Téma

Jen otevřu dveře…

Linda Hrubešová, kdysi art direktorka Elle a Marianne, se narodila a většinu života žila v Praze. Pak si obula holínky, zabalila rozjetou kariéru a odešla „na kopec nad Štěchovicemi“ zahrádkařit. Designuje dál, je šťastná a rozhodně by neměnila.
AddThis

Prozradíte nám spouštěč? 
Můžou za to geny. S našima jsme neustále pendlovali –každou volnou chvilku s námi ujížděli ven z města. Nejčastěji na chalupu k babičce, můj dědeček byl profesionální zahradník. Oba moji rodiče se z Prahy odstěhovali, jen co jsme se sestrou dospěly, a já zůstala na pražském náměstí Republiky. A každou volnou chvíli jsem se s davy Pražáků přelívala za „klidem“ do přírody. Přímým spouštěčem byl potom chlap. Vize dokonalé rodiny v domečku, samostatnosti a nezávislosti na dodávaných zdrojích. Rozhodli jsme se odstěhovat co nejdřív, dokud máme sílu a prostředky, nečekat na stará kolena. Dva roky jsme hledali. Našli jsme starý dům a především zahradu se studnou a dostatečně velkým nebem na kopci u Slap. 

Cvrkot tu je

Každý rok se v okolí pořádá třeba Rock festival, Crash cars a Knife fest v Moto klubu Kravín Masečín. Ve Štěchovicích bývá Mezinárodní festival outdoor filmů, na hřiště do Davle jezdí pravidelně hrát Garáž i Brutus. Letos našel nedaleko své místo free techno fest Space Piknik. Pak masopusty, hospodské zábavy, drakiády atd.

Jak vypadal váš běžný den předtím?
Mohlo by se zdát, že jsem v Praze měla práci snů. Na pozici art direktorky Elle a pak Marianne. Rána klidná, dny většinou v redakci nebo na focení, polední obědy v restauraci, po práci legraci. V kanclu jsem si ale vždycky připadala trochu uvězněně. Řešila jsem pokyn za pokynem, zabývala se rozhodnutími jiných a musela pronášet rozhodnutí svoje. Jako o život se řešily věci, které vůbec pro život důležité nejsou. Práce mne bavila i deprimovala zároveň. Přišlo mi, ze nedělám nic, co by mě uspokojilo.  

A jak vypadá teď?
Rána jsou ještě klidnější. Hodím kládu do kamen, pozdravím feny, kouknu na nebe a projdu zahradu. Přes den pracuju. Od práce často vstávám, dělám si odstupy, nedělám tolik v kuse. Zdlouhavé telefonáty řeším nad záhony. Důležitý fakt je, že můžu pracovat z domova. Mám svoji pracovní volnost limitovanou pouze termíny dodání. Dělám i v noci, když to musí být. Nutná je disciplína. Jinak bych byla pořád jako na dovolené. Nejradši bych všechen čas trávila po zahradě, v lese, chodila po houbách, s fenami k vodě, pekla koláče. 

Prahu jsem měla ráda. Asi jako jízdu na kolotoči. Už byl ale čas slézt.

Byla ta změna složitá? Něco, co jste nečekala?
Je to jako rozehrát nový film. Nové kulisy, nová překvapení, herci, radosti i dramata. Věci, o kterých jsem nikdy nepřemýšlela, neřešila, nevěděla, že existují. Něco je snadnější – třeba vypravit dítě ven – jen otevřu dveře a dám povel. Nebo vyřizování úřadů a doktorů. Všude je klid a prakticky žádní lidé. A něco je složitější, nebo jen „jiné“, třeba topení v kamnech. Věci spojené s přestavbou a údržbou domu. Zahrada musí byt načasovaná, aby byl užitek. Život ve městě je pohodlný, ale ubírá prostor. 

Nechybí vám cvrkot?
Tahle lokalita je náhodou výhra. Je tu celkem slušná umělecká komunita. Navštěvujeme se, grilujeme, pomáháme si. A když je chuť, cvrkot se najde.

Neidealizovala jste si venkovskou pohodu? Jaká byla největší bota, co jste udělala?
Já si ji asi idealizuju pořád. Život v Praze mi nechybí. Mám ji na dosah, jsem tam za půl hodiny. A mám ji teď o hodně radši. Vždycky jsem chtěla být v Praze turistou – vidět ji jinýma očima. Dá se to i zpětně. Boty dělám pořád. Třeba když jsem zapomněla, že chybí podlaha ve vedlejší místnosti, proběhla dveřmi a propadla o patro níž.

AddThis
0 comments

Téma

Největší blbina

Zeptali jsme se těch, kdo se pokusili vyskočit z kola: Jakou největší chybu jste udělali? Co vás zaskočilo a co byste dneska určitě udělali jinak?

Téma

Minimalizujte se

Máme sklon hromadit věci, jejichž počet nás nakonec dusí. Proto je na Západě čím dál populárnější minimalismus. Trend jednoduchého života bez haraburdí. Jak na něj?

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+