Téma

Věříme, že nevěříme 

Zeptali jsme se několika zainteresovaných, co říkají na to, že věda popírá magii, astrologii, numerologii a další podobné nauky.

AddThis

Věda mě nezajímá, nejsem robot, vycházím z vlastní zkušenosti. Věřím na malé zázraky a vůbec všechny iracionální věci. 

Barbora Brázdová, učitelka

Odpovídám, že mne to nepřekvapuje, protože věda své závěry neustále mění a s něčím tak nestabilním a proměnlivým nelze zůstat v souladu. 

Jaroslav Vydržel, odborník na Feng Shui a čínskou astrologii

Věda pro mě není modla, která by se nedala vyvrátit. Nejvíc „věřící“ jsou např. neurochirurgové – moc dobře vědí, že i když něco nevidí, neznamená to, že to neexistuje. 

Natálie Loudová, dekoratérka výloh

Numerologie vychází z toho, že vesmír a veškerý život je podřízen rytmu, čímž vzniká dokonalý řád a pravidelnost v opakujících se cyklech. Jestliže tušíme, v jakém rytmu bychom se měli pohybovat, pak se nám daří. Pokud jej však nevnímáme nebo z něj utíkáme, poznáme to na vlastní nespokojenosti, nezdarech a prohrách. Pythagoras hlásal, že „číslo ukazuje řád, který nahradí chaos“, a má pravdu. Numerologie je matematika, logický systém, skládání čísel do skupin, ze kterých lze číst. Jednoduché, uchopitelné a praktické. A na tom nic nevědeckého nevidím.

Lenka L. Suchardová, numeroložka 

V současnosti existuje asi tucet přírodovědných teorií kauzality a jejich počet jistě není konečný. Podle které z nich máme astrologické jevy posuzovat? Termín Venuše či Luna v mysli přírodovědcově vzbudí jiné obrazy než v mysli astrologově. Astrologii nepovažuji za vědu, ale za hlubinnou integrativní hermeneutiku.

Pavel Turnovský, astrolog

Astrologie je pro mě způsob poznávání světa. Nejedná se o víru ani o vědu. Asi nejlíp bych ji přirovnal k umění. Věřím, že v budoucnosti bude věda mnohem komplexnější. 

Jan Zimmer, astrolog a terapeut

Feng‑šuej kecky

Zvětšete a nalepte tuto kecku na stěnu či jinou vertikální plochu proti oknu. Optická energie proudící oknem se pravidelně rozloží do celé místnosti s lehkým barevným nádechem, přičemž zjemní tok částic. Sledujte kolem kecky patrnou červenou auru.

AddThis
2 comments
zkvaseno
zkvaseno

Tady je pěkně vidět rozdíl mezi prodavači a konzumenty  rychlých zázraků (základní logické omyly) a  zastánci tradičních systémů, které vyžadují studium a nenulovou intelektovou kapacitu.   Systémy které mají tradici se nepotřebují vymezovat proti paralelnímu konceptu - tedy vědeckému poznání. Šarlatáni, kteří chtějí rychloobrátkový profit, ať už v penězích, nebo v pozornosti  jednak neustále znásilňují vědeckou termininologii a principy (alkalická strava, odčervení, pseudostudie o bazénové chemii) a spol. a zároveň se ale musí proti autorům paradigmatu které zneužívají vymezovat. 


Jen teda pozor - považovat  vědecké poznání světa za univerzální nástroj poznání všeho je  podobná pseudověda (respektive neplatná generalizace jako šarlatánské koncepty.   Stejně tak, pokud se oháníte vědeckým poznáním, tak by to chtělo třeba definovat pojem magie (u astrologie či u numerologie to je vcelku srozumitelné, byť ta  moderní je opravdu daleko blíže hlubinné psychoterapií a neřeší přímý vliv nebeských těles.)  

Tím že se zde argumentuje  vědou a té generalizace je tu opravdu hodně, tak už se ten článek blíží do levé části cyklu z obrázku. 

zkvaseno
zkvaseno

jen pro jistotu - nevyjadřuju se k platnosti závěrům astrologů.

Téma

Z čeho se zrodily vědy aneb Kouzla dědy Newtona

Když si spletete astronoma s astrologem, pošle vás pravděpodobně do černé díry. Když před matematikem zmíníte numerologii, hodí po vás kalkulačku. Historicky ale mají vědecké disciplíny se svými mystickými příbuznými hodně společného. Například Isaaca Newtona.

Techno

100 let stará baterka ve vašem mobilu

Vývoj telefonů jde tak rychle kupředu, že přístroje, které jsme před pár lety považovali za supermašiny z budoucnosti, nám dnes připadají jako krabičky na mýdlo. Podle všeho nás ale opravdová revoluce teprve čeká. Než k ní dojde, musí se vývojáři poprat s jedinou součástkou, která se na rozdíl od zbytku telefonu nezměnila skoro vůbec – s baterií.

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+