Téma

Kein Štres

AddThis

Jak na pomalé město: Snažte se o změnu, kterou zmůžete. Třeba o zrušení stavby dalšího supermarketu. 


Jak na celostní medicínu: Léčíte-li se neúspěšně s chronickým onemocněním, změňte životní styl místo braní léků.


Jak na trvalý design: Místo levného nábytku z řetězců si zrestaurujte starou almaru po babičce. Zařiďte si byt věcmi, které vás přežijí. 


Jak na užitečnější peníze: Najděte si svého řezníka, svého pekaře i zelináře. Dobrou cestou k tomu bývají farmářské trhy.


Jak na lepší módu: Navštivte některý z pravidelných pražských design marketů a najděte si „svého“ českého či slovenského tvůrce. 


Jak na víc čtení: Věnujte čtení půlhodinu denně. Třeba když budete mít chuť sjíždět Facebook, abyste zabili čas, v čekárně u zubaře nebo cestou v MHD.


Jak na rodičovství v pohodě: Přestaňte se ptát, jak být lepší rodiče, a zkuste s dětmi trávit nějaký čas naprosto neorganizovaně a spontánně. 


Jak na osobnější školství: Zamyslete se nad tím, jakou školu navštěvují vaše děti. Zajímejte se o alternativy. Zkuste s dětmi nějaké věci z montessori nebo waldorfského školství.


Jak cestovat v pohodě: Chcete-li skutečně poznat nějaké místo, nabídněte se jako dobrovolník. Ve třetím světě můžete učit děti matematiku, ve vyspělém třeba pomáhat se sklizní.


Jak na klidné jídlo: Domluvte se se známými z okolí a střídejte se ve vaření večeří pro všechny. Vařte pro ty, kteří to neumějí, výměnou za něco, co zase neumíte vy.

Jídlo v klidu

Hnutí Slow food, které vzniklo jako alternativa k fast foodu, dnes čítá přes 100 000 členů ve 150 zemích. Jeho cílem je záchrana tradiční a regio­nální kuchyně. Dbá na kulturu stolování, nevaří z polotovarů a chce pouštět do kuchyně děti. 
slowfood.cz

Cestování bez paniky

Základní pravidlo zní: minimálně týden na jednom místě. Žádné honění se za památkami, žádné oplocené resorty. Bydlíte v krátkodobém pronájmu, nakupujete a vaříte, bavíte se s místními.
homeexchangeczech.cz

Osobní školství

Učí třeba ekologickou, finanční a mediální gramotnost. Bere v potaz individuální schopnosti a dovednosti žáků.
sloweducation.co.uk

Rodičovství bez stresu

Dává dětem dost času a prostoru, aby si objevily svět samy, ale nezametá jim cestičku. 
slowparentingmovement.wordpress.com

Pozvolné čtení

Lobbuje za to, abychom trávili víc času čtením a méně u televize, počítače nebo novin.
slowbookmovement.com

Trvalá móda

Jde o to, nakupovat u místních výrobců a návrhářů kvalitní výrobky a jen v takovém množství, které můžete skutečně unosit. 
notjustalabel.com

Ukotvené peníze

Americký Businessweek zahrnul Slow Money mezi 10 velkých investičních nápadů. Agentura Reuters je zmínila mezi TOP 5 finančních trendů. Jde o sdružování investorů, co podporují malé lokální řemeslníky. Cílem investic je podporovat kulturní, ekologickou a ekonomickou diverzitu.
slowmoney.org

Udržitelný design

Zahrnuje minimalizaci dopadů výroby na životní prostředí a respekt k lokální kultuře.
www.slowdesign.org

Celostní medicína

Místo rychlých řešení nabízí měnit krok za krokem životní styl a zvyky tak, abychom dosáhli rovnováhy sami se sebou.
slowmedicine.info

Pomalá města

Kolébkou hnutí Cittaslow je Itálie. Prvním oficiálně pomalým městem se v roce 1999 stalo Greve in Chianti v Toskánsku. Dnes je jich jen v Itálii 74 a další téměř dvě stovky po celém světě od Japonska po Spojené státy. Členství v Cittaslow je dopřáváno pouze městům pod 50 000 obyvatel, která si hlídají kvalitu života svých obyvatel, využití veřejných prostor, chrání svou přírodu, lokální kulturu a omezují množství billboardů a počet aut, která městem projedou. 
cittaslow.org

AddThis
0 comments

Téma

Zklidni hormon

S jazykem na vestě běžíme životem, jako by to byl dostih, a chceme stihnout všechno. Kariéru, rodinu, zábavu, seberealizaci, koníčky, cestování, přátele, sport i domácnost. Abychom se uklidnili, letíme dvakrát týdně na hodinu jógy a pak rychle rychle přebíháme na masáž. Ano, celé je to nesmysl. Čím dál víc lidí se snaží vyskočit z honu za úspěchem a podniká cíleně kroky k tomu, aby získali v životě čas a prostor pro sebe.

Téma

Největší blbina

Zeptali jsme se těch, kdo se pokusili vyskočit z kola: Jakou největší chybu jste udělali? Co vás zaskočilo a co byste dneska určitě udělali jinak?

Podobné články: Téma

2018 | 7 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 7 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 7 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+