Téma

U magického prazdroje

Když se začtete do povídek Gustava Meyrinka, nabudete dojmu, že Praha je magická velmoc. Vypátrat, kde se magie skrývá, ale není tak jednoduché, i když se člověk vypraví přímo do čarodějnického obchodu. V Praze takových míst najdete dost, největší se před nedávnem zmaterializoval ve vnitrobloku kousek od náměstí Míru.
AddThis

Bod síly

Pevně přitiskněte levý palec na toto místo. Sledujte teplo, které se po chvílí šíří od palce do ruky a dále. Pracujte s uvolněnou energií.

Když vkročím za plechová vrata s pentagramem, jsem překvapený. Čekal jsem tajemné přítmí, svíčky přilepené na lebkách, netopýry pod střechou a za pultem Morticii s kočkou na zádech. Namísto toho je přímo proti vchodu ohulený přímotop, za ním bodovkami nasvícené skříňky plné kyvadýlek, krystalů, bižuterie, gypsových lebek, tarotových karet a podobného ezoterického harampádí. Krámu vévodí dvojice plachých černovlasých prodavaček, které mají bůhvíproč na hlavě čepice ve tvaru myších hlaviček. I s oušky a čumákem.

„No, ony čarodějky nejsou, co se o nich povídá,“ zašvitoří starší elfka, když se jí snažím vysvětlit, že hledám magické tajemno. „Je nás tady hodně, ale nečarujeme. My jsme něco jako léčitelky, pracujeme s energiemi a vykládáme karty.“ „Támhle ve vitrínce máte vúdú panenky,“ snažím se převést řeč na temnější magickou tematiku. „No, máme tu věci, které se dají na černou magii po­­užít, ale my je za tím účelem neprodáváme. To máte jako s obchodem, kde se prodávají nože. Taky prodavač nemůže vědět, jestli si je zákazník nekupuje proto, aby někoho zapíchnul," odzbrojuje mě paní Myšová. „Občas sem přijde nějaká žena, celá naštvaná, že ji zradil milenec, a chce si koupit lektvar, aby se mu pomstila. Já jí to ale rozmluvím, protože všechno, co provádíme jiným lidem, provádíme sami sobě.“

BUBU kurz

Obchod pořádá i čarodějnické kurzy. Učí se na nich, jak jinak, vykládání karet a práce s energiemi.

Najednou se otevřou dveře sousedící s knihovnou a z nich vyplují dvě dámy. Jedna je evidentně klient­­ka, druhou bych při troše dobré vůle mohl považovat i za čarodějku. Jasně, musela by jinak vypadat, jinak chodit, jinak se tvářit, být o něco starší a o něco méně se hihňat, ale v této chvíli jsem už ochoten spokojit se s málem. Navíc místnost, ze které se dámy zjevily, vypadá magičtěji než celý obchod. Nelžu vám, na zdi dokonce visí lajntuch s muřími nohami a na stolku se blyští křišťálová koule.

V tradičním tarotu byla tato cesta  chápána jako spirála, každé Dokončení vedlo k novému začátku s novým vstupem Blázna.

karty.atarot.cz

„To je paní, co tu vykládá karty,“ povzbudí mé naděje paní Hrabošová. „Sbírá knihy a studuje různé techniky. Ukazovala mi nedávno hrozně starou knihu. Někdy z roku 1920. To já ani nechci vědět, co se v takových knihách píše,“ vykulí vážně oči. Aha. Takže vrcholem tajemna je tu snář z první republiky. „Víte, čarodějnictví je hodně o víře,“ dostávám na rozloučenou radu. Vypadá to, že si za nedostatek čarovna můžu sám.

AddThis

Téma

Ruku do ohně za rozum nedáme

Jestli si myslíte, že víru v magii nejde zkoumat vědecky, tak jste na omylu. Psycholožka a terapeutka Pavla Koucká se magickému myšlení věnuje ve svých pracích.

Téma

Sedm tajemných důvodů, proč lidé věří nesmyslům

Není úplně jasné, proč člověk 21. století považuje za nutné radit se o jméně svého potomka s numerologem. Anebo věřit, že v Roswellu mají ve formalínu naloženého mimozemšťana. Tahle vysvětlení to možná pomůžou objasnit.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+