Téma

Sedm tajemných důvodů, proč lidé věří nesmyslům

Není úplně jasné, proč člověk 21. století považuje za nutné radit se o jméně svého potomka s numerologem. Anebo věřit, že v Roswellu mají ve formalínu naloženého mimozemšťana. Tahle vysvětlení to možná pomůžou objasnit.

AddThis

1. Protože věda je složitá

I ta nejjednodušší fyzikální teorie je pro běžného smrtelníka nezáživná. Vezměte si gravitační zákon. Nikdo nepochybuje o tom, že se tělesa přitahují, ale babrat se v rovnicích typu:  F = G . (m1 . m2) / r2? A to prosím tuhle rovnici vymyslel Newton už v roce 1687. Dnešní věda je úplné psycho, ve kterém se nevyznají ani sami vědci, takže základy světonázoru radši hledáme u lidí, kteří na složité otázky poskytují jednoduché odpovědi.

2. Protože je to super

Vezměte si pyramidy. Jsou to hory osekaných šutráků, kterými si faraoni realizovali velikášský komplex. Jenže když na ně namontujete teorii, že je postavili mimozemšťani a uvnitř se záhadnou energií samy od sebe brousí meče, jsou z nich najednou superzajímavé objekty. O čem byste si radši povídali v hospodě? O hrobce egoistického panovníka, anebo o tajuplných pozůstatcích mimozemské civilizace?

3. Protože to zní pravdě­podobně

Občas se i Occamova břitva utne. Vezměte si kruhy, znaky a diagramy, které party vtipálků po nocích vyšlapávají v obilných lánech. Když se podíváte na nejsložitější výtvory, nechce se věřit, že by něco tak přesného a pracného mohlo vytvořit pár chlapíků s prknem a GPSkou. Vysvětlení, že to jsou vzkazy mimozemských bytostí, vám může připadat pravděpodobnější.

4. Protože můžete vypadat chytře

Stát se expertem v biologii, fyzice nebo medicíně vyžaduje celoživotní práci. Expertem ve výkladu karet se můžete stát za odpoledne a certifikát odborníka na feng‑šuej dostanete po dvoudenním školení. A věřte, že lajků na Facebooku nasbíráte mnohem víc s tarotem než s objevem nové subatomární částice.

5. Protože tomu věří někdo cool

I celebrity jsou jen lidé. Bohužel jim jejich oddaní fanoušci mají tendenci nekriticky věřit. Taková Jenny McCarthyová se stala vlivným hlasem v oblasti očkování jen proto, že jí to slušelo v Playboyi a jeden čas chodila s Jimem Carreym. 

6. Protože je to možná pravda

Vědecké teorie se mění a pravý vědec vám nikdy nebude tvrdit, že ty jeho jsou navždy platné. Některé začínaly jako vysmívaný blud. Když třeba kněz a učenec Georges Lemaître navrhl teorii velkého třesku, byla zamítnuta jako pseudovědecká a příliš nábožensky založená. No a vida.

7. Protože to vynáší

Nejpádnější důvod, proč mezi námi pořád koluje tolik zdánlivě neuvěřitelných teorií. Stačí se jít podívat na jakýkoliv ezoterický veletrh a uvidíte, kolik peněz se v mytickém světě točí. Na psaní horoskopů, výkladech karet a prodeji elixírů lidé vydělávali odjakživa, a dokud jim budou jiní lidé platit, vydělávat na nich budou. Vlastně by bylo divné, kdyby to bylo jinak.

AddThis
2 comments
hrskp
hrskp

mezi námi, některé jako vysmívaný blud skončily, a že vydržely docela dlouho. A tomu Lemaitrovi se nedivte: Na začátku nebylo nic, a to vybuchlo. Jsem zvědavý, jak se budeme smát, až přijdeme na to, jak to doopravdy bylo :-) :-) :-)

Tom Majda
Tom Majda

@hrskp Tento kněz si přečetl Einsteinovy práce, ve kterých se tvrdilo, že vesmír expanduje. Obrátil tedy tok času a vyšla mu extrémně hustá, extrémně teplá směska prvotních částic.


"Big bang" je docela nepřesný, ale populární název pro tuto teorii.

Téma

U magického prazdroje

Když se začtete do povídek Gustava Meyrinka, nabudete dojmu, že Praha je magická velmoc. Vypátrat, kde se magie skrývá, ale není tak jednoduché, i když se člověk vypraví přímo do čarodějnického obchodu. V Praze takových míst najdete dost, největší se před nedávnem zmaterializoval ve vnitrobloku kousek od náměstí Míru.

Téma

Čemu všemu lidé věří

Seznam esoterických, magických a čarovných nauk, principů a postupů je skoro nekonečný. Vybrali jsme jen ty nejpodivnější, bo horoskopy znáte.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+