Téma

Z čeho se zrodily vědy aneb Kouzla dědy Newtona

Když si spletete astronoma s astrologem, pošle vás pravděpodobně do černé díry. Když před matematikem zmíníte numerologii, hodí po vás kalkulačku. Historicky ale mají vědecké disciplíny se svými mystickými příbuznými hodně společného. Například Isaaca Newtona.

AddThis

Alchymie × Chemie

Dnešní chemie se od alchymie oddělila celkem nedávno. Kniha Roberta Boylea The Sceptical Chymist,  která předznamenala velký rozděl, sice vyšla už v roce 1661, ale učenci se ještě hluboko v 18. století cítili jako doma jak v chemii, tak v alchymii. I vědec takového formátu jako Isaac Newton zasvětil alchymistickým a okultním výzkumům celou druhou polovinu své kariéry (přes třicet let). Musel ji ovšem držet v tajnosti, protože alchymie byla v Anglii zakázána. Důvodem zákazu byly obavy, že by se nějakému šikovnému adeptovi podařilo změnit neušlechtilý kov ve zlato a podkopal by tím stabilitu anglické měny. Pikantní na tom je, že sám Newton v té době působil jako vrchní správce královské mincovny.

Astrologie × astronomie

Rozdíl mezi astronomem a astrologem až do přelomu 16. a 17. století prakticky ne­existoval. K definitivnímu rozdělení obou nauk došlo pravděpodobně koncem 17. století, kdy Isaac Newton publikoval své přelomové dílo Philosophiae Naturalis Principia Mathematica, ve kterém odhalil zákony pohybu těles ve vesmíru. Od té doby se astronomové vydali cestou vědy, zatímco astrologie na vědecké metody rezignovala a soustředila se na to, co jí šlo nejlépe. Tedy na vydělávání peněz.

Jupiter v harmonickém aspektu na Urana  symbolizuje otevírání a rozšiřování vědomí, nového poznání, možný kvantový skok.

astrologiepetranel.cz

Numerologie × matematika

Vztah numerologie a matematiky je trochu složitější než u ostatních disciplín. Dnešní numerologové se rádi chlubí, že tradice jejich řemesla sahá až k Pythagorovi. Ten byl opravdu založením mystik. Je ale otázka, jestli číslům přisuzoval nadpřirozené vlastnosti. Matematické koncepty pro něj byly praktičtější, přehlednější a snadněji odhalovaly chyby v uvažování. Numerologové oproti tomu používají čísla, jak se jim zlíbí. Jsou například ochotni tvrdit, že dokážou vyčíst osud člověka z data narození a čísel přisouzených jednotlivým písmenům jeho jména. S oblibou studují staré texty a vypočítávají podle nich příchod apokalypsy. Touto kratochvílí se dlouho zabýval (kdo jiný než) Isaac Newton. Vyšlo mu, že konec světa začne v roce 2012 a dovršen bude v roce 2060.

VÚDÚ PANENKA

Domalovat. Vystřihnout. Zničit.

AddThis

Téma

Čemu všemu lidé věří

Seznam esoterických, magických a čarovných nauk, principů a postupů je skoro nekonečný. Vybrali jsme jen ty nejpodivnější, bo horoskopy znáte.

Téma

Věříme, že nevěříme 

Zeptali jsme se několika zainteresovaných, co říkají na to, že věda popírá magii, astrologii, numerologii a další podobné nauky.

Podobné články: Téma

2018 | 7 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 7 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 7 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+