Téma

Z čeho se zrodily vědy aneb Kouzla dědy Newtona

Když si spletete astronoma s astrologem, pošle vás pravděpodobně do černé díry. Když před matematikem zmíníte numerologii, hodí po vás kalkulačku. Historicky ale mají vědecké disciplíny se svými mystickými příbuznými hodně společného. Například Isaaca Newtona.

AddThis

Alchymie × Chemie

Dnešní chemie se od alchymie oddělila celkem nedávno. Kniha Roberta Boylea The Sceptical Chymist,  která předznamenala velký rozděl, sice vyšla už v roce 1661, ale učenci se ještě hluboko v 18. století cítili jako doma jak v chemii, tak v alchymii. I vědec takového formátu jako Isaac Newton zasvětil alchymistickým a okultním výzkumům celou druhou polovinu své kariéry (přes třicet let). Musel ji ovšem držet v tajnosti, protože alchymie byla v Anglii zakázána. Důvodem zákazu byly obavy, že by se nějakému šikovnému adeptovi podařilo změnit neušlechtilý kov ve zlato a podkopal by tím stabilitu anglické měny. Pikantní na tom je, že sám Newton v té době působil jako vrchní správce královské mincovny.

Astrologie × astronomie

Rozdíl mezi astronomem a astrologem až do přelomu 16. a 17. století prakticky ne­existoval. K definitivnímu rozdělení obou nauk došlo pravděpodobně koncem 17. století, kdy Isaac Newton publikoval své přelomové dílo Philosophiae Naturalis Principia Mathematica, ve kterém odhalil zákony pohybu těles ve vesmíru. Od té doby se astronomové vydali cestou vědy, zatímco astrologie na vědecké metody rezignovala a soustředila se na to, co jí šlo nejlépe. Tedy na vydělávání peněz.

Jupiter v harmonickém aspektu na Urana  symbolizuje otevírání a rozšiřování vědomí, nového poznání, možný kvantový skok.

astrologiepetranel.cz

Numerologie × matematika

Vztah numerologie a matematiky je trochu složitější než u ostatních disciplín. Dnešní numerologové se rádi chlubí, že tradice jejich řemesla sahá až k Pythagorovi. Ten byl opravdu založením mystik. Je ale otázka, jestli číslům přisuzoval nadpřirozené vlastnosti. Matematické koncepty pro něj byly praktičtější, přehlednější a snadněji odhalovaly chyby v uvažování. Numerologové oproti tomu používají čísla, jak se jim zlíbí. Jsou například ochotni tvrdit, že dokážou vyčíst osud člověka z data narození a čísel přisouzených jednotlivým písmenům jeho jména. S oblibou studují staré texty a vypočítávají podle nich příchod apokalypsy. Touto kratochvílí se dlouho zabýval (kdo jiný než) Isaac Newton. Vyšlo mu, že konec světa začne v roce 2012 a dovršen bude v roce 2060.

VÚDÚ PANENKA

Domalovat. Vystřihnout. Zničit.

AddThis

Téma

Čemu všemu lidé věří

Seznam esoterických, magických a čarovných nauk, principů a postupů je skoro nekonečný. Vybrali jsme jen ty nejpodivnější, bo horoskopy znáte.

Téma

Věříme, že nevěříme 

Zeptali jsme se několika zainteresovaných, co říkají na to, že věda popírá magii, astrologii, numerologii a další podobné nauky.

Podobné články: Téma

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Čeká nás robotopie

Vzestup myslících strojů bude buď nejlepší, nebo nejhorší věc, která se lidstvu přihodí, říká Stephen Hawking.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.
COOKIES
Google+