržují technologické postupy. Vědci ale vyvracejí hypotézy, pokusy provádějí v kontrolovaném prostředí a snaží se o to, aby jejich závěry byly opakovatelné. Magie na to rezignuje, její rituály jsou často složité a obtížně kontrolovatelné. Pokud nevyjdou, lze to snadno svést na nedodržení nějaké drobnosti v postupu a nepřiznat, že postup prostě nefunguje.

 

AddThis
1 comments
zuzanakocova
zuzanakocova

Naopak, zajímavá situace by nastala, kdyby studenti souhlasili s dobrovolným zmrzačením vlastní ruky, nebo ne? Pak by se jednalo o skupinu masochistů. Jestli mi poškodí ruku magie nebo motorová pila budu řešit pouze v případě, pokud bych musela vybrat jednu z možností ( pak volím magii :D ).
Je víra v magii ku užitečná a nebezpečná? Ne a ano. Příklad skleničky je nesmysl ( tam se má člověk zamyslet nad příčinou a poučit se, že např. tu poličku je nutné přidělat pořádně, nebo že po litru vodky si má vzít kelímek ), Chápu, že za skutečně tragických situací - když matce zemře dítě, je víra jakousi záchranou sítí, jak se nebláznit a najít sílu žít dál.... neznám fakta, netuším jaký je poměr (v takto vážných případech) mezi těmi, kterým víra pomohla a kterým přitížila ( dospějí k názoru že jsou bohem zavržení a skočí z mostu... ) 

V ostatních případech, tedy u "malicherných" problémů vidím jenom paseku, kterou to s lidmi dělá... alibismus pro vlastní lenost se sebou nic nedělat, pohodlnost, odmítání vlastní zodpovědnosti atd....
Připadá mi to tak nesmyslné, že mám pochyby zda jsem si to přečetla správně...


Téma

Magie funguje!

Když chtějí psychologové a antropologové studovat magické síly, většinou obracejí pozornost k léčitelům či kmenovým kulturám. Stejně by ale mohli vyšetřovat svého vlastního souseda či vědecké kolegy. Dokonce i ti nejskeptičtější ze skeptiků podvědomě věří v kouzla. I když se snažíme řídit logikou, iracionalitu máme vrytou hluboko v mozku. Navíc je možné, že víra ve štěstí a nadpřirozené síly, v symboly, duši a osud nám pomohla stát se tak evolučně úspěšnými. Věřit na magii je pro nás, zdá se, v něčem dobré.

Téma

U magického prazdroje

Když se začtete do povídek Gustava Meyrinka, nabudete dojmu, že Praha je magická velmoc. Vypátrat, kde se magie skrývá, ale není tak jednoduché, i když se člověk vypraví přímo do čarodějnického obchodu. V Praze takových míst najdete dost, největší se před nedávnem zmaterializoval ve vnitrobloku kousek od náměstí Míru.

Podobné články: Téma

2018 | 7 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 7 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 7 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+