Techno

Jak ochránit mláďata v džungli aneb Děti na internetu

Na každé dítě v České republice připadá 2,5 profilu na Facebooku. Jeden je pro rodiče, druhý pro kamarády. A ta půlka, to jsou profily s falešnou identitou. Tenhle jednoduchý trik stačí k tomu, aby děti před zraky svých rodičů skryly své aktivity na síti. Přitom jim ale na internetu hrozí reálná, nikoliv virtuální nebezpečí.
AddThis

V máločem je generační rozdíl tak patrný jako v užívání počítačů, mobilních telefonů a internetu. Generace dnešních rodičů ještě klepala diplomku v T602 a na internet chodila maximálně číst Neviditelného psa přes Netscape Navigator. Jejich potomci na mobilu aktivně surfují ještě dříve, než se naučí chodit. Když psycholožka a dlouholetá pracovnice Linky bezpečí Zuzana Karásková Ulbertová prováděla výzkum pro svou publikaci Rodič, vychovatel a dítě na internetu, zjistila, že 58 % dětí ve věku od dvou do pěti let ví, jak se hraje jednoduchá počítačová hra, 25 % z nich si umí na nějakém zařízení otevřít webový prohlížeč a surfovat na internetu a 19 % umí manipulovat s aplikacemi mobilního telefonu. Pro porovnání – jezdit na kole umí ve stejné skupině jen 43 %, plavat 20 % a zavázat si tkaničky u bot 9 %.

30 %

dětí někdo, koho znají jen z internetu, poprosil o jejich fotku


55 %

z oslovených dětí žádosti vyhovělo


8 %

mladistvých (z toho 47 % chlapců a 53 % dívek) někdy dalo na internet svou „sexy“ fotku, na níž jsou úplně nebo částečně nazí


12 %

dětí takový materiál někomu soukromě poslalo pomocí počítače nebo mobilu

Neméně aktivní jsou české děti i při fungování na sociálních sítích a vytváření virtuálních identit. Facebook například používá celých 92 % dětí. Dospělí Češi jsou na tom naopak s počítačovou gramotností bídně. Podle průzkumu agentury STEM/MARK by v testu bez problému obstálo jen 7 % obyvatel. 18 % je pouze průměrných a 75 % je na tom špatně nebo velmi špatně. 

Čeští osmáci se proti tomu umístili v celosvětové srovnávací studii digitální gramotnosti na prvním místě. Jinými slovy – mezi českými dětmi a dospělými zeje v oblasti internetu a celého online světa obrovská propast. Rodiče si často vůbec neuvědomují, v jakém prostředí se jejich děti pohybují, co tam dělají a jaká nebezpečí na ně číhají. Paradoxní je, že rizika virtuálního světa jsou naprosto reálná a i sebelepší počítačové schopnosti před nimi děti neuchrání. Jak závažným nebezpečím jsou děti vystavené a jak málo si to rodiče uvědomují, je nejlépe znázornitelné na číslech statistik.

Nepanikařte a nezakazujte

Podtrženo, sečteno, děti jsou na internetu vystaveny daleko větším rizikům, než jsme si ochotni přiznat. Opačný extrém – zakazování a omezování přístupu na internet – ale může být jen na škodu. Podle závěrů evropské studie EU Kids Online sice české děti „využívají internet velmi často, a čelí proto v porovnání s ostatními evropskými zeměmi zvýšenému riziku“. Na druhou stranu ale zpráva konstatuje, že naši malí surfeři „vykazují vysokou počítačovou vzdělanost, která jim umožňuje online rizikům čelit“. Jako nejlepší strategie se tedy jeví otevřeně si přiznat, že děti mají před námi ve světě technologií náskok, a na rovinu s nimi o rizicích internetu a digitálních technologiích mluvit.

54 %

dětí komunikuje přes internet s lidmi, které neznají


Internetovým „známým“, které nikdy neviděly:

63 %

dětí bez problémů pošle své jméno a příjmení


44 %

dětí dá svůj e-mailový kontakt


39 %

poskytne fotku obličeje


38 %

dětí prozradí své telefonní číslo

92 %

českých dětí mezi 11 a 17 lety používá facebook. přestože je jeho spodní věková hranice 13 let, používají ho i mladší


Na poradnu E-Bezpečí se často obrací rodiče, co mají dělat, když chce jejich dítě ve věku 9 až 10 let účet na Facebooku. Poradna radí, aby rodiče založili účet pod falešným datem narození a dítěti nedávali hesla, aby bylo pod jejich dohledem. Když to neudělají, založí si ho děti samy.

Vodafone pomáhá 

vodafone.cz/digitalni-rodicovstvi

Na naší stránce o digitálním rodičovství  najdete užitečné rady i aplikace k tomu, jak s dětmi pracovat:


1

FlexiLimit, FlexiStrop jsou nástroje na hlídání výdajů, které zabrání tomu, aby vaše děti provolaly majlant.


2

Dětský profil zabrání přístupu na stránky, kde se nachází erotika, pornografie, hazardní hry a loterie, zbraně, drogy a alkohol.


3

Aplikace Vodafone Safety Net vám pomůže kontrolovat, komu děti smějí volat a komu ne. Také můžete chránit děti před nevyžádanými SMS, povolit pouze bezpečné aplikace a zabránit dětem ve stahování, instalaci a používání těch, o kterých nevíte.


4

Aplikace Vodafone Protect vám pomůže chránit data. Využijete ji také, když vaše dítě ztratí telefon.

40 %

dětí by šlo ven s někým, koho znají jenom z internetu

26 %

dětí si je ochotných přidat cizího člověka mezi „přátele“ na sociální síti

AddThis
0 comments

Téma

Neúspěchy, o kterých se moc nepíše

Články o lidech, co vyběhli z „krysího bludiště“ a vykročili za svobodou, se dobře čtou. Třeba historka o Peteru Tileym, který odešel z luxusně placeného místa telekomunikačního experta, úspory investoval do otevření hospody, vyhrál soutěž o nejlepší hostinec v Anglii a je za vodou. Při čtení takových moderních pohádek nesmíme zapomínat, že na každý happy end připadá podstatně víc konců nešťastných.

Hustý čtení

Za blbou muziku můžete vy

Asi každá generace bojovala o svůj hudební vkus s rodiči. Je celkem jedno, jestli se mládežník snažil otci vysvětlit kouzlo bebopu, rokenrolu, thrashmetalu nebo hip hopu, dopadlo to stejně. Nechápavým obrácením očí v sloup. Načež se mladý hudební nadšenec zapřísáhne, že až on bude starej, tak neztratí schopnost oceňovat novou a progresivní hudbu, a předsevzetí samozřejmě nedodrží. Teda kromě generace dnešní. Ta to zvládne. Hudba totiž skončila a nikam dál se vyvíjet nebude.

Podobné články: Techno

2015 | 3 | Magie funguje

100 let stará baterka ve vašem mobilu

Vývoj telefonů jde tak rychle kupředu, že přístroje, které jsme před pár lety považovali za supermašiny z budoucnosti, nám dnes připadají jako krabičky na mýdlo. Podle všeho nás ale opravdová revoluce teprve čeká. Než k ní dojde, musí se vývojáři poprat s jedinou součástkou, která se na rozdíl od zbytku telefonu nezměnila skoro vůbec – s baterií.
Google+